Strana 6 z 9
- AMD Phenom - výkon ovlivněný operační pamětí
V úvodu jsme slyšeli několik informací ohledně paměťového řadiče. U procesoru Phenom AMD vylepšilo paměťový řadič a nově přibyla podpora DDR2 1066MHz. Jaký je vlastně reálný přínos lepšího časování a vyššího taktu?
Začneme trochu teoretickými čísly. Existuje množství benchmarků, které měří různými způsoby výkon paměťového subsystému. Do testu jsem zařadil dvoujádrové i čtyřjádrové procesory a vybral modely na stejném taktu. Kupodivu nejvyšší paměťovou propustnost mají stále dvoujdádrové AMD Athon. V PCMarku05 již ale zazáří Phenom a překoná všechny své stejně taktované soupeře. Dobře to je teorie a co praxe. Samozřejmě tyto teoretické výkony nebudeme zařazovat do celkových srovnání.
Vybral jsem si jeden herní test, do testu jsem zařadil i otestování vlivu časování a rychlosti pamětí. Výsledky nejsou velkým překvapením. U AMD je stále poněkud větší přínos lepšího časování, což je dáno umístěním paměťového řadiče v procesoru. Intel na změnu časování reaguje také, ale o něco s menším přínosem. No a pokud zvýšíme takt, je výsledek podobný.
Rychlejší paměti s lepším časování výkonu v reálných aplikacích pomohou, ale není to většinou tolik, aby to ospravedlnilo vyšší cenu rychlejších paměťových modulů. To nejlepší, a cenově snesitelné, co můžete pro procesory Phenom nebo Intel udělat, je osadit je 1066MHz RAM na časování CL4. Cenově to není zase taková zátěž. Pravdou ale je, že 800MHz a cl4 je cenově nejdostupnější a výkonem zase tolik nezaostává. Každopádně v rozumných cenových hladinách, je přínos rychlejších pamětí a lepšího časování v řádech několika jednotek procent reálného výkonu ať už mluvíme o AMD nebo Intelu.
|