Strana 1 z 9 Několika generační skok v mnoha směrech. Jak se nové čipletové ARROW LAKE CPU povedly?
- Intel Core Ultra 9 285k, Ultra 7 265K a Ultra 5 245K
– TEST a RECENZE nové 3nm generace procesorů
Po mnoha a mnoha letech odkladů a slibů, vyrazila na trh zbrusu nová generace procesorů Intel. Na zcela novém výrobním procesu, zcela nové konstrukce i architektury. Bohužel, není tím, co Intel původně plánoval. Dokonce poprvé v historii nevyrábí hlavní CPU čipy sám, ale musel oslovit TSMC, aby mu je jeho N3 (3nm) procesem vyrobila, protože Intel sám nyní použitelnou technologii nemá. Poprvé u Intelu jde po vzoru AMD také o čipletový design.
ARROW LAKE skáče hned o několik generací architektury, výrobního designu a technologií ve srovnání s 10nm monolity Core 14000/13000 série a všech jejich předchůdců. Intel dokonce mění i zavedený název Core i3, i5, i7 ,i9 a přechází na Core Ultra 5, Ultra 7, Ultra 9 označení. A zkracuje i číselnou řadu. Logika značení však nadále zůstává.
- Upozornění: Většina recenzí vás klame!
Ukazují výkon přetaktovaných procesorů …
Bohužel, i u této generace procesorů se Intel rozhodl věci komplikovat. Po zkušenostech z předchozími generacemi jsme si ale dali pozor, bohužel většina recenzentů nikoliv. Problém je v tom, že Intel definuje, stejně jako AMD, provozní TDP. Intel jasně udává základní, které u dnes testovaných modelů je 125W (=PL1). Na této hodnotě by se měl CPU v zátěži běžně pohybovat s možností dočasného překročení na boost hodnotu (=PL2). Ta je 250W u Core Ultra 9 a Ultra 7 modelů, v případě Ultra 5 je 159W. Nicméně tento boost má být pouze dočasný a trvat v zátěži max. 56 sekund. Takhle je definovaný základní (base profile) profil Intel procesorů. Sám Intel s tímto nastavením ve svých marketingových materiálech operuje, když srovnání efektivitu procesorů.
Jenže výkon na tomto nastavení je klidně o více jak 10% nižší, než by Intel potřeboval. Takže Intel opětovně povolil překračovat to TDP. Stanovil tzv. Performance profile, což je fakticky přetaktování. Jednoduše dělá to, že s onou PL2 hodnotou, tedy 250W/159W, funguje nejen konstantně, ale bere ji i jako základ. Tedy PL1 = PL2 a trvale v případě tohoto nastavení. S tímto nastavením Intel srovnává v marketingu výkon svých procesorů. Jenže …
Performance nastavení (PL1=PL2) není zjevně výchozí nastavení. Tedy na lepších Z890 deskách ano, ale ne na všech a na horších deskách bude výchozím nastavením samozřejmě ten base profile, který bude dodržovat základní PL1 TDP a časově omezený boost PL2. A výkon tomu bude logicky odpovídat. Většina recenzí tak měřila výkon nových Intel procesorů opět v tom přetaktovaném režimu, a neukazuje prostě výkon, jak bude na mnoha levnějších deskách a OEM sestavách.
Tato dnešní recenze a testy nových Core Ultra 200K procesorů v ní, ukazuje záměrně výkon a provoz procesorů s dodržováním výchozího profilu. Tedy PL1 TDP=125W s časově omezeným boostem PL2 na 250W (Core Ultra 7/9) a 159W (Core Ultra 5) po dobu 56s. Přesně tak, jak definuje Intel. Tohle je také stejně férové nastavení, jako v případě konkurenčních AMD, které svá udávaná TDP také nepřekračuje a nevydává „PBO profilování“ s překračováním TDP limitu za nějaké základní nastavení.
- ARROW LAKE Core Ultra 200 procesory a LGA 1851 platforma
Vše je nové. Procesory sice fyzicky vypadají stejně jako předchozí generace a mají fyzicky stejné rozměry, ale i samotná patice je jiná. Z LGA 1700 se přechází na LGA 1851, takže nové základní desky a všechno. I u samotných procesorů je nové všechno. Poprvé v historii Intelu v desktopu, nejsou monolitické, ale jsou to slepence (čiplety/dlaždice). Ano, ty slepence, které Intel tak hojně v minulých letech kritizoval a vysmíval se jim.
Nyní fakticky slepence AMD okopíroval, i když výsledný Intel čiplet je mnohem složitější. Skládá se totiž hned z několika různých čipů, které jsou nalepeny těsně vedle sebe na podložku a teprve ta je nalepena na podložku procesoru. Většinu těch čipů Intel navíc poprvé v historii nevyrábí sám. Tohle fakticky fyzicky není procesor od Intelu. Stejně jako AMD, ačkoliv Intel má vlastní továrny na rozdíl od AMD, musel jít za TSMC. Hlavní procesorový čip tak vyrábí TSMC na N3 výrobě, stejně jako několik dalších (N4 výroba). Intel to pak „už jen“ lepí dohromady. Pokud jde o konstrukci, skáčeme tedy hned o několik generací, pokud jde o výrobní proces, tak N3 TSMC je nejméně o 2 spíše o 3 generace vyspělejší než 10nm proces Intelu, který se doposud na všechny desktopové Intel Core procesory posledních generací používal.
Nová je i architektura, bohužel opět kombinuje tu problematickou konstrukci dvou zcela různých procesorových jader se zcela rozdílným výkonem i výbavou. Výkonná P-Core jsou architektury LION Cove, menší E-Core jsou SKYMONT. Mají rozdílné takty, zcela odlišnou výbavu, včetně toho, že E-Core neumí AVX512 a další věci, takže to Intel vyplnul pro celý CPU. Současně je zde velký rozdíl v IPC a celkovém výkonu. Aby Intel trochu ulehčil věci, odstranil i z těch velkých jader HT, tedy dvě vlákna na jádro. ARROW LAKE procesory tak mají vždy 1 jádro = 1 vlákno na všech. Ale jsou tu prostě různá CPU jádra. Konkrétně fyzicky má ten čip na představených Core Ultra 200K modelech procesorů vždy 8 velkých (P-Core) jader a 16 malých (E-Core ). Samozřejmě u levnějších modelů je aktivní menší počet jader, než u TOP verze. Součástí čipletu je také nová generace Intel Xe integrované grafiky.
Procesory vyžadují kompletně nové základní desky s novou LGA 1851 paticí. Desky přicházejí na trh s novou Z890 platformou, později dorazí také B860, H570 apod. Intel nově celou platformu udělal nativně pro DDR5 a také přidal PCIe 5.0 linky procesorům, takže na deskách už je možné provozovat Gen5 GPU i 1x M.2 Gen5 současně, což šlo doposud jen u AMD AM5. Intel tedy srovnal krok. Bohužel na rozdíl od AMD, které již oficiální slíbilo podporu stávajících AM5 desek a platformy za rok 2027, tedy bude nepochybně i pro nadcházející ZEN 6 generace procesorů, Intel se vyhýbá odpovědi, zda nová generace procesorů, která za čas nahradí ARROW LAKE, bude do LGA 1851 pasovat. Potvrzení se Intel pravděpodobně vyhýbá z důvodu, že dělá obvykle platformu jen pro dvě skutečné generace CPU (refresh modely nepočítáme za skutečnou generaci). A LGA 1851 měla vyjít už před dvěma lety pro první 7nm METEOR LAKE procesory. Ty ovšem Intel musel zrušit a uvést na trh Core 13000/14000 generaci pro starší platformu. ARROW LAKE je tedy fakticky už druhá generace procesorů pro novou LGA 1851, ovšem vychází jako první. A bohužel je dost pravděpodobné, že ty pěkné nové drahé Z890 desky budou jen pro ně (případný refresh), ale skutečný generační nástupce nové architektury a na novém procesu bude vyžadovat nákup zcela jiné desky a přechod na novou platformu …
Dnes se tedy podíváme na nové Core Ultra 9 285K, Core Ultra 7 275K a Core Ultra 5 245K procesory na jejich skutečném základním nastavení. Pojďme na to …
|