Strana 8 z 8
- Aktuální procesory AMD v testu – Závěr
Dostáváme se k závěru první části megatestu procesorů. Začali jsme platformou AMD a kompletní aktuální modelovou nabídkou.
V první řadě jsme zjistili, že současné procesory AMD už jedou nejčastěji na frekvencích 3,0-3,5GHz, což je pro tuto architekturu téměř běžně provozovatelné maximum při slušné spotřebě. AMD může jít u všech modelů až zhruba na 3,6GHz, ale to už je opravdu dost a pak začne spotřeba růst příliš. AMD zkrátka vyčerpalo možnosti 45nm technologie maximálním způsobem a vlastně celou architekturu také. Nemůžeme říci, že by AMD procesory byly dnes nějak pomalé, naopak, X6 jsou velmi výkonné a nižší modely jako Athlon II X3/X4 jsou pak rekordmany, pokud jde o poměr cena-výkon.
Dnes si ale zatím vyhlásíme jen nejzajímavější modely v rámci AMD platformy. Na konkurenční Intel se podíváme velmi brzy také a pak bude následovat srovnání obou dohromady a kompletní nákupní poradna.
- Nejzajímavější procesory v nabídce AMD:
Dvoujádrové Athlon II X2 modely zcela ignorujte. Doba dvou jader je pryč. Navíc za podobnou cenu dnes AMD nabízí už X3 (vlastně X4 procesory). Konkrétně za 1700 korun nabízí AMD model Athlon II X3 445, který absolutně září poměrem cena-výkon v celé nabídce AMD procesorů. Navíc je u něj slušná šance na odemčení na plnohodnotný Athlon II X4 model.
Za cenu 2250 korun pak můžete mít vlastně to samé, ale už rovnou s plně aktivními 4 jádry. Athlon II X4 640 je nejlevnější čtyřjádro na trhu. Díky 4 jádrům má výkonu v optimalizovaných aplikacích překvapivě hodně. A pokud chcete CPU kolem 2000 korun, není co řešit.
Poměrně zajímavým modelem je pak Phenom II X4 955, který stojí kolem 3300 korun a nabízí solidní výkon a hlavně velký OC potenciál, ale není to BE edice. Jinou cestou, jak se dostat k Phenom II X4 modelu je pak pořídit levnější Phenom II X2 BE. Nicméně pokud nebudete při odemykání úspěšní, nebo pokud neplánujete odemykat vůbec, nejsou vzhledem k ceně a hlavně pouhým dvěma aktivním jádrům Phenom II X2 vůbec zajímavé.
Pokud ale chcete skutečně výkonný PC, pak vás dnes u AMD zajímají pouze Phenom II X6 procesory. Ty jsou cenově mnohem níže, než jsme si na začátku letošního roku vůbec kdy dokázali představit, že se vůbec mohou dostat. Nejlevnější model X6 1055T stojí jen 4400 korun, což je skutečně pěkná nabídka, ale o něco zajímavější je model 1075T, která má v základu o 200MHz více, ale stojí jen o 150 korun víc. Nicméně ani jeden není odemčená BE edice, která je zárukou nejlepších OC výsledků.
V úvahu tak připadají jen dva modely a to X6 1090T nebo nový 1100T. Rozdíl je mezi nimi v základu ale jen 100MHz, přitom rozdíl ceny je 700 korun. Poměrem cena-výkon je to mezi nimi tedy jednoznačné. U modelu X6 1100T platíte prostě za to, že je to to nejlepší, co je AMD schopno nabídnout. Na druhou stranu nedá se tvrdit, že by jeho cena kolem 6000 korun, byla zase nějak přemrštěná. Je to jeden z nejvýkonnějších CPU na trhu, a jak uvidíte ve třetí části našeho megatestu ve srovnání s nabídkou společnosti Intel, kterou si přestavíme ve druhé části, do výkonového outsidera má hodně daleko. Navíc musím říci, že model 1100T bude asi nejlépe připravený AMD procesor pro OC. Takže pokud chcete to nejlepší, co může AMD platforma nabídnout, je AMD Phenom II X6 1100T jasná volba.
Tím bychom pro dnešek skončili a velmi brzy se dostaneme k druhé části Megatestu, kde se pro změnu budeme věnovat kompletní aktuální nabídce Intel procesorů.
" Ocenění za skvělý poměr cena-výkon pro AMD Athlon II X3 445"
"Ocenění pro AMD Phenom II X6 1100T za výkon a OC schopnosti na AMD platformě"
Za zapůjčení CPU děkujeme společnosti AMD
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|