Testovací sestavu jsem počínaje touto recenzí kompletně obměnil a předchozí AMD FX-9590 nahradil aktuální procesor Ryzen 7 1700X s 95W TDP. Základní desku i grafiku věnovalo české zastoupení MSI v podobě modelu X370 Gaming Carbon Pro a R9 580 8GB GAMING X Plus. SSD disk pak věnovalo české zastoupení Transcend v podobě SSD do M.2 slotu. Paměti jsem doplnil moje soukromé G.Skill 2x8GB 3600MHz, které na sestavě běží na frekvenci 3466 MHz. Tato sestava již tedy reprezentuje aktuální herní PC mnohem lépe než ta předchozí, která ale zase dokázala díky 220W CPU chladiče pěkně zatížit.
Testování bude probíhat i v nové skříni od Be Quiet! v podobě posledního modelu Dark Base 900 Pro a o napájení sestavy se postará zdroj téže značky v podobě modelu Pure Power 10 s výkonem 700W.
Co se týče samotné instalace dnes testovaného chladiče, je velmi jednoduchá. Celá instalace zabere zhruba 5 minut, což je takový lehký nadprůměr. Instalační video:
Výkon v praxi
Testování jsem se rozhodl provádět v zátěžovém testu OCCT, který opravdu dokáže z procesoru vyždímat maximum a otestovat chladič na hranici jeho možností. Dále jsem použil méně náročný Unigine Valey 1.0, jakož to simulací herní zátěže, kde ve většině her není využito všech 8 jader procesoru. Nakonec jsem otestoval chladič v režimu, kdy na PC neděláte nic náročného, například brouzdání na internetu apod. U všech měření jsem vždy počkal 30 minut, aby se teploty ustálily.
Přiložený ventilátor jsem testoval v nastavení 5/7/12 V.
5 V – 700 Rpm
7 V – 1100 Rpm
12 V – 1800 Rpm
Jak je vidět z grafů, MSI Core Frozr L neměl s uchlazením procesoru Ryzen 7 1700X žádný problém. Dokonce se při 12V držel skoro na stejných teplotách jako Grandis 2. Ten má ale nastavené v základu mnohem nižší otáčky a je krásně tichý. To se ale o MSI chladiči říci nedalo. Při snížení výkonu na 7-5 V už bylo jasné, že Grandis je díky většímu pasivu mnohem silnější a teploty u něj šly nahoru velmi pozvolna.
Já osobně doporučuji u tohoto MSI chladiče držet se na 7 V, kde je chladič krásně tichý a přesto má stále dostatek výkonu k uchlazení tohoto procesoru.
V Unigine Valey, kdy procesor neklade tak obrovské nároky na chladič, jsou obecně teploty o něco nižší a ani jeden z chladičů neměl problém i při 5V režimu.
V době nečinnosti nejsou nároky na chlazení procesoru Ryzen 1700X kdovíjaké. Procesor se dost podtaktuje a sníží svoji spotřebu na naprosté minimum. Zde se tedy chladiče srovnávají skoro na identické teploty. Rozdíly jsou minimální.