Strana 3 z 3
Fury Renegade RGB jsou v tuto chvíli TOP modelová série pamětí od největšího výrobce paměťových modulů na PC vůbec. Překvapivě ale nenabízí žádné s AMD EXPO profilováním, jen s Intel XMP, což je asi celkem pochopitelné, protože tahle série začíná na 6000MHz, což je dnes běžné maximum u AMD RYZEN bez využití děličky. Jako obvykle připomínám, že AMD a Intel fungují zcela odlišně pokud jde o paměťový subsystém. U RYZEN 7000 běží vnitřní frekvence CPU na taktu jako DDR5, takže rychlejší DDR5 = zvýšení výkonu CPU. Ale to má samozřejmě své limity. I s RYZEN sice můžete použít klidně DDR5 10000MHz, ale musíte použít děličku.
U Intelu je konstrukce paměťového systému jiná, rychlejší DDR5 jsou jen rychlejší DDR5 a nemají vlastně na výkon samotného CPU moc vliv. I proto je přínos rychlejších pamětí u Intelu v praxi menší než u AMD, ale prostě tam jsou jisté limity, co se rychlostí týká. Ty jsou v určité podobě i u Intelu, kde jen u velmi kvalitních základních desek lze vůbec funkčně rozjet DDR5 7000MHz+ například. Zkrátka obě platformy obou výrobců CPU mají před sebou další nutný vývoj, kdy technologie pamětí je trochu předběhla.
V tuto chvíli tak fakt, že Kingston nabízí svou špičkovou RENEGADE sérii bez AMD EXPO, úplně nevadí, speciálně když XMP funguje i na AMD platformě. Nicméně v případě 6000 a možná i 6400MHz variant už by to brzy začít nabízet mohlo. A nepochybně v dohledné době bude, kdy vývoj jde kupředu a nová RYZEN 8000 příští rok bude 6000/6400MHz DDR5 využívat běžně. V tuto chvíli ale jsou RENEGADE jen s XMP, a tedy ideální hlavně pro Intel platformu, kde je šance to i dále ještě ladit. Sám Kingston nabízí RENEGADE sérii až se 7200MHz v tuto chvíli, takže asi moc nepřekvapí, že i testovaná 6400MHz verze jde „dotaktovat“ na 7000MHz a určitě by šla i výše.
O tom že tyhle moduly mají velmi kvalitní DDR5 čipy není sporu. I když už z výroby jedou na hodně solidních 6400MHz při CL32, mají ještě další rezervy. Například snížit časování až na hranici CL30 při frekvenci 6000MHz. A pokud chcete naopak vyhnat frekvenci na maximum, není problém tyhle paměti provozovat na 7000MHz při CL32, což je také luxusní výsledek. Zvládají také těch zvýšených 1,4V, které vyžadují. A nejlepší zprávou je, že i takhle „výběrové“ moduly, nejsou už dnes vlastně až tak výběrové, zdaleka totiž nejsou nejrychlejší, a i výroba DDR5 čipů se rychle zlepšuje. Takže ceny tomu odpovídají, když ještě nedávno by asi nikoho nepřekvapila cenovka 10 tisíc korun za podobný KIT. Dnes? Necelých 3900 korun za testovanou RGB variantu, necelých 3700 korun stojí pak verze bez RGB. Základní verze se 6000MHz CL32 vychází ve 2x16GB na cca 3200 korun. Zkrátka velmi dobrá nabídka, pokud opravdu špičkové rychlé moduly dnes chcete. Doufejme, že brzy KINGSTON rozšíří a vylepšení nabídku také o verze s AMD EXPO a určitě se na ně podíváme.
Za poskytnutí pamětí na recenzi děkuji společnosti Kingston
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:
AUTOR: Jan Belka |
---|
https://www.facebook.com/HWrecenze/ |
|