Strana 3 z 4
Způsob montáže nového NZXT KRAKEN byl vylepšený a je jedním z nejpříjemnějších a nejjednodušších (pokud jde o Intel platformu), se kterým jsem se u chladičů vůbec setkal. Naprosto perfektní, s minimem nutných úkonů. Vše je již perfektně předpřipraveno.
Nejjednodušší je to samozřejmě u LGA 2011-3 platformy, u LGA 115x stačí ale přiložit zadní kříž, který je již uzpůsoben a pak už je postup stejný jako u LGA 2011-3. Trochu složitější je montáž u AMD platformy, kde je nutné vyšroubovat rámeček a na blok nasadit druhý z dodávaných kroužků, protože AMD má jiné rozteče.
Montáž AiO většinou probíhá ale tak, že do skříně nejdříve namontujete výměník, protože ten je větší. NZXT KRAKEN X62 má 28mm výměník, takže ne do všech skříní se vejde. Obvykle jej budete dávat do přední pozice, což je nejvhodnější z hlediska účinnosti chlazení. Alternativě jej lze dát na strop u většiny skříní, ale tady je možné negativní ovlivnění teplot kvůli teplému vzduchu od grafiky. Nicméně možné jsou obě varianty. Výhodou předního umístění je možnost snížení celkového počtu ventilátorů ve skříni, tedy snížení aerodynamického hluku.
Při zapojení chlazení nezapomeňte připojit USB kabel a pak ten široký kabel, kterým je celé chlazení namontováno. Na tom pak najdete SATA napájení, které připojte. Dále jsou tam 4x 4pin konektory pro ventilátory, kdy NZXT tedy počítá s tím, že byste na výměník chtěli dát celkem 4 ventilátory. Teoreticky je možné na to připojit i další ventilátory ve skříni a monitorovat to zároveň. Zvláštní je připojení USB pro ovládání a monitoring chlazení skrze CAM. Mini-USB konektor přímo na bloku, který pak musíte zapojit do desky. Osobně si myslím, že ten kabel mohlo NZTX udělat do bloku napevno, ušetřil by se tím zbytečně velký konektor, který se špatně schovává, či ohýbá. Nakonec můžete z bloku sejmout ochrannou fólii, která chrání tu zrcadlovou plochu.
Testovat budeme na starší Intel platformě s procesorem Core i7-4790K, kvůli srovnání s dříve testovanými produkty. Nevymýšlíme nic složitého, teploty v klidu nás moc nezajímají, tady mezi výkonnými chladiči stěží změříme nějaké významnější rozdíly, zajímají nás tradičně teploty v zátěži a také po přetaktování procesoru. To je to, o co běží. Řízení otáček ventilátorů a všeho necháváme na automatice. Prostě jak to vytáhnete z krabice a zapojíte a všichni běžně používáme (většina), tak to měříme.
- Výkon netaktovaného procesoru
Intel Core i7-4790K není nejvýhřevnější procesor na trhu, ale rozhodně se na něm výkonný chladič pozná. Výkon chladiče odpovídá očekáváním.
Ten je tedy perfektní, velmi výkonné řešení, ale nic menšího jsme nečekali.
- Výkon taktovaného procesoru
Přetaktovaný Intel Core i7-4790K na 4,6GHz při 1,3V už je trochu větší výzva. A tady už se rozdíly mezi chladiči trochu zvětší.
AiO má význam hlavně u přetaktování, kdy výrazně snižuje teploty proti klasickým chlazením. A 280mm výměník už je hodně výkonné řešení, a i když je částečně hliníkový, má X62 opravdu dostatek výkon pro velmi účinné chlazení. A nejen to.
Měříme hluk celého otevřeného PC ze vzdálenosti 50cm a výsledek?
Velmi příjemné překvapení jsou nové Aer-P ventilátory NZXT. Mají design pro vysoký tlak vzduchu a zároveň tichý chod a i na vysoké otáčky jsou velmi tiché, patří k tomu nejlepšímu, co trh vůbec nabízí a klidně je dám na úroveň NOCTUA. Na to že jsou hned dva, jsou velmi velmi tiché a účinné. Výrazně lepší než minulá generace, která byla trochu hlučnější než průměr.
Podívejme se na hodnocení a další postřehy z praxe …
|