Megatest CPU 08-2012: Testy a doporučení z výběru 19 aktuálních procesorů Intel a AMD Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Thursday, 23 August 2012
Přejít na obsah
Megatest CPU 08-2012: Testy a doporučení z výběru 19 aktuálních procesorů Intel a AMD
Aktuální procesory Intel a AMD v jednotlivých cenových relacích
Testy a testovací sestava
Teoretické testy - Cinebench R11 a 3DMark 11
Parktické testy - WinRar a 3DsMax
Praktické testy - MainConcept a TrueCrypt
Herní testy a výkon procesorů
Spotřeba a taktování
Hodnocení výkonu, ceny a poměru cena-výkon
Závěr a doporučení
alt

 

 

 

 

 

 

 

  • Megatest CPU 08-2012:

         Testy a doporučení z výběru 19 aktuálních procesorů Intel a AMD

Je na čase se podívat na aktuální přehled situace na procesorovém trhu včetně testů a doporučení.

S uvedením a doděláním Megatestu procesorů jsme čekali na příchod již dávno oznámených novinek. Tedy nových 32nm APU procesorů AMD Trinity a nových 22nm levnějších Intel Ivy-Bridge modelů v řadách Core i3-3000 a Pentium. V obou případech nás čekání prostě a jednoduše přestalo bavit. Obě skupiny procesorů totiž mají velké zpoždění a na trh se zjevně stále příliš nehrnou. Takže megatest je bez nich a obsahuje jinak aktuální zajímavé modely, které na trhu k dispozici jsou. Celkem jsme do přehledu a testu zahrnuli 19 aktuálních procesorů Intel a AMD + 2 starší kousky od každého výrobce pro srovnání.

  • Aktuální situace na trhu a příchod novinek

Aktuální situace na trhu je taková, že ceny procesorů víceméně stagnují od začátku roku. Intel nemá žádný důvod ke změnám a v podstatě dolarové ceny před pár týdny uvedených 22nm procesorů Ivy Bridge jsou stejné, jako dolarové ceny jejich předchůdců o rok zpět. Intel zkrátka nemá důvod cokoliv korigovat. Trochu větší aktivita byla u AMD, ale ani zde nejsou cenové pohyby až tak velké. AMD jen reagovalo na příchod Ivy Bridge a také uvedlo na trh dva zajímavé rychlejší kousky nižších FX modelů. A kdy můžeme očekávat novinky?

Nové AMD TRINITY APU pro desktop dorazí pravděpodobně v říjnu a jsou pro patici FM2, takže s FM1 nekompatibilní. Ve stejném měsíci se můžeme těšit i na zbrusu nové AMD FX procesory, ale stále pro AM3+ patici, které budou mít architekturu PileDriver místo současné Bulldozer. Ovšem žádný masivní nárůst výkonu se asi čekat nedá, když to bude 10% na stejné frekvenci, bude to hodně dobré. AMD také zůstává na snad již vyladěnějším 32nm procesu, což znamená že na 22nm, které používá Intel, bude stále něco ztrácet, hlavně ve spotřebě v zátěži. U Intelu byl příděl novinek pro tento rok v podstatě vyčerpán. Dorazí jen levnější 22nm modely (někdy). Nových Ivy Bridge-E procesorů pro LGA 2011 se letos už nedočkáme. Od Intelu lze čekat 22nm novinky v podobě HASWELL procesorů pro novou patici jako nástupce současných LGA 1155 modelů a také Ivy Bridge-E pro LGA 2011, někdy v polovině příštího roku. 

  • Co je dobré vědět

Výběr procesoru není úplně stejný, jako výběr grafické karty. Zatímco u grafické karty a jejího testování se nemusíte zaobírat sestavou a můžete v podstatě každou grafiku použít v každé běžné Inte/AMD sestavě za stejných podmínek, u procesorů je to složitější. Samotný procesor totiž nefunguje a nemůžete osadit všechny CPU do stejné sestavy. Součástí výběru procesoru je nedokladně také výběr základní desky. Ano, je tu i skupina uživatelů provádějící jen upgrade, kdy je možnost po nějaký čas využívat kompatibility starší desky s některými modely i nových CPU. Nicméně upgrade takto provádí jen velmi malá skupina uživatelů a většina s výměnou procesoru mění rovnou i celý základ PC.

To nás tedy přivádí k tomu, že v případě CPU nelze brát jen jejich samostatnou cenu. Nutnou věcí je i základní deska a stejně kvalitní a vybavená deska nestojí pro všechny CPU stejně. Třeba AMD FM1 deska určitě nebude stát to co LGA 2011 Intel X79 základní deska. Takže do výpočtů výhodnosti je nutné uvést cenu celé platformy. Ale o tom se pobavíme až v dané kapitole ke konci článku.

  • Není jádro jako jádro

Další věc, která by se mohla hodit znát je, že u některých současných procesorů není jádro, jako jádro. Procesory se totiž významně liší architekturou. Zejména pak nové AMD FX a AMD Trinity procesory s architekturou Bulldozer a PileDriver, které jsou stavěné úplně jinak, než doposud bylo zvykem. Zatímco běžně u starších AMD procesorů i u současných Intel procesorů je základem procesoru 1 jádro, které s dalším vybavením CPU kolem může fungovat samostatně, u AMD FX/Trinity procesorů je základem dvoujádrový modul. Ten je dále nedělitelný, takže 1 jádro u tohoto procesoru nikdy nemůže fungovat samo. Nicméně ta jádra jsou logicky o něco menší a dělí se o prostředky než samostatné 1 jádro třeba u současných Intel procesorů. V tomto případě jde však jen o jiné řešení problému přístupu a zpracování vícevláknových aplikací. Zatímco Intel navazuje u některých procesorů na jedno fyzické jádro dvě výpočetní vlákna, AMD na to šlo více hardwarově a prostě má v 1 modulu, který lze chápat jako jádro, dvě fyzická menší jádra, ale tedy také fyzicky 2 vlákna. Samozřejmě využití této konstrukce i počtu vláken/jader obecně, záleží předně na aplikacích. A to nejen samotných programů a her, ale i operačního systému. Dnes už ale většina aplikací, kde skutečně výkonu CPU potřebujeme, má potřebné vícevláknové optimalizace a s novými aktualizacemi se situace dále zlepšuje.

  • Instrukce

Poslední věcí, kterou je třeba vědět, jsou instrukce. Procesory Intel i AMD mají určitou sadu specializovaných instrukcí. V základu je to samotné x86 například, nebo dnes už běžné 64-bit rozšíření. Nově se ale objevují s novými generacemi i nové specializované instrukce, které výrazně zvyšují výkon v aplikacích, které těchto instrukcí užívají. Mluvíme například o AES a dalších. Samozřejmě ne všechny procesory tyto nové instrukce mají, zejména starší modely nebo slabší modely jimi vybavené nejsou a v nových verzích i běžných aplikací, tak mohou ztrácet i desítky procent výkonu na aktuální nové modely, které tyto nové instrukce již mají.

Podívejme se teď konkrétně na modely, které jsou v různých cenových hladinách aktuálně k dispozici.



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárna
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárnaWednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 478x
Komentářů: 1
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!Wednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 316x
Komentářů: 0
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?Monday, 18 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 872x
Komentářů: 0
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?Tuesday, 12 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1163x
Komentářů: 0
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?Monday, 11 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1482x
Komentářů: 0
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.Friday, 08 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1323x
Komentářů: 6