Strana 10 z 12
Jednou z ostře sledovaných kategorií je dnes provoz, a hlavně spotřeba systémů. V našem případě testujeme spotřebu celé case. Nově v několika stavech se sestavou v klidu, s maximálním vytížením celého CPU a pak při běžném hraní hry, kdy je zatížen CPU ale hlavně grafická karta.
A zde si ukážeme praktickou nevýhodu nových SKYLAKE-X. Žerou … a opravdu hodně. Nový Core i9-7900X je procesor, který je snem mnoha energetických společností. V plné zátěži jen s vytíženým CPU je jeho spotřeba o desítky W vyšší než u předchůdce i konkurence. Méně jádrové verze jsou na tom lépe, ale také to není žádná hitparáda. A to jsme vám neukázali ještě spotřebu po nataktování a neřekli si nic o chlazení …
Všechny SKYLAKE-X procesory jsou plně odemčeny pro taktování. A taktovat jdou. Bohužel je zde poměrně velké praktické omezení. Věříme tomu, že samotné čipy by se nechaly taktovat i výše, jenže Intel dovnitř nacpal pastu šedivku, která spíše brání přenosu tepla, než by mu pomáhala a výsledkem tak je, že už bez taktování s výkonným AiO typu NZXT KRAKEN X62 jsou teploty u Core i9-7900X kolem 60-64°C! To je teplota, která se ukazuje na procesoru, reálně je teplota vlastních jader o několik stupňů nižší. Sranda začíná, když zkusíte procesor taktovat.
S napětím 1,2V se nechá procesor Core i9-7900X stabilně nataktovat na 4,6GHz. S 1,25V dokážeme i 4,7GHz, jenže chlazení je peklo. Když řeknu, že se vaří voda v AiO okruhu, tak nebudu zase moc přehánět! Na rovinu, 280mm AiO nestačí na chlazení i9-7900X s taktem 4,7GHz (kolega to dokázal delší čas stabilně chladit je tak, že dal výměník od AiO od kýble s ledem!), osobně bych ho neprovozoval doma ani na těch 4,6GHz. Teplota procesoru překračuje totiž 100°C! Ano 100°C! Reálně je teplota jader sice o malinko níže a tahle teplota už znamená, že procesor nemá stabilní výkon, občas jej snižuje a obecně je to prostě v praxi neprovozovatelné. U 6 a 8 jádrových modelů to není o moc lepší a v podstatě 4,6GHz je stabilní v praxi běžně doma uchladitelné maximum. Proč to tolik topí? Inu, protože zvýšení taktů a tedy nutné napětí znamená brutální růst spotřeby:
Pro srovnání jsme tam dal i spotřebu nataktovných RYZEN procesorů. Podotýkám že ty spotřeby jsou měřené s grafickou kartou v klidu, je to jen spotřeba sestavy s plně vytíženým procesorem a ano, těch 410W u 4,6GHz i9-7900X je správně! Nárůst proti už tak vysokému základu je 116W! Tenhle procesor určitě nemá Intelem udávaných 140W TDP, ale reálně nejméně 160-180W. V základu žere o desítky W víc než předchozí i7-6950X se stejným počtem jader! Samozřejmě nárůst výkon po nataktování je, ale kromě i9-7900X není rozhodně impozantní vzhledem k tomu s jakou spotřebou dokáže podobný výkon nabídnout RYZEN 5 a RYZEN 7, ta mimochodem ty své takty a výkon dokáže poskytnout v základu s dodávanými BOX chladiči WRAITH SPIRE a na levných deskách.
Podívejme se dále ….
|