Montáž chladiče není žádný velký oříšek. Stačí použít správné upínky. NOCTUA má opravdu perfektně zpracované návody, takže pokud umíte alespoň jít podle obrázků a nemáte obě ruce levé, je to možná jeden z nejlépe zpracovaných systému uchycení chladiče vůbec.
Nejjednodušší je montáž na LGA 2011 platformu, kvůli které se také vlastně hlavně D15 na D15S předělávala. Právě tam byly problémy s pamětí a u mATX desek i konflikty s GPU největší. Jinak z hlediska upínání chladiče, NOCTUA používá stejný způsob u všech svých aktuálních modelů, takže takhle se upínají na jednotlivé platformy:
Osazení u menších patic Intel a AMD není ale žádný velký problém. U dobrých skříní se to dá udělat, aniž byste desku museli vyndávat ze skříně.
Nasazení ventilátoru doprostřed je jednoduché, NOCTUA pamatovala i na případné vibrace, takže jsou tam speciální podložky na těle ventilátoru. Zkrátka dokonalost v každém detailu.
Výkon v praxi
Testovat budeme na starší Intel platformě s procesorem Core i7-4790K, kvůli srovnání s dříve testovanými produkty. Nevymýšlíme nic složitého, teploty v klidu nás moc nezajímají, tady mezi výkonnými chladiči stěží změříme nějaké významnější rozdíly, zajímají nás tradičně teploty v zátěži a také po přetaktování procesoru. To je to, o co běží. Řízení otáček ventilátorů a všeho necháváme na automatice. Prostě jak to vytáhnete z krabice a zapojíte a všichni běžně používáme (většina), tak to měříme.
Výkon netaktovaného procesoru
Intel Core i7-4790K není nejvýhřevnější procesor na trhu, ale rozhodně se na něm výkonný chladič pozná. No a přesto, že starší D15 má hned dva ventilátory, není výsledný výkon D15S s jediným ventilátorem nějak znatelně horší:
Oba nepřekvapivě vedou ve výkonu mezi klasickými chladiči. Nad nimi už jsou nepřekvapivě AiO kapalinová chlazení.
Výkon taktovaného procesoru
Přetaktovaný Intel Core i7-4790K na 4,6GHz při 1,3V už je trochu větší výzva a rozhodně výzva odpovídající těm nejnáročnějším procesorům dneška. A tady už se rozdíly mezi chladiči trochu zvětší.
Nicméně jedno-větráková D15S není nijak výrazně horší než D15 se dvěma ventilátory. Můžete samozřejmě druhý ventilátor přidat i na D15S a ta kupodivu D15 porazí. Ale opět není rozdíl nijak dramatický. Jak je to ale v otázce hlučnosti?
Hlučnost
Měříme hluk celého otevřeného PC ze vzdálenosti 50cm a výsledek je v případě NOCTUA jak jinak, než působivý.
Ano D15S má s jedním ventilátorem o něco více práce než o něco mohutnější D15 se dvěma ventilátory, ale NOCTUA to celé vyladila tak, že se sice ten 140mm ventilátor točí u D15S rychleji, ale rozdíl není velký. Ve výsledku je hlučnost úplně stejná, tedy velmi velmi nízká.
Podívejme se na hodnocení a další postřehy z praxe …