Strana 8 z 9
- Spotřeba, teploty a taktování
Jednou z ostře sledovaných kategorií je dnes pochopitelně provoz (a nejen s ohledem na ceny energií dnes), a hlavně spotřeba systémů. V našem případě testujeme spotřebu celé sestavy. Spotřeba procesorů je dnes ale značně dynamickou a neustále se měnící veličinou. Jak Intel, tak AMD procesory mají značně propracované systémy řízení taktů a spotřeby v závislosti na aplikaci, momentálním vytížení a také aktuálních dosahovaných teplot v různých částech čipu. V některých případech mohou dokonce dočasně překračovat svá udávaná TDP/napájecí limit a tak dále.
Testujeme všechny CPU v základu s nastavením TDP tak, jak uvádí výrobce. Nemáme v základu aktivní žádné taktování a překračování TDP nad rámec specifikací. Aktivní jsou pouze běžné/výchozí boost/turbo technologie, nikoliv MCE apod. Testujeme ale s výkonným AiO chlazením, takže procesory mají možnost boostovat na udávaná základní maxima. Nutno říci, že AMD a Intel udávají své limity naprosto odlišně a nelze tak hodnoty srovnávat. AMD třeba uvádí 170W TDP, což ale znamená limit 220W pro napájení (PPT). Intel pak udává 253W jako „Max Turbo Power“ což technicky není TDP, ale ve skutečnosti ani reálná hodnota toho napájení. Každopádně v praxi je vidět, že ten rozdíl tu je:
Spotřeba Core i9-13900K i na základním 253W je děsivá. Prakticky stejná jako u ThreadRipper 3960X, což je pravda, také 24jádrový CPU, ale má 48vláken a je 3 roky starý high end 4 roky staré ZEN 2 architektuře. A výkonově ne všude je to srovnatelné. AMD RYZEN 9 7950X má podstatně nižší spotřebu, rozdíl je příliš velký, speciálně při dnešních cenách energií. Pravda, třeba ve hrách ale ta spotřeba tak odlišná není, což ale souvisí s tím, co jsem už říkal, tedy že hry nevyužívají výkon CPU plně, takže ty ani nejsou plně zatíženy a spotřeba tomu tedy odpovídá.
Intel Core i9-13900K u sebe nemá chlazení, musíte si jej pořídit extra. Protože jde stále o čip pro LGA 1700 platformu, nejsou samozřejmě žádné problémy s kompatibilitou všech současných chladičů. Nicméně vybírat i tak musíte pečlivě, protože hned tak něco 13900K neuchladí. Chladič typu NOCTUA NH-D15 považujte za absolutní minimum.
Intel se ve špičkové zátěži běžně dostává ke 100°C. To je více než 95°C u AMD, ovšem rozdíl je v tom, že mají při těch teplotách velmi odlišnou spotřebu. Intel skutečně topí, AMD nikoliv. Ta teplota u 7950X je totiž jen ve velmi malém místě, zatímco u Intelu topí prakticky celý ten velký čip. I s výkonným chlazením máte tedy co dělat, vše držet od těch 100°C, protože jakmile jich to dosáhne, CPU začne snižovat svůj výkon. Funguje to prakticky opačně jako u AMD, které se na 95°C svou normální pracovní teplotu snaží dostat a takty začne snižovat až na 115°C, kam se ale v praxi nikdy zdaleka nedostane.
Samozřejmě teploty se liší podle typu zátěže, třeba ve hrách s mým výkonným AiO běhal procesor lehce přes 60°C, jen v náročných renderech apod. to je kolem těch 90°C i více u 13900K. A i výkonné chladiče mají co dělat, když se snaží současně zůstat tiché. Prostě 13900K je poněkud přímotop … nic neobvyklého u 24jádrových CPU jako třeba ThreadRipper 3960X, který žere podobně. Jenže je tu samozřejmě určitý rozdíl … v jednom případě se bavíme o mainsteamu, druhé je ultra high end odvozený od serverového čipu.
13900K má stejně jako 7950X minimální rezervy pro nějaké další domácí taktování bez extrémního chlazení apod. Prakticky to jediné co můžete udělat, je vypnout limit TDP. někteří výrobci mají i OC režim nazvaný „instant 6GHz“. Což vlastně vypne ten 253W limit a posune takt 2 jader z těch maximálních 5,8GHz na 6,0GHz. Ano, tenhle CPU dokáže 6GHz, ale dokáže to jen na těch 2 jádrech, zbytek běhá kolem 5,4GHz, ty „E-core“ ještě mnohem pomaleji. Každopádně s vypnutým limitem je zde nárůst výkonu, ale spotřeba je gigantická.
U Intelu není problém s taktováním pamětí ve smyslu, že fungují i velmi vysoké takty v rámci XMP(EXPO). Intel totiž na rozdíl od AMD nemá pevně svázány takty pamětí s takty sběrnice CPU. U AMD prostě běží vnitřní sběrnice CPU na taktu pamětí. Ideálem pro RYZEN 7000X jsou tak 6000MHz DDR5, rychlejší už obvykle vyžadují děličku, což výkon sníží. U Intelu takový problém není, nicméně zase ty rychlé DDR5 prostě mají malý nebo i žádný přínos. S výjimkou některých aplikací, které z propustnosti RAM těží. Každopádně není problém dostat z našich 6000MHz kitů klidně 7000MHz, ale přínos je prostě velmi malý v praxi. Alespoň tedy u této architektury Intelu, která je stále v základu nativně dělaná pro DDR4.
Podívejme se tedy na závěry a hodnocení
|