Megatest: AMD Phenom 9600 Black Edition – vše o AMD K10 Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Wednesday, 30 January 2008
Přejít na obsah
Megatest: AMD Phenom 9600 Black Edition – vše o AMD K10
AMD K10 - 10 stupňů technologie
Testování - co budeme testovat
Herní Testy
Praktické Aplikace
AMD Phenom - výkon ovlivněný operační pamětí
AMD Phenom B2 revize - chyba TLB (errata #298) nafouknutá bublina
AMD Phenom 9600 Black Edition - Taktování AMD Overdrive
AMD Phenom 9600 Black Edition - Závěr a hodnocení

 

 

 

 

 

 

 

  • AMD Phenom 9600 Black Edition

                               - Taktování AMD Overdrive

 Samozřejmě u našeho dnes testovaného procesoru nelze vynechat taktování. Vůbec taktování je dnes u AMD celkem hračkou. Pokud jste ještě neslyšeli o taktovací utilitě AMD Overdrive, tak rozhodně jste o hodně přišli. Není žádnou novinkou, že výrobci základních desek dávají ke svým deskám i různý taktovací software, díky kterému lze taktovat z prostředí operačního systému a nemusíte prolézat složitý BIOS: Bohužel, ještě jsem nenarazil na skutečně použitelný taktovací software u jakékoli základní desky, takže BIOS stále přetrvává. AMD Overdrive je první taktovací utilita, která má skutečně šanci nato, být použitelná stejně jako BIOS.

overdrivebasic

AMD představilo svůj overdrive teprve nedávno. Lze ho použít i pro procesory AMD Athlon, ale funguje to jen na deskách s čipsetem AMD 7xx. Podívejme se na tuhle utilitu podrobněji. Utilita je oficiálním nástrojem k taktování od AMD, takže vám s ní AMD dává oficiálně povolení procesor taktovat. Jak je to se zárukou, když by se náhodou (nepravděpodobné) něco pokazilo, nevím. Utilita se instaluje jako běžný program.

overdrive-status1

Ihned po zapnutí máte k dispozici detailní informace o vašem systému. V našem případě tam máme informace o našem testovaném QuadCore Phenomu a o operačních pamětech. Zajímavostí je, že ať usazujete moduly do slotů desky jakkoli, pořád systém hlásí, že je aktivován jen singl channel. To by ale vzhledem ke konstrukci nového paměťového řadiče mělo být zcela v pořádku a ani výkon nenapovídá tomu, že by něco bylo špatně. Další vyčerpávající informace lze získat v položce DETAILED. Další záložka ukrývá pěkně vyvedené informace o stavu systému. Vidíte frekvence, multiplikátor, voltáž, teplotu a zatížení všech jader zvlášť. Podzáložka skrývá informace o napětích a teplotách. Nejsem si však příliš jist, u čeho všeho ty teploty ukazuje. Nevím, co by mohlo mít v klidu v naší sestavě 82°C.

overdrive-clock5

Následuje nejzajímavější záložka s názvem Perfomance Control. Zde se nachází vše, co potřebujete k taktování. Jak vidíte, opravdu je zde vše.

overdrive-clock6

Chybí vám nastavení pro paměti? Přepneme do podzáložky Memory a věřím, že jste spokojeni :). Tohle je asi největší výhoda AMD Overdrive proti jakémukoli taktovacímu softwaru, co jsem viděl. Skutečně podrobná nastavení s to včetně pamětí. Jen mě během taktování trochu zlobilo ovlivnění voltáže pamětí, rozchodil jsem jej až později (ani nevím jak).

overdrive-status2 

Samozřejmě si zvolené hodnoty můžete ihned otestovat. K dispozici máte Stability test. Výkon můžete snadno zjisti pomocí vestavěného benchmarku a pokud máte hodně času a nechcete se osobně pouštět do taktování, můžete to nechat na automatice. Já ale neměl nervy nato nechat to testovat půl hodiny každý MHz navíc.

overdrive-status3

Poslední záložkou je Preference. Zde se nacházejí nastavení samotné aplikace.

overdrive-status4

Zajímavostí je poslední podzáložka Device List. Všimněte si prosím čísla 8. Internal DDR2 DDR3 memory controller - přeloženo integrovaný paměťový řadič DDR2 a DDR3. AMD Phehom je tedy již dnes připraven na DDR3.

overdrive-clock1

Vraťme se ale k samotnému taktování našeho Phenomu 9600 Black Edition. Zkusil jsem zjistit maximální možné hodnoty, které lze nastavit. Pokud najdete skutečně účinné chlazení a dokážete i další zázraky, Overdrive vám umožní nataktovat procesor AMD Phenom 9600 až na frekvenci 23,5GHz :). Ne vážně. Všechna nastavení mají dostatečné možnosti. Možná HT 500Mhz přijde někomu málo, ale máme otevřený násobič směrem nahoru, takže HT není až tak podstatné.

overdrive-clock2

Náš maximální takt, při kterém procesor ještě najel, byl nakonec 3000MHz při napětí 1,525V. Do použitelné stability to ale mělo hodně daleko. Mohu s naprostou jistotou říci, že AMD Phenom B2 revize sice zvládne 3,0GHz, ale jen výjimečný kousek by se tam udržel stabilně. Maximální takt, kterého jsme dosáhli a byl stabilní, bylo 2875MHz, což není zlé, ale při napětí skoro 1,45V jsme čekali trochu více. Proti nominální frekvenci procesoru je to nárůst 575MHz, což dnes asi málokoho uchvátí.

overdrive-clock3

Zajímavostí je samozřejmě možnost taktovat každé ze čtyř jader zvlášť, což je výhoda nativního čtyřjádrového procesoru, kterou bude AMD zavíjet zejména na mobilní platformě. AMD Phneom má samozřejmě i šetřící utilitu, která sice v našem případě nevypne jádra úplně, ale omezí jejich takt na nějakých 1100MHz při sníženém napětí. Toto ale hodlá AMD ještě vylepšit až do schopnosti vypnout každé jádro zvlášť, vypnout HT apod.

overdrive-clock4

Celkově musím říci, že AMD Overdrive se mi opravdu líbí. Nemusím do BIOSU a pěkně z prostředí Windows si vše ověřím. Pádům, systému při hledání maximálních taktů se ale nevyhnete. Každopádně je to první taktovací utilita z prostředí OS, která skutečně dokáže nahradit taktování z BIOSu.

AMD-Phenom-3

Pokud jde o samotné výsledky z taktování AMD Phenom, tak bohužel revize B2 potvrdila, že vyšší takty než 3GHz jsou pro současný Phenom B2 zapovězeny a i těch 3000MHz bude asi k vidění zřídka kdy. 2,8GHz by ale měly být běz problémů. Problém je nutné napětí k takovému taktu. Z 1,25V na 1,45V je dost.

spotreba

Než se pustíme do závěrečného hodnocení, podívejme se na tabulku se spotřebou jednotlivých sestav. Zde už to pro AMD Phenom není tak růžové. Ve srovnání s konkurenčními čtyřjádrovými Intel na tom je sice podobně, ale Intel již nahrazuje 65nm modely 45nm, které výrazně snižují spotřebu. Vidět je to třeba na dvoujádrovém modelu E8400 na 3,0GHz. Phenomy spotřebovávají stejně na nižším taktu, jako výše taktované starší dvoujádrové modely. To není špatně, ani dobře. Konkurence v podobě Intelu ale výrazně snižuje spotřebu při zachování vysokého nebo vyššího výkonu a to pro AMD Phenom znamená jediné. Horší poměr výkon za watt. Výrazně to bude měnit asi až 45nm verze, které AMD vydá ve 3Q letošního roku.

Podívejme se na závěr.



 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Friday, 10 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1636x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Thursday, 09 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1811x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdMonday, 06 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3921x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Sunday, 05 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1295x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Saturday, 04 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1260x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Friday, 03 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1227x
Komentářů: 1