Strana 1 z 3 64GB paměti na 6000MHz se rychle stává běžnou záležitostí. Jaké jsou v praxi?
- Kingston Fury Beast 2x32GB RGB DDR5-6000 CL40
– TEST rychlých RAM s velkou kapacitou
Dnes se podíváme na pěkný set operačních DDR5 pamětí od Kingston. Jeho FURY BEAST RGB edici jsme již zkoušeli ve 2x 16GB verzi, dnes se podíváme na 2x 32GB edici. Bohužel jen na Intel platformě, kdy jsem tento test dělal začátkem roku a jde o edici XMP, zatímco Kingston nabízí ještě EXPO verzi, která je přímo určena pro AMD. Na tu se ale podíváme jindy.
Situace na poli pamětí není pro jejich výrobce dnes dobrá, zato je dobrá pro zákazníky. Ceny podobně rychlých pamětí jdou velmi rychle dolů a i 64GB kit, tedy 2x 32GB takhle rychlých DDR5 není nedostupným zbožím. Aktuálně se tyto paměti i příbuzná verze s EXPO pohybují kolem 5500 korun v.č DPH, což rozhodně není špatná cena. Jsou dokonce výhodnější než 2x 16GB o stejné rychlosti, které jsou sice levnější za 3100 korun, ale v ceně za GB je větší kit o několik set korun výhodnější.
Kingston nabízí FURY BEAST i v levnějších (pomalejších) verzích bez RGB i s RGB. Existují také kromě černých i bílé moduly. V našem případě tu máme klasicky černý kit s RGB podsvícením. V tuto chvíli je tohle nejrychlejší verze na trhu, Kingston se tradičně soustředí spíše na mainstream, a FURY BEAST je jeho mainstreamová herní série. Existuje ještě RENEGADE řada, která je TOP modelem v nabídce DDR5 pamětí Kingston a ta na 6000MHz začíná a aktuálně už je dostupná i v 7200MHz provedeních. Na tu se samozřejmě podíváme zase někdy jindy.
V recenzi se hodlám zaměřit na kompatibilitu pamětí se základní deskou Z790 Aorus Xtreme od Gigabyte. Testovací procesor pak bude Intel i9-13900K, tedy nejlepší procesor do soketu LGA1700.
Balení pamětí sice není nijak luxusní, je maximálně účelné. Paměti jsou uloženy v plastovém výlisku se základními popisky. V Balení najdete i samolepku s logem výrobce, kterou si třeba můžete nalepit na skříň.
PCB má černou barvu a na paměťových modulech jsou na obou bocích masivní chladiče, které značně převyšují výšku samotného PCB. Proto si dejte pozor v případě, že budete paměti dávat pod nějaký vzduchový chladič, aby nedošlo ke kolizi. Chlazení je zde zcela na místě, protože paměti mají vůči základnímu napětí dle JEDEC 1.1V navýšené na 1.35V.
A jaké jsou tedy v praxi?
|