Strana 3 z 3
Pokud jde o CUDIMM moduly na AMD AM5 platformě, tak v době psaní a vydání článku (první polovina dubna 2025), přes několikaměsíční čekání, stále není oficiální podpora. Můžete sice koupit a osadit CUDIMM moduly na AM5 desku, ovšem nebudou jednoduše jako CUDIMM fungovat. Když poběží, tak jen jako by to byly standardní UDIMM, což u mnoha desek znamená, že ne moc dobře pokud to budete hnát na těch 8000MT/s a více. Protože prostě 8000MT/s+ je vysoko nad předepsanými rychlostmi AMD (i Intelu). A jen na opravdu kvalitních deskách to bude více či méně fungovat (platí pro AMD i Intel). Nám se sice podařilo rozchodit ty CUDIMM DDR5-8400 od Kingston na ASUS ROG CrossHair HERO X870E na těch 8400MT/s.

Ovšem prostě bez té CUDIMM funkčnosti. Chovaly se jako běžné UDIMM moduly. Druhý testovaný Kingston kit, který je už standardní UDIMM na těch jeho výchozích 8000MT/s fungoval nepřekvapivě bez potíží. A dokonce bylo možné jej dokonce posunout na těch 8400MT/s stabilně také. Ovšem v žádném případě nepočítejte, že to na těchto rychlostech poběží takhle na každé AM5 desce. Vlastně mohu s velkou jistotou říci, že speciálně těch 8400MT/s na většině AM5 deskách stabilně v tuto chvíli rozhodně nepůjde. S 8000MT/s je to jistější, i u kvalitních B850 desek to fungovalo a drželo, ale není to prostě možné zaručit.
- Má smysl DDR5-8000 proti DDR5-6000 u AMD?
Opět to asi výrobci pamětí neuslyší od nás rádi, ale objektivně v tuto chvíli nemá. Platí to pro současnou AMD AM5 (800 sérii) i Intel platformu (800 sérii), protože obě mají podobnou konstrukci paměťového systému. Obě musí používat děličku od určité rychlosti osazených DDR5 pamětí, a ta hranice je zhruba cokoliv nad 6400MT/s. Tím je minimalizovaný jakýkoli možný výkonový přínos těch rychlejších DDR5 pamětí. A nedá se s tím vlastně nic dělat, dokud AMD a Intel nepřijdou s novou generací konstrukce těch platforem, kde sběrnice CPU bude využívat a počítat s DDR5-8000 atd. Což současné generace prostě nejsou. Operační DDR5 paměti poněkud předběhly konstrukci současných desktopových CPU. Takže sice můžeme osadit super rychlé DDR5-8000 moduly, ale kvůli děličkám atd. je ten potenciál rychlosti proti běžně používaným „pomalým“ DDR5-6000, velmi minimalizovaný. V praxi ten reálný přínos výkonu bude trochu měřitelný jen u velmi specifických CPU limitovaných scénářů, jako jsou třeba hry v nízkém rozlišení v kombinaci s výkonnou GPU. Ovšem ve vyšších rozlišeních žádný skutečný přínos, který by stál za řeč, nebude už ani tam. A to bohužel platí i o drtivé většině běžných aplikací. Současné platformy AMD a Intelu jednoduše nejsou stavěny na to, aby potenciál DDR5 pamětí s rychlostí větší než 6400MT/s, skutečně využily.

A pak je tu také hledisko ceny. DDR5-6000 jsou dnes běžný mainstream. Jsou levné a výrobci uvádí na této rychlosti dnes i velmi vyladěné moduly s agresivním CL26, což by mělo pozitivně zlepšit výkon také! Běžně se přitom nabízejí za rozumné ceny DDR5-6000 kity s tím CL30 časováním, se kterými jsme dnes primárně srovnávali. I Kingston nabízí naprosto běžný FURY BEAST 2x 16GB KIT na 6000MT/s CL30 s EXPO profilem, který stojí jen necelých 2700 korun vč. DPH (RGB verze je za necelých 2900 korun vč. DPH). Luxusnější FURY RENEGADE 32GB (2x 16GB) kit v 6400MT/s CL32 provedení stojí pak necelých 3200 korun bez RGB (necelých 3400 korun v RGB variantě). To jsou prostě velmi dostupné a rozumné ceny. Bohužel jakékoliv rychlejší DDR5 moduly jsou v tuto chvíli nepoměrně dražší.

Například testovaný současný TOP model Kingston RENEGADE RGB v podobě toho 32GB (2x 16GB) kitu 8000MT/s CL38, se prodává za 5 až 7 tisíc korun vč. DPH. A ten CUDIMM 48GB (2x 24GB) DDR5-8400 kit atakuje bezmála 8 tisíc. Z hlediska poměru cena/výkon, i ceny jako takové, se zkrátka není moc o čem bavit. V tuto chvíli jsou tyhle rychlé moduly jak u Intelu, tak i u AMD platformy, prostě jen pro nadšence do taktování a extrémního ladění. Ostatně sami o sobě jsou vlastně taktováním a „overclocking“ produktem, protože jsou vysoko nad oficiálními specifikacemi podporovaných rychlostí DDR5 pamětí obou výrobců. Takže jejich funkčnost na obou platformách je vlastně oběma výrobci CPU nezaručena.

Z našich zkušeností mohu říci, že pokud máte kvalitní desku (jakou je ASUS ROG CrossHair HERO X870E), tak i na AMD můžete DDR5-8000 dokonce i 8400MT/s osadit a použít. Bohužel v současnosti (v době psaní článku) ne v tom CUDIMM „režimu“, který totiž zatím oficiálně u AMD AM5 není podporován ze strany veřejně dostupných AGESA (biosů). Nicméně není problém na kvalitní desce takhle rychlé paměti dnes s RYZEN procesorem mít. U většiny běžně kvalitních AM5 desek je ovšem těch 8000MT/s při 2x 16GB osazení, většinou stabilním maximem. Bohužel, nepřekvapivě je reálný praktický výkonový přínos takhle rychlých pamětí proti běžným, a AMD doporučovaným, DDR5-6000, velmi malý. A cena tomu rozdílu samozřejmě moc neodpovídá.

Takže ano, funkčně lze rychlé DDR5-8000 na AMD AM5 osadit, ovšem s kromě OC rekordů a ladění v oblasti pamětí, to nemá mnoho praktického přínosu (mimo tedy možná výkonu integrované grafiky). A použití DDR5-6000/6400 ideálně s co nejnižším časováním, je z mnoha důvodů jednoduše praktičtější volba. Navíc ty fungují na těchto rychlostech i ve větších než jen 2x 16GB kapacitách, kdy čím vyšší rychlost, tím je větší problém s většími kapacitami je stabilně na vyšších rychlostech udržet. To samozřejmě nic nemění na faktu, že výrobci pamětí jako Kingston, posouvají limity neustále. A zkrátka už dnes jsou připraveni s nabídkou opravdu rychlých DDR5 modulů. A až budoucí nové AMD a Intel platformy těchto rychlých pamětí funkčně využijí, budou tyto moduly běžně dostupné a zvládnuté a stanou se mainstreamem. Ostatně není tomu tak dávno, co dnes běžně mainstreamové DDR5-6000/6400 byly absolutním maximem a stály násobky současných cen.

Zkrátka vývoj pokračuje a AMD i Intel desktopové platformy se také zlepšují a zlepší v podpoře a využití těchto pamětí. A samozřejmě to, že už nyní existují a jsou běžně dostupné i mainstreamové Kingston FURY moduly s až 8000MT/s+, je důležité. Protože i díky tomu je možné a také vůbec důvod, ty platformy ladit a zlepšovat. A pokud tedy takto rychlé paměti chcete, můžete je dnes mít :).

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům

AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|