Strana 9 z 11
- Spotřeba, teploty a taktování
Jednou z ostře sledovaných kategorií je dnes pochopitelně provoz, a hlavně spotřeba systémů. V našem případě testujeme spotřebu celé sestavy. Spotřeba procesorů je dnes ale značně dynamickou a neustále se měnící veličinou. Jak Intel, tak AMD procesory mají značně propracované systémy řízení taktů a spotřeby v závislosti na aplikaci, momentálním vytížení a také aktuálních dosahovaných teplot v různých částech čipu. V některých případech mohou dokonce dočasně překračovat svá udávaná TDP a tak dále.
Testujeme všechny CPU v základu s nastavením TDP tak, jak uvádí výrobce. Nemáme aktivní žádné taktování a překračování TDP nad rámec specifikací. Aktivní jsou pouze běžné/výchozí boost/turbo technologie, ne MCE apod. Testujeme ale s výkonným AiO chlazením, takže procesory mají možnost boostovat na maxima, což je výhoda hlavně pro Intel, který udává TDP jen pro základní takty, ale potřebuje mnohem vyšší, aby dosahoval často deklarovaného výkonu.
Zde už je jasně vidět, že AMD má se 7nm generací navrch proti Intelu. Zatímco proti 14nm RYZEN byl Intel ještě stále lepší s jeho 14nm, na 12nm už jej AMD dohnalo a 7nm současné čipy AMD jsou jasně efektivnější. Při podobné spotřebě mají znatelně lepší výkon. Spotřeba Core i9-10900K skáče opravdu hodně v maximech dokáže jít ještě výše, než co ukazuje náš graf. A je to velmi neefektivní procesor, kdy AMD a jeho 3950X je dokonce 2x efektivnější, což je neuvěřitelný rozdíl.
Chlazení Core i9-10900K je také výzva, speciálně pokud chcete mít ten výkon, který ukazuje naše recenze. Pokud na procesor plácnete jen běžný chladič, třeba NOCTUA NH-U12S, což je klasická věž se 120mm ventilátorem, procesor se zapotí, nebude zdaleka tak často boostovat a pojede na nižších taktech. S AiO chlazením to bude o něco lepší.
Teploty každopádně jsou vysoké a bývaly by byly vyšší, kdyby Intel opravdu výrazně nevylepšil heatspreader a pájení procesoru proti předchozí generaci. Nicméně to pravé peklo začne, pokud se pokusíte Core i9-10900K jakkoliv přetaktovat.
Intel a jeho nejvyšší modely byly populární kvůli taktování. Bohužel Core i9-10900K domácí taktovače příliš nenadchne. Jede totiž na absolutním limitu v základu. Intel ví, že pokud by dal vyšší takty nebo napájení, tak už by to většina čipů nezvládla. Takže silikonová loterie zde bude znamenat hodně. Bohužel jen minimum kusů dá 5,3GHz na všech jádrech, tedy plné MCE (což některé desky nabízí, tedy že procesor jde v turbo režimu až na takt, co by normálně platit pro 1 jádro). Nicméně pozor, většina kusů to stabilně nedokáže. Náš také ne, končí někde na 5,2GHz s AVX zátěží atd. Více prostě stabilně neudrží, jen lehčí zátěže bez AVX, což za dlouhodobě stabilní stav nepovažuji.
I tak ale přínos toho ručního taktování je podobný tomu u AMD RYZEN 9 série. Tedy sice dokážete zvýšit takt na všech jádrech, ale většinou bude nižší, než jaký je bez taktování na 1 jádru, takže v některých případech budete mít v praxi nižší výkon. Obecně tak stejně jako u AMD doporučuji prostě osadit co nejlepší chladič a to všechno na co nejlepší desku a zapnout PBO/MCE (které vypne power limit), to samé udělejte u Intelu Core i9-10900K. I tak ale nepočítejte se žádným výrazným navýšením výkonu, ten procesor prostě už jede skoro na limitu. Za to se můžete dočkat brutálních teplot a spotřeby, kdy v našem případě s 280mm AiO měl 10900K bez limitovaného TDP přes 85°C(!) a spotřeba byla na úrovni TheadRipper 3960X. Potíž je, že ani na těch zhruba 5,2GHz na všech jádrech, Core i9-10900K nedokázal překonat výkonem netaktovaný jen 105W RYZEN 9 3900X s jeho BOX chladičem co k němu je v ceně. To je trochu smutné, když se bavíme o tom, že 10900K s osazeným 280mm AiO vychází jako celek na téměř 20 tisíc korun a nedokáže ani tak porazit netaktovaný RYZEN 9 3900X za 12 tisíc s jednoduchým BOX chladičem.
AMD ale speciálně v nižší cenové hladině má znatelnou konkurenční výhodu platformy, když RYZEN procesory lze taktovat. A to i na cenově dostupných deskách. Intel procesory nelze taktovat vůbec, jen dražší „K“ edice, a to jen na lepších deskách. To samé platí o pamětech, ze základních 2400 - 2933MHz nemůžete paměti na Intel deskách nijak zrychlit, protože to není dovoleno jinde než u dražších „Z“ čipsetů. AMD nijak nelimituje taktování procesorů ani pamětí i na levnějších B350/450/550 deskách. a už v základu nyní podporuje DDR4 3200MHz paměti, proti jen 2400/2666MHz u Intelu. U 10900K v Z490 samozřejmě taktovat paměti jde, ale běžný přínos je menší než u RYZEN. Kromě toho, že ty vysoké takty hezky vypadají, to v praxi příliš vliv na výkon nemá.
Podívejme se tedy na závěry a hodnocení
|