Společnost Kingston je největší výrobce pamětí pro počítače, kdy se soustředí hlavně na mainstreamové hladiny se svou nabídkou modelů. Nicméně vedle série BEAST vyloženě zaměřené na poměr cena/výkon a střední hladiny, je tu také řada RENEGADE, která přeci jen nabízí i něco lepšího, za samozřejmě určitý příplatek. V rámci DDR5 nabídky tak RENEGADE modely používají nejrychlejší čipy, kdy modelová nabídky začíná(!) na 6000MHz … tedy to je velký rozdíl proti BEAST sérii, která naopak na 6000MHz dnes končí (začíná na 4800MHz). Samozřejmě jak půjde vývoj DDR5 a platforem AMD/Intel dál, bude i Kingston postupně svou nabídku doplňovat a vylepšovat.
V tuto chvíli ale mainstreamová řada BEAST je dostupná v modulech 8GB, 16GB a 32GB a to od 4800MHz po 6000MHz. Výkonná RENEGADE série je dostupná v modulech 16GB a 32GB a to od 6000MHz pro 7200MHz v tuto chvíli. Obě série mají odlišné zpracování chladiče s trochu jiným designem, obě jsou ale dostupné v černém a bílém zpracování a také s nebo bez RGB podsvícení. Překvapivě se ale liší v jedné věci. Zatímco BEAST série dnes už dostává nové verze pamětí podporující jak Intel XMP, tak AMD EXPO profilování, tak TOP série RENEGADE existuje v tuto chvíli na trhu pouze s XMP. Zatím žádná AMD EXPO varianta není k dispozici, což je trochu překvapivé.
Dnes se každopádně na jednu z těchto verzí TOP pamětí podíváme. Konkrétně 2x 16GB KIT na rychlých 6400MHz s působivě nízkým CL32. Paměti se prodávají jak v testované RGB edici, tak i bez něj a dokonce ve dvou barevných provedeních. Mnou testované paměti jsou černo stříbrné, ovšem dají se zakoupit i v celo bílém provedení.
Pokud jde o časování a frekvence, jsou paměti vybaveny hned třemi XMP profily. Mimo základní JEDEC frekvenci 4800MHz s časováním CL40.39.39 s napětím 1.1V, tu máme o něco lepší profil o stejné frekvenci ale s časováním CL38.38.38. Další profil nám frekvencí povyskočil na 6000MHz s časováním CL38.38.38 se stále běžným napětím 1.35V. Pokud byste chtěli ale paměti využít naplno, tedy si zapnout profil s frekvencí 6400MHz s časováním CL32.39.39. Zde už je ovšem vyšší napětí 1.4V a samozřejmě základní deska už musí takto vysokou frekvenci podporovat. Pokud pamětem nezapnete XMP režim najedou na standartní JEDEC frekvenci 4800 MHz s časováním CL40. Samozřejmě tuto volbu nedoporučuju, protože tím přijdete o celkem slušnou porci výkonu navíc, na což se také podíváme. V tuto chvíli jde tedy o KIT hlavně pro Intel platformu, i když i takto rychlé paměti se dají použít na AMD (i rychlejší, pokud použijete děličku, ale bez děličky je dnes absolutním maximem na některých kvalitních deskách DDR5-6400MHz s RYZEN 7000, obvykle u většiny sestav ale je ideál DDR-6000MHz s EXPO, které však v tuto chvíli Kingston v rámci RENEGADE série nenabízí, ale je téměř jisté, že se to v dohledné době změní.)
Pokud jde o cenu, za kterou daný kit pořídíte, je velmi příznivá. Zejména s ohledem na to, kolik ještě nedávno podobné paměti stály. Ten cenový pokles u takhle rychlých DDR5 je opravdu velký a stále klesají. Již to tedy není nějak nedostupná věc pro pár vyvolených. V recenzi se hodlám zaměřit na kompatibilitu pamětí se základní deskou Z790 Aorus Xtreme od Gigabyte. Testovací procesor pak bude Intel i9-13900K, tedy nejlepší procesor do soketu LGA1700.
Balení RENEGADE je tradičně o něco luxusnější než balení BEAST (dříve FURY) série od Kingston. V tomto případě jsou moduly baleny v extra papírové krabičce a uvnitř jsou chráněny plastovým výliskem.
PCB má černou barvu a na paměťových modulech jsou na obou bocích masivní chladiče, které značně převyšují výšku samotného PCB. Proto si dejte pozor v případě, že budete paměti dávat pod nějaký větší vzduchový chladič, aby nedošlo ke kolizi, ale většina modelů by s tím dnes měla počítat. Chlazení je zde zcela na místě, protože paměti mají vůči základnímu napětí dle JEDEC DDR5 1.1V navýšené na 1.4V, kvůli stabilitě těch vyšších frekvencí ale i agresivního časování. Jestli však bude v praxi stabilně fungovat na vašem PC, záleží stejně jako u všech podobných „OC“ pamětí, na kvalitě vaší základní desky a vyladění jejího BIOSu. Připomínám, že vše nad specifikace stanovené Intelem/AMD, což je u současné generace Core 12000/13000 procesorů DDR5-5200 a DDR5-5600, a u AMD RYZEN 7000 je to DDR5-5200, je všechno nad tyto hodnoty taktování, a tudíž bez záruky na funkčnost na každé sestavě a konfiguraci. Výrobci pamětí sice nabízí své moduly s tím, že zvládají běhat na daných specifikacích, ale ze strany AMD a Intel platforem jde prostě o taktování.