Strana 1 z 9
Nové procesory AMD od počátku provází dva dosti extrémní názory. Ten první charakterizují veliké naděje, vkládané do nové architektury AMD, které jsou však mnohdy až za hranicí možného. Na druhé straně je tu také značně početná skupina těch, kteří AMD Phenom pohřbívají, ještě když vlastně ani neukázal, co v něm vlastně vězí. Můj názor tak bude možná trochu v menšině, ale myslím si, že s procesory AMD Phenom to není jen černé nebo jen bílé. Bude to zajímavě šedivé. Skutečná situace bude zkrátka jako vždy někde uprostřed mezi extrémními názory, které často slyšíme. A právě dnes se poprvé na DDWorld.cz na vlastní kůži na procesory Phenom podrobně podíváme a hodláme zjistit ten odstín šedi, který odpovídá situaci kolem tohoto produktu.
Na nové procesory společnosti AMD čekáme již nějaký ten pátek. Architektura K10, která je vlastní této řadě procesorů, je logickým pokračovatelem velmi úspěšné architektury K8. Základy mají obě společné. Přesto se AMD nepodařilo splnit časový plán s uvedením procesorů AMD Phenom, což se velice negativně odrazilo na konkurenceschopnosti firmy ve vyšších cenových segmentech. V září roku 2007 (09/2007) AMD oficiálně uvedlo první procesory AMD K10. Jednalo se o serverové varianty procesorů Opteron s jádrem Barcelona. Jednalo se o první nativně čtyřjádrové procesory x86 na trhu. Z technologického pohledu se AMD skutečně podařilo uvést něco, na co si mnohem větší Intel prozatím netroufal.
Bohužel právě nativní čtyřjádro je ona věc, jejíž přínos mnozí silně přeceňují, ale je tu také řada těch, kteří ho naprosto minimalizují. Pravdu samozřejmě nemají ani jedni ani druzí. Je ale pravdou, že snaha AMD uvést nativní čtyřjádrový procesor v čele nových procesorů K10, byl značně riskantní tah s nejistým výsledkem. Byl to obtížný úkol, který AMD nakonec zvládlo, i když bohužel dětské nemoci tohoto technologického triumfu řeší AMD stále a ztěžují situaci. Desktopová varianta čtyřjádrových procesorů AMD se nazývá Phenom a dnes se na ně podrobně zaměříme.
Zatímco procesory AMD Barcelona se již od září loňského roku prohánění v nejvýkonnějších serverech, na jejich desktopové alternativy jsme si museli počkat další měsíce. AMD i přes zpožděný start svých čtyřjádrových procesorů, jich prodalo na 400 000 kusů do konce roku 2007. V tomto počtu je ale právě jen drtivá většina serverových variant. Desktopové Phenomy neměly příliš šancí do situace zasáhnout. V současné době však na trhu máme již relativně dostupné hned 3(4) varianty - 9500/9600/9700.
Číslo čtyři je v závorce záměrně. AMD totiž uvedlo ještě Black edici 9600. Ten se vyznačuje odemčeným násobičem, což značně zjednodušuje taktování. Tento model nahradí standardní zamčený AMD Phenom 9600. Právě zmíněný AMD Phenom 9600 Black Edition bude základem našeho testování, pojďme si ho tedy představit.
- AMD Phenom 9600 Black Edition
Tento model je prostředním ze tří uvedených. Disponuje frekvencí 2,3GHz na které tikají všechna čtyři jeho jádra. Hlavním bonusem tohoto procesoru je ale otevřený násobič směrem nahoru, což vlastně umožňuje libovolně taktovat tento procesor a udělat z něj plnohodnotný vyšší a rychlejší model.
Tento procesor je vyroben v revizi B2, disponuje stejnými 64-bit instrukcemi jako kterýkoli jiný dnešní procesor. Obsahuje několik šetřících utilit, včetně schopnosti podtaktování procesoru. Jeho TDP je 95W. Díky tomuto procesoru si můžeme ověřit výkon i dalších dvou modelů a trhu této značky. AMD Phenom 9500 na 2,2GHz, který je aktuálně nejlevnějším čtyřjádrovým procesorem na trhu a modelu 9700 na 2,4GHz. Takže směle do toho a podívejme co nám tyhle nové procesory se svou architekturou K10 nabízejí ...
|