Strana 1 z 3 
- Kingston FURY Renegade DDR5 8000MT/s
– TEST opravdu rychlých pamětí na AMD RYZEN AM5
Už je to nějaký ten pátek, kdy jsme chtěli udělat test opravdu rychlých pamětí na dnes nejlepší a nejpopulárnější mainstreamové platformě, tedy AMD AM5 v kombinaci s novými RYZEN 9000 procesory. Nicméně podpora nových rychlých CUDIMM pamětí se ukázala být větším oříškem. Ačkoliv ty jsou již řadu měsíců na trhu, přičemž tyto moduly přinášejí dodatečnou elektroniku k posílení signálu, a tedy dokáží stabilně dosahovat vyšších rychlostí. Díky tomu tyto DDR5 paměti i ve větších kapacitách dokáží stabilně fungovat na vyšších než 8000MT/s rychlostech proti dosavadním běžným UDIMM modulům, pro které to bylo obvykle maximum možného.

Plánovali jsme udělat testování CUDIMM pamětí nejen na Intelu (což už jsme udělali), ale hlavně na dnes mnohem relevantnější AMD AM5 platformě v kombinaci s RYZEN 9000 procesory. Čekali jsme, až AMD a výrobci desek zahrnou podporu nových CUDIMM modulů do BIOSu. Ovšem přes několika měsíční čekání a existující neveřejné BETA biosy, se tak stále oficiálně stále nestalo :(. Tedy přesněji řečeno, v době psaní a vydání tohoto článku (první polovina dubna 2025) jsou CUDIMM moduly podporovány na AMD AM5 deskách oficiálně stále pouze v režimu „bypass mode“. To znamená, že jako CUDIMM prostě nefungují. Ona hlavní výhoda a přínos, tedy přídavná elekronika dodatečně zesilující signál (CKD), je v tuto chvíli na AMD AM5 prostě obcházena. CUDIMM paměti sice fyzicky osadit na AMD AM5 desky můžete, ovšem budou fungovat prostě jen jako by to byly klasické UDIMM bez té výhodu a přínosu, kterou by měly mít. Objeví se také hláška v BIOSU, která vás informuje o tom, že CUDIMM není funkčně podporováno. Je možné a prakticky jisté, že se to v budoucnu změní, ovšem v tuto chvíli (v době vydání článku) oficiálně CUDIMM funkce na AM5 podporována není.

Nadále ovšem můžete osadit opravdu rychlé paměti k AMD Ryzen procesorům. Takže nás zajímalo, jak si takové rychlé DDR5 na frekvenci kolem 8000MHz, vlastně vedou v kombinaci s RYZEN 9000 procesory, proti dnes standardní a doporučované volbě, tedy DDR5-6000.
- Kingston FURY RENEGATE DDR5 v UDIMM i CUDIMM
Společnost KINGSTON asi netřeba představovat. Největší výrobce počítačových RAM modulů na světě dominuje prodejům už řadu let. Pro PC platformy nabízí aktuálně sérii FURY (dříve známé označení HyperX bylo odděleno jako samostatná značka a před časem pak prodáno firmě HP, takže Kingston HyperX paměti už neexistují. Nyní firma používá označení Kingston FURY). Tato série je nyní dodávána ve 4 modelových řadách. Standardní FURY BEAST DDR5 a pak luxusnější a rychlejší FURY RENEGADE DDR5 (dostupné zatím jako jediné i v CUDIMM verzi). Pro pracovní stanice jsou zde FURY RENEGADE PRO (to jsou tzv. RDIMM) a v neposlední řadě jsou zde ještě mobilní FURY Impact DDR5 (SODIMM moduly).

RENEGADE je aktuálně nejvyšší modelová řada nabídky počítačových pamětí Kingston FURY série. Stejně jako mainstreamová série BEAST je dodávána s RGB ale i bez RGB podsvícení. Ovšem zatímco BEAST jsou aktuálně pouze standardní UDIMM (v době psaní článku nabízené v kapacitách modulů 8, 16 a 32GB na rychlostech 5200 až 6800 MT/s), tak RENEGADE je k dispozici jak v UDIMM, tak nově i CUDIMM provedení. Moduly v této sérii tak existují v kapacitách 16, 24, 32 a 48GB a začínají na 6000MT/s.

Aktuálně jedinou CUDIMM variantou Kingston je 48GB kit (2x 24GB) 8400MT/s. Všechny ostatní verze Fury Renegade DDR5 jsou standardní UDIMM, kdy zatím nejrychlejší je 32GB kit (2x 16GB) na 8000MT/s. Oba dva tyto špičkové modely máme k dispozici. Oba dva fungují na Intel i AMD platformě, ovšem mají „jen“ XMP profilování. Nedisponují tedy AMD EXPO, protože jsou samozřejmě vysoko rychlostně nad oficiálními specifikacemi AMD (a vlastně i Intelu). Takže se podívejme, jak šlapou v praxi …
|