Mega test Core2Duo - E6300, E6400, E6600, E6700 - Core2 Duo ... Tisk E-mail
Napsal DigitalDooM a redakce   
Pondělí, 14 srpen 2006
Přejít na obsah
Core2 Duo ...
Core2 Duo ...
Představení ...
Taktování, teploty ...
PCMark 05 ...
Sandra ...
praktické testy ...
Herní testy ...
Závěr a hodnocení ...

 

 

 

 

 

 

 

Sestava, taktování a teploty:

 Začněme nejdříve stěžejní záležitostí a to sestavou. Již v úvodu jsem zmínil problémy s deskami. Problém je zejména v tom, že jich je málo. Nyní jsou již alespoň nějaké modely dostupné. Jedná se zejména i desky s chipsetem i965 (více o novém chipsetu pro Conroe v našem starším článku). Bohužel v době našeho testování jsme měli k dispozici pouze desky předprodejní série. Nakonec se nám ale dostala do rukou Gigabyte GA-965P-DQ6 a světe div se - vše fungovalo. Další věc byly paměti. A ty jsou u Core2Duo velice důležité. Mluvíme totiž již o procesorech, které disponují FSB 1066MHz. Fungují sice s různě rychlými paměti, ale pokud se chcete pustit do většího taktování, tak zapomeňte na pomalejší než 800MHz. Pokud chcete navíc taktovat opravdu pořádně potřebujete paměti, co po přetaktování budou zvládat frekvence právě kolem 1000MHz! Sestavy jsme tedy nakonec dali nějak dohromady a výsledkem bylo toto:

komponenty

Samozřejmě jsme ihned zkoušeli taktování. A hned mohu u Intelu konstatovat opravdu hodně zajímavé výsledky. Nejdříve jsme se drželi při zdi. Ukázalo se, že námi zvolené paměti, co používáme normálně na velké přetaktování nějak nestačily - vyměnili jsme je za lepší. Navíc se přidaly i nějaké problémy s děličkou pamětí, ale nový BIOS vše vyřešil. Nakonec jsme zůstali vcelku s otevřenou pusou zírat na výsledek. Upřímně jsem čekal od E6300 hodně, ale toto? No posuďte sami:

E6300oc

E6300 z 1,86GHz se dokázal vyšvihnout na 3321MHz! To je skoro 80% přírůstek! Obrovskou zásluhu na tom má jistě základní deska, protože 474MHz FSB je opravdu hodně. Jen tak mimochodem naše paměti v tu chvíli běžely na nějakých 960MHz. Tento úžasný výsledek dále korunovalo potřebné napětí - 1,215V! To nárůst oproti defaultnímu 0,04V. Jsem opravdu zvědav, co ukáže měření spotřeby. Není to úplné maximum, co by tento procesor zvládl. Pevně věřím, že deska by dokázala držet 500MHz FSB a pořádnými paměťovými moduly dalo mluvit i o 3500MHz. Všechno to hatí opravdu nízký násobič 7. Vzhledem k tomu, že model E6400 disponuje vyšším násobičem, lze odhadovat, že E6400 na těch 3500MHz půjde. Ostatně uvidíte to sami za chvíli.

Přeskočíme teď k modelu E6600. To je konečně to pravé Conroe. Po taktování E6300 jsme čekali hodně i od něj. A výsledek se dostavil. Po mírném laborování opět ponejvíce s paměťmi se dostavil konečně dlouhodobě stabilní výsledek:

E6600oc

3713MHz z 2400MHz je opravdu více než slušné. Inu je vidět, že 65nm výroba zafungovala. Mimochodem jsem zvědav až 65nm začne vyrábět AMD :). Opět nás i tento procesor překvapil velice nízkým napětím, co k tomuto výsledku potřeboval.

Samozřejmě ani ostatní dva modely Core2Duo jsme nenechali bez taktování. Naše nejlepší stabilní pokusy máte v tabulce.

Core-OC

AMD-OC

V další tabulce najdete i nové pokusy o taktování konkurenčních procesorů. Zejména díky novému biosu se zase podařilo dostat o kus nahoru. Zajímavý je i Intel Pentium D 945. A abychom to taktování zakončili zajímavě, tak vám ukáži náš pokus s E6700. Bohužel nakonec jsme museli o notný kus dolů, abychom našli stabilní hodnotu. Musím říci, že taktování hatily tři věci. Dělička pamětí – paměti a chování Core2Duo nad 3,8GHz. Dělička pamětí a paměti bych i pochopil, ale naše testované Intel prostě nad 3,8GHz končily. Lépe řečeno pro další taktování vyžadovaly větší přísun napětí, ale stejně jsme se nad 3,8GHz neudrželi žádným stabilním výsledkem. Když už to vypadalo stabilně, tak to nevydrželo náročnější test. Jeden z našich pokusů, kdy jsem zachránil záznam:

E6700OC

Slušné, ale nestabilní :) snad příště.

Teploty:

teploty

Teploty jsem naměřil s Box chladiči. Samozřejmě většina z vás BOX chladiče nahradí a tak dosáhnete jistě lepších teplot. Avšak musím rozhodně Core2Duo pochválit. Teploty i s Box Chladiči jsou velmi dobré. Zcela srovnatelné s AMD. Rozhodně je vidět pokrok proti Pentiím.



 

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárna
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárnaWednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 439x
Komentářů: 1
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!Wednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 285x
Komentářů: 0
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?Monday, 18 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 853x
Komentářů: 0
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?Tuesday, 12 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1157x
Komentářů: 0
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?Monday, 11 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1473x
Komentářů: 0
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.Friday, 08 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1318x
Komentářů: 6