Strana 3 z 12
- Intel Core i7 a Core i9 a základní desky X299
Do redakce nám postupně dorazily všechny tři modely SKYLAKE-X, které jsou aktuálně v obchodech dostupné. Tedy 6jádrový Core i7-7800X, 8 jádrový Core i7-7820X a 10 jádrový Core i9-7900X. Všechny tyto procesory od sebe fyzicky nerozeznáte.
Intel je také prodává výhradně jako TRAY, tedy bez jakéhokoliv BOX chlazení. To sice oficiálně existuje ve formě referenčního AiO, ale nikdy jsem neviděl, že by ho Intel běžně nabízel a prodával. Nicméně LGA 2066 platforma je pořád rozměrově a konstrukčně to samé co „LGA 2011-3“ a tak všechny LGA 2011-3 chladiče jsou nadále kompatibilní.
Nicméně chlazení věnujte hodně pozornosti. Skoro se dá říci, že zapomeňte na chlazení klasickým chladičem a potřebujete minimálně vodníka AiO. Intel sice uvádí klasických 140W TDP u všech třech procesorů, ale až uvidíte reálnou spotřebu Core i9-7900X, tak budete o této hodnotě opravdu pochybovat. Jedním z často probíraných faktů je, že Intel mezi vlastní čip a pouzdro procesorů nacpal „pastu šedivku“. Ano, uvnitř procesoru není kvalitní kovová pájka, jakou najdete i v nejlacinějším AMD RYZEN 3 procesoru, ale šedivá teplovodivá pasta. Intel pro to jistě má nějaký technický důvod a nejde prý o nekvalitní produkt, nicméně sice má ta pasta ve funkčním stavu vydržet roky, avšak za cenu opravdu špatného přenosu tepla. Procesory tedy topí … hodně topí.
- X299 platforma, základní desky a Testy
Jak už jsem řekl, X299 nepřináší proti X99 doslova nic. Žádný technický rozdíl, který by stál za řeč neexistuje a jediný důvod proč musíte vyhodit perfektně funkční a zcela aktuální X99 desku, protože do ní nový SKYLAKE-X nejde, je, že Intel udělal pro uživatele nijak přínosnou konstrukční změnu integrace napěťového kontroloru do procesoru. Nové základní desky s novou paticí a X299 čipsetem jsou tak nutné.
Výrobci desek je samozřejmě naplánovali a připravili. Jenže Intel musel pod tlakem uvést X299 platformu dříve. O tři měsíce dříve, protože AMD se chystalo vydat X399 platformu. Výsledkem však bylo, že výrobci desek samozřejmě neměli k dispozici všechny chystané desky, a hlavně neměli vyladěné BIOS ani všechny optimalizace.
A tak první testy v červnu odhalovali různé potíže, jako nefunkční TURBO, kdy tak procesor vykazoval nižší výkon a časté byly i nevídané pády systému, nestabilita a tak dále. Zkrátka Intel vydání uspěchal, a to mělo do hladkého hodně daleko. Výhodou faktu, že jsme museli na procesory čekat je, že teď, začátkem srpna, už je většina věcí vychytána. Ostatně brzy měla tato platforma podle původního plánu vyjít. A tak se objevují i další desky.
Od ASUS jsme získali na otestování kompletní sadu modelů, které vám postupně přestavujeme a nyní už je na cestě k nám i první ROG model X299 APEX. Dnešní testy jsme kompletně udělali na desce ASUS TUF X299 MARK 1.
Dále jsme testovali s 3200MHz Kingston 4x 8GB HYPER-X PREDATOR a ASUS GTX 1080 STRIX OC grafikou. Pro srovnání tu máme aktuální testy RYZEN procesorů taktéž v kombinaci s DDR4 3200MHz a GTX 1080 STRIX kartou. Liší se samozřejmě hlavně použité základní desky.
Procesory jsme prohnali několika aplikacemi z různých oblastí, všechny v aktuálních verzích na nejaktuálnější verzi Windows 10 Professional, vše s aktuálními ovladači atd. A tak to dále nezdržujme a pojďme na věc …
|