Strana 9 z 9
- AMD Phenom - Závěr a hodnocení
Tak už známe a víme skoro vše o procesorech AMD Phenom, takže jak to shrnout? Z testů a závěrečného hodnocení a sčítání jsem zcela záměrně vynechal všechny teoretické benchmarky, jako různé Sandry, PCmarky, Everesty, 3Dmarky atd. Překvapilo mě totiž to, že na internetu takřka nenajdete test, kde by tyto teoretické benchmarky nebyly v převaze. Přitom kdo je v praxi používá. Navíc je mnohé servery započítali do konečných hodnocení. Protože mnohé teoretické benchmarky měří značně pochybným způsobem, jsou celkové praktické výkony notně zkresleny. Proto z testování a souhrnného hodnocení vynecháváme všechny tyto teoretické testy a soustředíme se jen na praktické testy. Jak je to tedy s výkonem současným procesorů?
Pokud jste si prohlíželi mnohé testy nových AMD Phenom a oddělili teoretické benchmarky od praktických testů, výsledky pro vás nejsou překvapivé. Častý názor, že AMD je dnes nějak výrazně výkonem zaostávající, se v praxi v běžných cenových hladinách vlastně příliš nepotvrzuje. Dnes máme totiž problém v tom, že skoro neexistuje slabý procesor. Mluvme ale konkrétně ...
AMD Phenom vs Intel QuadCore - na stejných frekvencích se tyto procesory výkonově neliší. Záleží na aplikaci, někde je lepší ten, jinde onen. Celkově mají i srovnatelnou spotřebu. AMD 9700 na 2,4GHz je konkurence k Intel Q6600 na 2,4GHz, je však v průměru o něco dražší. AMD to dohání modelem 9600 black edition, který je o 1000 korun levnější, jen o 100MHz pomalejší, ale má otevřený násobič pro snadné dotaktování. Nejlevnější čtyřjádrový procesor na trhu je Phenom 9500 na 2,2GHz. Za 4750 korun s daní je to zajímavá volba v případě, že používáte optimalizované programy. Celkově však trochu výkonově zaostává, i když je v průměru našich testů je silnější než AMD X2 6000+ na 3,0GHz a jen o málo slabší než Intel Core 2 Duo na 2,8GHz, jenže tyhle dvoujádrové procesory jsou levnější.
AMD Athlon X2 vs Core 2 Duo - Mnozí také považují starší AMD Athlon X2 za nějaké slabé procesory, které je třeba urychleně nahradit. Ano, Intel Core 2 Duo jsou na stejné frekvenci rychlejší a dnes také v podobě 45nm výrazněji úspornější. Nepochybně i pro toho, kdo výrazně taktuje, jsou lepší volbou. AMD Athlon X2 končí někde kolem 3,4GHz. Nové 45nm modely Intelu dokáží jít před 4,0GHz. V tomto případě skutečně AMD nemá ve srovnání výkonu žádnou šanci. Problém zde je však ten, že pokud jde třeba o hry, tak vyšší takt procesoru neznamená automaticky znatelný přínos výkonu. Navíc většina lidí netaktuje a v tom případě Intel prodává nejvýkonnější Core2Duo na 3,16GHz a AMD model X2 6400 na 3,2GHz.
Jak se má situace v poměru cena-výkon, naplno odhaluje graf. Ačkoli Core 2 Duo má vyšší výkon, není to o tolik, aby to při vyšší ceně znamenalo lepší poměr cena-výkon. Intel tedy nabízí vyšší výkon, ale nechá si za něj tradičně slušně zaplatit (některé věci se prostě nikdy nezmění :) ). AMD Athlon X2 ale naproti tomu stále nabízejí výkon sice o něco nižší, ale podstatně levněji. Současný problém totiž je, že i procesor za necelé 2000 je výkonný herní i multimediální CPU. V současné době příplatky na výše taktované procesory bez ohledu na značku, nejsou cenové výhodné. Znatelný praktický výkonový zisk je často jen v podobě několika zanedbatelných FPS či sekund, za které zaplatíte tisíce korun navíc.
Pokud bych měl brát celou záležitost s výběrem a nákupem procesoru rozumně, pak dnes neexistuje pro valnou většinu lidí, včetně hráčů, rozumný důvod utratit za procesor více než 2500 korun. Zkrátka dražší procesory se nevyplatí a nevěřte různým umělým testům. V praxi v domácnosti užívaných aplikacích jsou dnes rozdíly minimální, ale o to větší jsou příplatky. Slušný dvoujádrový procesor na frekvenci 2,4GHz je výkonný až až. AMD X2 má stále poměrem cena-výkon navrch nad Core 2 Duo.
Pokud bychom tedy již uvažovali o dražších procesoru se smysluplným přínosem výkonu, pak bych doporučil uvažovat až o čtyřjádrových modelech. V tom případě bych dnes uvažoval jen o dvou modelech: AMD Phneom 9600 Black Edition a Intel Core 2 Quad Q6600. Cenově se vyplatí nejvíce v optimalizovaných aplikacích, typicky třeba Video nebo 3D rendering, ale i třeba nové optimalizované hry, nabízejí i s nižším taktem podstatně více výkonu než dvoujádrové modely taktované třeba až do aleluja. AMD Phenom je výkonově i spotřebou na stejné frekvenci zcela roven nabídce Intelu, dokonce v tomto případě je stejná i cena (9700 2,4GHz vs Q6600 na 2,4GHz). Nejlevnější čtyřjádrový procesor Intelu Q6600 je ale i dnes stále skvělou volbou, na paty mu však konečně šlape alespoň nějaká konkurence. Právě Black Edice Phenom 9600, který je sice celkově o něco slabší, ale je také levnější. Pokud ale plánujete více taktovat přes 3,0Ghz, je však dnes volba stále jediná - Intel Q6600.
Pokud bychom měli zhodnotit naše setkání s AMD Phenom, pak musíme říci, že Phenom rozhodně výkonově nezklamal. Ani cenově na tom není špatně. Intel sice za pár týdnů uvede 45nm modely svých QuadCore, které ale budou mít stejné frekvence, což znamená, že AMD bude výkonově nadále stačit. Problém ale bude spotřeba, která u 45nm Intel rozhodně bude výrazně nižší než u AMD. Cenově také budou možná 45nm Intel QuadCore ležet o něco níže. AMD Phenom v současné době s dostupnými modely dokáže soupeřit jen s Q6600. Pravda ale je, že více většinu potencionálních zákazníků ani nezajímá. Už tyhle procesory za 6000 korun jsou dnes dost drahé a platit dvojnásobek za 3,0GHz modely je dost hloupost. Zde už jde hlavně o prestiž a AMD se do boje na nejvyšších příčkách zapojí až po možnosti dosažení frekvencí kolem 3,2GHz, kde nabídka Intelu končí. To ale nepůjde se stávající B2 revizí. AMD dnes současnými Phenomy nepřesvědčí část výrazně taktujících zákazníků. Utilitu na taktování má sice pěknou a funkční, ale taktovací potenciál procesorů je výrazně nižšší než konkurenčních procesorů Intel a to nezachrání ani nižší cena. Pokud ale vynecháme taktování, pak jsou procesory AMD Phenom nadějnými pokračovateli úspěšných Athlonů X2, které stále směle konkurují i mnohem mladším Intelům. AMD Phenom jsou stejně dobrými kandidáty na nákup jako procesory Intel, což je dobrá zpráva pro udržení konkurenčního boje. AMD ale na Phenomech čeká stále hodně práce.
Uvažujete-li o nákupu AMD Phenom, pak je horkým kandidátem model 9600 Black Edition. Pokud neplánujete masivní taktování, nabídne vám stejný výkon, jako konkurenční Intel ve stejné cenové hladině a na stejných frekvencích. Nemusíte se bát ani takzvané chyby errata 298 v B2 revizi. Zbytečně nafouknutá a ničím výjimečná bublina, která se 99,9% z nás vůbec netýká. AMD Phenom je plně funkční, konkurenceschopný a výkonný procesor, který není o nic horší než nabídka Intelu. Bohužel ale také není v současnosti o nic lepší nabídkou, ať výkonem, spotřebou nebo cenou, což nám rozhodování zrovna neusnadňuje. Uvidíme, jak si povedou tříjádrové verze, které AMD vydá za měsíc. To už bude z hlediska konkurence a výběru zajímavější.
Za zapůjčení AMD Phenom 9600 Black Edition
děkujeme společnosti AMD
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|