Strana 2 z 4
- Testovaný DDR4 Kit v praxi
Paměti dorazily v papírové dvoj-krabičce, v každé z nich se nachází dva 16GB moduly v plastovém výlisku. Paměti jsou tak velmi dobře chránění vůči poškození.
Paměti jsou na první pohled identické s dosavadním modelem Predator, rozdíly jsou opravdu jenom ve změně loga.
Paměti mají tedy stále jednoduchý, ale elegantní design. Černé PCB a černé pasivy s pěkným žebrováním. To je celkem vysoké a proto si dejte pozor, aby paměti nekolidovaly s většími vzduchovými chladiči na trhu. Výška je oficiálně 42,2mm. Na samotném vrcholu se pak nachází RGB podsvícení, které lehce zasahuje i do stran samotného pasivu.
A jaké jsou tedy v praxi s novými čipy atd.?
Pro test pamětí jsem si připravil hned dvě sestavy. Jednu postavenou na základní desce Biostar Z590 Valkyrie s procesorem i5 10600K a druhou postavenou na základní desce ASRock X570S PG Riptide s procesorem Ryzen 9 5900X. Nejdřív tedy změřím, jak si paměti vedou na přednastavením XMP profilu od výrobce, a pak otestuji až na jak frekvenci budou paměti stabilně pracovat. Měření rychlosti čtení a zápisu, respektive ještě latence budu provádět v programu AIDA 64.
Paměti Renegade se prodávají již od frekvence 3 000 MHz, až po vrcholový model na frekvenci 4 600 MHz. Ovšem ohledně maximálních kapacit panuje jisté omezení. Například 3 600 MHz paměti koupíte v maximální kapacitě jenom 64GB, pokud byste chtěli rychlejší model s frekvencí 4 000 MHz, je největší prodávaná kapacita omezena na 32GB. Všechny vyšší frekvence jsou pak dostupné už jenom v provedení 2x8GB.
Ohledně nastavení pamětí, stačí pouze v BIOSu zapnout XMP profil a dát restart. Ovšem doporučuji nainstalovat na desku poslední BIOS, protože u pamětí s frekvencí nad 3 600 MHz už může mít některá deska problém a aktuální BIOS může hodně pomoci.
Ohledně taktování pamětí, nečekejte žádné zázraky. Prvním důvodem je to, že paměti mají 4 moduly, kdy je obecně dosahování vyšších frekvencí horší, v mém případě jsem se nakonec dostal jenom na 3 733 MHz. Tento model prostě míří hlavně mezi ty, kteří chtějí mít buď čtyř kanálové zapojení, nebo vysokou kapacitu. V případě že byste chtěli více taktovat, bych asi doporučil stejnou kapacitu ovšem v provedení 2x32GB, zde by možná padla i hranice 4 000 MHz.
Pokud porovnám obě platformy, nakonec jsem byl přece jenom o něco úspěšnější u platformy AMD, kde jsem mohl nastavit 3 733 MHz s nižším časováním 1T, u Intelu bohužel toto nastavení stabilní nebylo a musel jsem ponížit na základní 2T. Ohledně napětí, stačilo nakonec 1.4V, pokud jsem napětí dále zvyšoval, na možnosti taktování to mělo minimální vliv.
Co se týče použitých čipů, dodala je u našich testovaných kousků firma Hynix, které zde bohužel tedy moc prostoru pro další taktování nepřinesly. Ovšem neberu to jako nějaký velký minus, přece jenom jak jsem už zmínil. Kingston se soustředí hlavně na stabilní provoz, ne na OC a pro nadšence do taktování a ladění má v nabídce i mnohem rychlejší modely.
Pojďme se tedy podívat na testy výkonu.
|