Pokud jde o montáž, je to typické ASETEK řešení, které osobně považuji za nejlepší v rámci AiO řešení. Speciálně u AMD platformy, kdy tenhle chladič můžete osadit i na TRX40 platformu (i když není kvůli velikosti bloku ideální), protože AMD dodává u každého procesoru potřebnou sponu.
U AM4 platformy je pak využíván ten rámeček na deskách, ale ne jako u některých nových AiO, kdy výrobci používají těch dvou zobáčků na plastových úchytkách, což sice funguje, ale není to úplně ideální. Zde musíte odšroubovat ty dvě plastové úchyty, ale necháte ten kovový plát na zadní straně. Našroubujete tam jen 4 distanční šroubky, nasadíte AM4 kříž na blok a přitáhnete 4 matkami. Jednodušší a zároveň bezpečnější osazení snad ani nejde vymyslet.
Díky tomu, že ta horní část bloku je nově otočná, tak ať blok osadíte jakkoliv, můžete mít pokaždé nápis a blok orientován tak, jak chcete a potřebujete. Od bloku jdou jen dva kabely a jen jeden je povinný. Bez něho by to nefungovalo. Připojit do desky ale pak musíte extra i oba dva ventilátory na výměníku, k bloku samotnému se nijak nepřipojují. USB kabel zapojit můžete, pokud chcete mít možnost monitorování a ovládání věcí skrze CAM aplikaci, což asi chcete. Ovládá se přes ni totiž to pěkné RGB podsvícení.
Výkon
Testovat budeme na starší AMD X370 platformě s AMD RYZEN 7 1800X procesor, takže můžeme snadno srovnávat s dříve testovanými chladiči. NZXT skrze CAM aplikaci umožňuje kompletní nastavení nejen podsvícení, ale ventilátory se ovládají trochu složitěji, spíše na ně musíte přes aplikaci výrobce vaší základní desky. Chladič má režim automatického řízení, stejně tak ale režimy SILENT nebo PERFORMANCE a samozřejmě ruční nastavení.
V základu bez přetaktování je samozřejmě velmi těžké ukázat výkon AiO chladičů, jsou na tom docela podobně. Klasické TOP modely vzduchových chladičů jim tak výkonem naprosto v pohodě stačí. Chladiče používáme s automatickým řízením otáček, samozřejmě se dají různě ručně regulovat.
Rozdíl mezi chladiči se zvětší při přetaktování, kdy ale RYZEN 7 1800X má své maximum taktů a ani na něm nijak zvlášť netopí i tak ale už jsou mezi AiO modely rozdíly. I klasické chladiče nemají s uchlazením přetaktovaného (či přes PBO provozovaného) CPU RYZEN pro AM4 platformu sebemenší problém.
NZXT KRAKEN X53 podává skvělý výkon dle očekávání od 240mm ASETEK AiO konstrukce. Není přitom vyloženě zaměřený na maximální výkon, zejména taktování. Osazení Aer P120 ventilátory jsou přeci jen trochu hlučnější ve vyšších otáčkách, než jiné modely. Samotné AiO a jeho pumpa jsou běžně průměrně tiché, kdy se v tomto neliší od jiných ASETEK modelů.
Z hlediska provozního hluku je tak KRAKEN X53 průměr, to znamená tiché chlazení pro většinu uživatelů, hlučnější je jen v maximálním nastavení na maximální výkon.