Strana 6 z 8
- Provozní vlastnosti a taktování
Mnozí také koukají na provozní vlastnosti. Procesor nikdy není v PC sám, takže měříme spotřebu celé skříně, ale snažíme se zatěžovat jen procesor. Dnes to dopadlo takto:
Jak vidíte, AMD Phenom II X6 jsou z nabídky AMD jednoznačně nejžravější, jenže když si uvědomíme, že mají 6 jader stejné frekvence jako modely se 4/3/2 jádry, tak ta spotřeba není vůbec špatná.
A může to být ještě lepší. AMD samozřejmě i nový 1100T drží na vyšším napětí, než je bezpodmínečně nutné. Když si trochu vyhrajete, zjistíte, že procesor je na svých 3,3GHz stabilní i na 1,2V místo 1,3V a rozdíl spotřeby v zátěži je více než 20W!
Samozřejmě jsme se u novinek podívali i na taktování a odemykání. U AMD totiž máte možnost kromě zvýšení taktů, u modelů Phenom II X2 a Athlon II X3 odemknout je na X4. V našem případě jsme byly 100% úspěšní!
To znamená, že jsme z Phenom II X2 565 na 3,4GHz udělali plnohodnotný Phenom II X4 965 který stojí o více než 1100 korun více. Z modelu Athlon II X3 455 jsme pak udělali odemčením na X4 model X4 655, který ani není na trhu. Rozdíl ceny by byl přitom zhruba 700 korun. Musíme ale přiznat, že máme naše procesory zapůjčené přímo jako testovací kusy od AMD, čímž máme pravděpodobnost odemčení téměř 100%. Běžně ale ta pravděpodobnost 100% nebude. Ze zkušenosti je ale mnohem větší pravděpodobnost úspěšného odemčení, než že narazíte na vadný kousek.
Modely Phenom II X2 565 a X6 1100T jsou navíc Black Edition, což znamená otevřený násobič všemi směry. Díky tomu z nich lze vytáhnout skutečně maximum toho, co AMD Phenom II vůbec dokáží dát na vzduchovém chladiči. Stabilní frekvence kolem 4,2GHz nejsou vůbec problém.
Trochu více jsme si tedy pohráli s modelem X6 1100T, který jde opravdu skvěle taktovat a 4,22GHz je vynikající výsledek. Nicméně spotřeba se poněkud zvýší, ale výkon také, i když ne všude to za to stojí.
Podívejme se ceny a poměry cena-výkon …
|