Strana 8 z 9
- Spotřeba a provoz CPU v praxi
Jednou z ostře sledovaných kategorií je dnes pochopitelně provoz (a nejen s ohledem na ceny energií), a hlavně spotřeba systémů. V našem případě testujeme spotřebu celé sestavy. Spotřeba procesorů je dnes ale značně dynamickou a neustále se měnící veličinou. Jak Intel, tak AMD procesory mají značně propracované systémy řízení taktů a spotřeby v závislosti na aplikaci, momentálním vytížení a také aktuálních dosahovaných teplot v různých částech čipu. V některých případech mohou dokonce dočasně překračovat svá udávaná TDP/napájecí limit a tak dále.
Testujeme všechny CPU s nastavením TDP tak, jak jej uvádí výrobce. Nemáme v základu aktivní žádné taktování či trvalé překračování TDP nad rámec specifikací. Aktivní jsou pouze běžné/výchozí boost/turbo technologie, nikoliv tedy MCE apod. U Intelu zatím používáme tzv. Performance režim, kdy PL1=PL2 (min=max) v případě Core 14000 modelů ale u nových Core Ultra 200K dodržujeme výhozí TDP 125W (PL1) s 56s boostem na PL2. Testujeme s výkonným AiO chlazením, takže procesory mají možnost boostovat na udávaná základní maxima. Nutno říci, že AMD a Intel udávají své limity naprosto odlišně a nelze tak hodnoty srovnávat. AMD třeba uvádí 170W TDP, což ale znamená reálně limit 220W pro napájení CPU i desky (PPT) a v žádném případě jej nepřekročí. Intel pak třeba udává 125W TDP, ale ve skutečnosti je jeho „Max Turbo Power“ až 250+W i když v jeho případě by mělo být časově omezeno jen na pár desítek sekund, Intel i výrobci desek to ale obchází (obcházeli) a v základu dlouho platilo že 253W bylo minimum a mnozí výrobci to nechávali navíc překračovat prakticky neomezeně. Výsledkem jsou selhávající procesory. Intel nyní nastavil jasnější pravidla a na nových deskách budou vymáhána. Je tu tedy baseline, kde je 125W PL1 s časově omezeným PL2 boostem na 250W. Intel ale má i performance nastavení, kde stále platí PL1=PL2 a extréme nastavení, kde to lze za určitých okolností i překračovat.
Dnes ty limity u nových Core Ultra 200K procesorů dodržujeme a spotřeba novinek tak vypadá skvěle. Bohužel výkon už tak skvělý není. Dobrou zprávou je, že jsou efektivnější než předchůdci, kdy Core Ultra 200K s tím nižším TDP dosahují výkonu předchozí generace s vyšším TDP. Chlazení tak není problém v tomto stavu a nepotřebujete na ně ani AiO.
Pokud jde o zkušenosti s procesorem a jeho provozem v praxi, je to nová platforma. Bohužel jsou tu problémy, opravy BIOSů jsou na cestě. Stabilita je problém v mnoha případech, problémy dělá integrovaná grafika, ta kombinace P a E core v některých aplikacích atd. Mohu ale říci, že systém byl stabilnější, když jsme jeli na tom 125W režimu (base profile) než na tom „performance“, ale nebyl to velký rozdíl. Některé problémy zjevně s TDP nesouvisí. Procesory jsou chladnější než předchůdci a to i na tom 250W Performance režimu, ale byla by ostuda, kdyby tomu tak nebylo s ohledem na fakt, že se bavíme o 3nm vs 10nm čipech. Obecně ale zjevně celá platforma ještě potřebuje ladění. Intel i výrobci desek jsou si některých potíží vědomi a slibují rychlé opravy …
Procesor lze různě taktovat. Nicméně dnes se tomu věnovat nebudeme. Nejrychleji lze zvýšit výkon obdobou PBO u AMD. Tedy prostým zvýšením/vypnutím TDP limitů. PERFORMANCE setting nastavuje PL1=PL2 a udržuje ji neomezeně. Tedy 125W výchozí TDP vůbec nedodržuje a základ i trvalá hodnota je 250W. A výkon tomu odpovídá. Ale na to se podíváme až jindy ….
Pojďme k závěrům …
|