Strana 12 z 12
Kdyby pokračovala situace z minulých let, tedy bezkonkurenční postavení Intelu, který byl v high endu jedinou volbou, tak bychom byli asi celkem spokojení. Zejména Core i9-7900X sice žere jako tank, ale nárůst výkonu proti čemukoliv je brutální. A pokud by stál i o tolik méně (nestál, pokud by pokračovalo bezkonkurenční prostředí) než předchůdce, byli bychom šťastní jako blechy. Jenže už teď v tuto chvíli víme, že tento procesor, který měl být králem, je výkonem „slušný mainstream“, ale pořád jen „maisntream“. Za stejnou cenu nabízí AMD nový RYZEN THREADRIPPER 1950X se 16jádry/32vlákny běžně o třetinu vyšší výkon! A se stejnou spotřebou!
Tím vyniká druhý problém Intelu, a to je mizerná efektivita. Intel zoufale využívá své jediné výhody, kterou je fakt, že dokáže 4,5GHz, což je o běžně 500MHz více, než dokáže AMD na jednom jádru. Na více jádrech je rozdíl také podobný. Intel tenhle takt zoufale potřebuje, protože pokud by ho neměl, prohrál by! Architektura AMD je na stejném taktu stejně výkonná nebo i výkonnější! A tak Intel naprosto ignoruje provozní vlastnosti a snaží se, protože musí, současně udržet co nejvyšší prodejní ceny a marže, nabídnout alespoň vyšší výkon než konkurence.
- Intel Core i9-7900X (10 jader)
V případě 10jádrového Core i9-7900X už to podle mého prostě přehnal. Spotřeba toho procesoru je strašně vysoká a pokud je 16 jádrová konkurence o třetinu výkonnější, a přitom žere v praxi stejně nebo i méně, a to vše za stejnou cenu, nenabízí Intel nic. Protože v testu ještě Threadripper nemáme, je i9-7900X zdaleka nejvýkonnější CPU v testu, s velkým náskokem a jak jsem řekl, pokud by pokračovala situace byli bychom z něj nadšeni a házeli oceněními. Ale dnes? Nevím, pro koho je tento model určen. Výkon za danou cenu je vlastně slabý a spotřeba brutální. Intel musí za tuhle cenu nabídnout alespoň 14-16 jader. S ničím menším konkurovat AMD nemůže. Jen mám osobně trochu obavu, kolik tahle Intel monolitická monstra budou žrát … co budou stát už víme, ale to je téma na někdy jindy. Co můžeme říci, že uváděných 140W je nesmysly. Stejných 140W měly mnohem úspornější a méně výhřevní předchůdci a mají jej i méně jádrové nové verze. 7900X má reálně TDP 160-180W, minimálně. Proč tedy Intel uvádí jen 140?
- Intel Core i7-7820X (8 jader)
Nástupce docela populárního Core i7-6900K s 8 jádry je také hnaný na vysoké takty. Výsledkem je tak sice o 13% vyšší výkon v aplikacích, ale výrazný nárůst spotřeby. Celkem nadšeni bychom byli s ceny, která místo 27 tisíc u předchůdce činí nově 15,5 tisíce. A to je cena, která je na dohled RYZEN 7. Jenže ten stojí už i méně než 10 tisíc, je to mainstreamový čip, jako platforma mnohem levnější dostupnější a efektivnější, taktovat jde také a výkonově zase tak moc nezaostává a stále má výkon 8 jádrového/16vláknového čipu. Navíc Core i9-7920X už má jen těch 24 PCIe-Linek a AMD nabídne za podobnou cenu 8jádrový ThreadRipper 1900X (ten bude výkonnější než 1800X) se 64 linkami. Díky možnosti dosahovat vyšších taktů bude sice i7-7920X nejvýkonnější 8jádrový čip na trhu i po OC, ale z toho výkonu si na zadek nikdo nesedne a spotřeba, efektivita a nároky na chlazení jsou vážně strašné.
- Intel Core i7-7800X (6 jader)
No a pak je tady zatím stále jediný 6jádrový procesor Intel v nabídce. A to je problém. Stojí sice na Intel rozumných 10 tisíc, tedy jen o něco více než předražené mainstreamové 4jádro Core i7, jenže 6jádrový mainstreamový RYZEN 5 1600 je za 6 tisíc! I se slušným chladičem v ceně. A protože moc nežere a nechá se solidně vytaktovat na levné desce i s tím základním chladičem. A tak nevím, co přesně Intel chce 6jádrovým i7-7800X vlastně říci a komu jej nabízí. Že je to výkonnější procesor než i7-7700K? To ano (nemá ale tak vysoký takt na jádro, a tak je leckde horší), ale platforma je drahá a procesor žere vážně hodně na 6jádro. A pak ten výkon je stále „jen“ na úrovni RYZEN 5 1600X, přitom RYZEN 5 1600 není o moc pomalejší a nechá se vytaktovat stejně jako RYZEN 5 1600X. Ano, nataktovaný Core i7-7800X je výkonnější než RYZEN 5 (díky tomu že má 600MHz výhodu!), ale pořád je slabší než stejně drahý 8 jádrový mainstreamový RYZEN 7 1700X v základu, který pořád žere mnohem méně a je pro mnohem levnější platformu!
Dělat hodnocení SKYLAKE-X procesorů je opravdu nevděčné. Nejsou to nejhorší procesory na trhu, to ne, možná to byl důvod, proč Intel uvedl 4jádrové KABY LAKE-X pro LGA 2066 platformu. Ty jsou suverénně nejhorší a nejnesmyslnější procesory na trhu a proti nim SKYLAKE-X zase tak blbě nevypadají. Jenže je více než zřejmé, že Intel je udělal v době, kdy nevěřil, že AMD dokáže, co s RYZEN procesory dokázalo. A pak když už to věděl, a nemohl moc změnit, obětoval efektivitu a využil té výhody vyšších taktů, aby alespoň výkonově překonal RYZEN. To se mu podařilo, ale náskok prostě není tak velký, aby to stálo za to a omluvilo vše ostatní. Spotřeba je brutální, efektivita je mizerná no a snížení cen proti předchozí předražené generaci je sice hezké, ale nedokáže se ani přiblížit cenové výhodnosti RYZEN procesorů.
Nabízet 6jádrový nebo dokonce jen 4 jádrový procesor pro high end platformu nedává absolutně žádný smysl. Core i7-7800X za 10 tisíc vypadá vážně hloupě. Jak vedle 8jádrových RYZEN 7, tak hlavně vedle 6 járových RYZEN 5. Rozdíl výkonu je zanedbatelný, spotřeba je ale úplně jinde, a hlavně cenový rozdíl je brutální, a nejen na procesoru samotném, ale hlavně platformě. Intel Core i7-7800X nedává za současné situace žádný smysl, jeho nákup je čirá hloupost a do high endu nepatří. Pokud chcete výkon 6jádra koupíte si RYZEN 5.
U 8 jader už je situace komplikovanější. 8 jader/16vláken v kombinaci se 4kanálovým řadičem a možnostmi high end platformy je zajímavá. Jenže to by Intel musel nabízet těch 44 ne jen 28 linek. AMD totiž nabídne konkurenční 8jádrový ThreadRipper 1900X s 8jádry a 64linkami za podobnou cenu. Samozřejmě pořád budou výhodnější RYZEN 7 pro mainstream, kdy RYZEN 7 1700 a hlavně RYZEN 7 1700X jsou mnohem výhodnější s výkonem který je sice nižší, ale pořád 8jádrový/16vlákny, s mnohem lepší efektivitou atd. Ale je to mainstream. Celkově je Intel Core i7-7820X asi nejzajímavějším čipem z celé aktuálně dostupné trojice Intel SKYLAKE-X, kdy stojí poměrně slušné peníze a je univerzálně výkonný všude (i ve hrách). Jeho nevýhodou je velmi vysoká spotřeba, horší efektivita, a hlavně velmi vysoká cena platformy.
Core i9-7900X, jakkoliv vypadá výkonně, tak výkonný vlastně není. Za těch nemalých 1000 dolarů se dá dnes nakoupit lépe a tenhle procesor sice měl být králem, ale není jím ani zdaleka. Za ty peníze by přitom určitě už zájemce očekával něco skutečně výjimečného. 7900X jen výjimečně žere a topí, ale výkonem ho za stejnou cenu konkurence deklasuje, což si ukážeme v dalším testu. Prostě od procesoru za 1000 dolarů čekám maximum a to i9-7900X zdaleka nenabízí, ne když nad ním bude 12, 14, 16 a také 18 jádrový Core i9 model. Za současnou cenu a současné situace nedává i9-7900X žádný smysl a není zajímavý pro nikoho. Ano, já vím, jak to zní, s velkým náskokem nejvýkonnější procesor, který jsme kdy testovali a on je vlastně slabý a nezajímavý. Ale taková je přesně současná situace a jeho objektivní pozice.
Zachrání ho jen výrazné snížení ceny, ale to se asi nestane. Každopádně brzy dorazí ještě dražší, ale výkonnější 12jádro a pak 14, 16 a 18 jádrové Core i9 modely. Ovšem jejich ceny jsou strašné a spotřeba bude nejspíše také něco. Intel se zatím chová, jako kdyby RYZEN konkurence nebyla, ale ona je. Pravdou však také je, že vzhledem ke konstrukci a reálným nákladům současných monolitických SKYLAKE-X procesorů, prostě nemůže s RYZEN soupeřit jinak, než tlačit výkon frekvencí (ach ty vzpomínky na Pentium 4 HT), jak to jen jde a tvářit se, že je vše v pořádku. A přesně to dělá: „usmívejte se a toho požáru za námi si nevšímejte, ten dům hořet má …“.
Jako uživatel X99 platformy mě X299 moc nezaujala. Jako platforma neumí nic nového a kvůli tomu, že Intel udělal zbytečnou technickou změnu, nejsou nové procesory kompatibilní s jinak perfektními, kvalitními, drahými a zcela technicky aktuálními X99 deskami. Ty tak můžeme neefektivně vyhodit a nakoupit za draho nové X299 desky, jež neumí nic nového. Z hlediska procesorů je zde sice vyšší výkon, ale ten je vyvážen vyšší spotřebou, tak vysokou, že začíná být problém to doma uchladit. No a pak je tady existence konkurence, tedy AMD X399 platformy, ta nabízí velmi podobné věci, ale je celkově výhodnější a efektivnější. Proč si tedy koupit X299? Jediný zajímavý CPU do ní je zatím Core i7-7820X, za relativně slušnou cenu má výborný jednojádrový a slušný vícejádrový výkon. Spotřeba je sice strašná, ale cenově není postavený špatně, 24 linek však pro některé může být dealbraker, protože v praxi může být omezením a 8jádrová konkurence navíc bude mít 64 linek. Nicméně i tak, pokud Intel X299 platformu, je ze současné nabídky i7-7820X jediný procesor, o kterém má smysl alespoň uvažovat. Ostatní jsou nesmysl, vyhozené peníze a jen hlupák by ignoroval, že konkurenční AMD nabízí podstatně zajímavější procesory.
Souboj v high endu ale teprve začal a po letech se tak radujeme z bezprecedentního nárůstu procesorového výkonu a renesance PC platformy. A tak s testováním rozhodně nekončíme. Už brzy si otestujeme v současnosti nejvýkonnější procesor na trhu, výrazně výkonnější než 7900X …
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|