Strana 3 z 3
- Procesorový rok 2020 – závěr
Mnozí už možná trochu zapomněli na některé události a modely, protože rok 2020 byl docela „neobvykle dlouhý“, a hlavně narvaný novinkami. Není, ale pochyb o tom, že to byl hlavně rok AMD, které dokázalo něco, což jsme ještě před pár lety považovali za zhola nemožné. A není to jen proto, že Intel nadále dělal Intel a přidal k tomu tragický až lživý marketing. AMD prostě ukázalo, jak to vypadá, když máte sice omezené prostředky, ale skutečný zájem o vývoj a PC platformu jako takovou. To je něco, co u Intelu dnes objektivně není. A rok 2020 to jen zvýraznil.
Největším problémem se nakonec ukázala být výroba. Nejen u Intelu, kde je výroba problém z mnoha důvodů už roky, ale hlavně u AMD, které prostě nedokáže vyrábět více, protože další výrobní kapacity nejsou. A už tak se o ně přetahuje a přeplácí s dalšími výrobci, takže dalším negativem je a bude nevyhnutelné zdražování. To nás přivádí právě k několika negativním trendům roku 2020 …
- Negativní trend roku 2020, za který výrobci CPU nemohou:
Ceny výroby!
Tohle není problém jen výroby procesorů, ale všech křemíkových čipů obecně. Je to něco, co výrobci bez továren jako AMD a podobní, prostě nemohou ovlivnit. A výrobci s továrnami (jako Intel), ovlivní jen do určité míry. Nejen díky poptávce, ale obecně díky používání vývojově nákladnějších technologií, rostou ceny výroby všeho. K tomu výrazně rostou ceny výchozího materiálu, tedy křemíkových waferů. Mnohem více stojí i novější výrobní procesy a stroje pro ně. Situace v roce 2020 navíc zdražila i prakticky všechny další vstupy a zdražila násobně i doprava. A k tomu se výrobci vzhledem k poptávce začínají přetahovat (a přeplácet) o výrobní kapacity. TSMC například zrušilo jinak obvyklé množstevní slevy a má výrobu zamluvenou na roky dopředu, včetně kapacit, které teprve postaví. Tohle všechno se prostě musí nutně projevit ve finální ceně produktu.
A dokud bude poptávka, jaká je a omezené plně zabrané kapacity, situace se bude ještě zhoršovat. A není nic, co s tím firma v pozici AMD, mohla udělat. Za normálních okolností by třeba šla vyrábět od TSMC ke konkurenci. Jenže existuje jediná konkurence, která ale není až tak dobrá a sama má kapacity vytíženy. Takže není na výběr. Intel sice může dělat pro ceny více, má vlastní továrny, může budovat další a ceny do značné míry určuje, ale také je závislý ne cenách křemíku atd. K tomu všemu se ve světě tisknou nové peníze děsivým tempem, a jednoduše tedy klesá jejich hodnota. Obávám se tedy, že trend dražší výroby a produktů, bude dále pokračovat v roce 2021.
- Negativní trend roku 2020, za který výrobci CPU mohou:
Jména a označení procesorů!
Zcela upřímně nenávidím označení nových procesorů Intel. Speciálně mobilních variant. Co je sakra Core i7-1165G7 nebo i3-1110G4 apod.?! Já prakticky odmítám na tyhle čipy dělat i recenze, protože jen psát a v hlavě si říkat ten jejich název, je otrava. A nejsem sám. Samotný Intel ve svých prezentacích prakticky ty procesory nejmenuje, označuje je jen rodinným názvem, protože to se prostě nedá.
Ovšem ani AMD není z obliga. Začíná u některých modelů také používat více písmenek, než je zdrávo. Ale úplně nejvíce mě štve nepřehlednost generačního označení, kdy to ovšem AMD podělalo už dříve. Označení ZEN generací neodpovídá číslování RYZEN generací. Podělalo se to u RYZEN 2000, což byla ZEN+ místo ZEN2, a teprve ZEN2 bylo pro RYZEN 3000. Už to je nepřehledné, ale AMD tomu nasadilo korunu, když existují ZEN+ procesory jako RYZEN 3000G. Trochu se tomu pomohlo, že RYZEN 4000 jsou jen ZEN2 APU a nové ZEN3 procesor jsou RYZEN 5000. Ovšem velmi se bojím toho, že se naplní zákulisní informace. Podle nich prý AMD použije RYZEN 5000U/H značení pro APU procesory jak ZEN3, tak ZEN2 generace. Jestli se to stane, budu vážně naštvaný.
Prostě s tím značením procesorů by Intel a AMD měly něco udělat. Obávám se ale, že neudělají, protože mám pocit, že jim ta nepřehlednost v mnoha případech vlastně vyhovuje a zákazníky matou záměrně.
Ale skončeme pozitivně. Já osobně jsem nadšený z roku 2020 z hlediska celkových posunů, mnoha zajímavých procesorových modelů a obecně zájmu o PC platformu jako takovou. A hlavně je evidentní, že vývoj bude pokračovat. AMD stále neukázalo maximum toho, co dokáže, navíc když Intel je a bude nějakou dobu prakticky na lopatkách a v defenzivě (alespoň technologicky a výkonem). Do toho se navíc přidává právě APPLE s ARM M procesory, které mohou znamenat nový impuls i pro x86 platformu, protože její největší výhoda, začíná být velkou nevýhodou.
V roce 2020 byl také evidentní větší důraz na optimalizace a využití vícejádrových CPU ze strany mnoha aplikací. Celá řada aktualizací přinesla zásadní zlepšení. Ale stále jsou zde značné rezervy, speciálně třeba u her, kde však díky 8jádrovým/16vláknovým RYZEN procesorům v nových konzolích v kombinaci s PCIe 4.0 SSD a technologiím jako AMD Smart Access Memory, můžeme těšit na výraznější posun věcí vpřed.
- Nejzajímavější technologie roku:
AMD Smart Access Memory a Microsoft DirectStorage
Právě technologie jako jsou AMD Smart Access Memory alias SAM (založená na Microsoft Resizeable BAR) umožňující přístup CPU k celé grafické paměti GPU, a příbuzná technologie typu Microsoft DirectStorage, která umožňuje, aby GPU mělo přímý přístup k SSD apod. Jsou podle mě nejzajímavější počiny. AMD má v tomto směru mírně navrch, protože Microsoft s ní úzce spolupracuje (konzolová platforma RYZEN + RDNA2), takže funkčně mohlo právě SAM nabídnout už i na PC běžným uživatelům. Ale samozřejmě nezůstane exkluzivní jen pro AMD, to má prostě jen tu výhodu, že dělá výkonná CPU i GPU a stejné sběrnice pro vše. Tyhle technologie sice nejsou přímo o CPU, ale umožní výkon CPU lépe využívat. Dnes je trestuhodně nevyužit, když v mnoha aplikacích a zejména hrách, máte s 8jádrem nebo 32jádrem „stejný výkon“ ačkoliv ty procesory stejný výkon prostě nemají. Zkrátka v roce 2020 se podle mě mnoho věcí posunulo správným směrem a v roce 2021 o mnoha z nich uslyšíme ještě více.
Celkově za mě osobně byl rok 2020 na poli procesorů asi nejlepším rokem za poslední 2 dekády. Konkurenční prostředí sice stále úplně neexistuje a jsou zde velké tlaky, aby nebylo, ale v mnoha směrech máme větší a skutečný výběr, než kdy dříve. Zejména AMD pak tlačí věci kupředu svižně a pravidelně. A nepřestává překvapovat. Ještě nedávno jsme si museli vystačit s tím, že nový model CPU byl o pár jednotek % rychlejší, než ten starý, v případě novinek ale AMD zatím každá generace představuje značný posun v mnoha směrech. A Intel se tak bude muset začít vážně snažit. Navíc to nevypadá, že by si AMD chtělo dát klid a dekádu nám říkat, že „4 jádra musí stačit všem“ a přestat s vývojem. Naopak.
Teď jen vyřešit tu zapeklitou situaci se samotnou výrobou. Obecně ale rok 2020 na CPU trhu byl skvělý a rok 2021 bude podobný … hned z kraje roku dorazí mobilní RYZEN 5000 procesory (ZEN 3 APU) a po nich ThreadRipper 5000 a ke konci roku se pak mluví o nějakém zajímavém vylepšení ZEN3 platformy samotné a nejspíše také něco uslyšíme o ZEN 4, i když na trhu ještě nebude … V případě Intelu snižte očekávání na minimum, ale uvidíme nové 14nm ROCKET LAKE v dubnu, a také až 8jádrové mobilní 10nm TIGER LAKE. Bohužel žádný pořádný nový high end ani skutečně pořádná nová generace CPU, která by po všech stránkách konkurovala AMD RYZEN ve všech segmentech trhu, se zatím nechystá … nudit se ale i tak nebudeme …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|