Strana 3 z 4
- V praxi – instalace a výkon
Pokud jde o montáž, NZXT u svých současných generací AiO modelů využívá, co by partnea nejrozšířenější základ ASETEK. Upínání je tak vždy šroubované, a to i na AMD AM4, což osobně vidím radši, než využití toho plastového rámečku.
Ty tak jen odmontujete a místo nich namontujete 4 speciální stojky a na ně už jen nasadíte s odpovídajícím rámečkem blok a přitáhnete 4 šrouby. Hotovo. Je to pevné, robustní a jisté. Žádná stížnost z mé strany :).
Od bloku jdou jen dva kabely, jeden do vnitřního USB portu na desku, druhý do 4-pin CPU a současně musíte zapojit SATA napájení a také oba ventilátory na výměníku.
Můžete sice používat tohle chlazení bez nějaké přídavné aplikace, fungovat bude normálně včetně automatického řízení otáček, ale pokud chcete mít možnost vše nastavit, a hlavně využít nový LCD display na bloku, musíte nainstalovat CAM aplikaci.
Testovat budeme na starší AMD X370 platformě s AMD RYZEN 7 1800X procesor, takže můžeme snadno srovnávat s dříve testovanými chladiči. NZXT skrze CAM aplikaci umožňuje kompletní nastavení nejen podsvícení, ale ventilátory se ovládají trochu složitěji, spíše na ně musíte přes aplikaci výrobce vaší základní desky. Chladič má režim automatického řízení, stejně tak ale další přepínatelné režimy. Testujeme ale na tom základním, tak jak to bude používat drtivá většina.
V základu bez přetaktování je samozřejmě velmi těžké ukázat výkon AiO chladičů, jsou na tom docela podobně. Klasické TOP modely vzduchových chladičů jim tak výkonem naprosto v pohodě stačí. Chladiče používáme s automatickým řízením otáček, samozřejmě se dají různě ručně regulovat.
Rozdíl mezi chladiči se zvětší při přetaktování, kdy ale RYZEN 7 1800X má své maximum taktů a ani na něm nijak zvlášť netopí i tak ale už jsou mezi AiO modely rozdíly. I klasické chladiče nemají s uchlazením přetaktovaného (či přes PBO provozovaného) CPU RYZEN pro AM4 platformu sebemenší problém. Z53 má „jen“ 240mm výměník, takže modely s většími jsou o něco „výkonnější“.
Z hlediska provozního hluku je to běžný průměr, což znamená rozumně tiché chlazení pro většinu uživatelů. Hlučnější je jen v maximálním nastavení ventilátorů na vysoké otáčky. Ale to je normální. Nicméně v běžné praxi v normálním nastavení pojedou hodně tiše. NZXT drží dobré vyvážení mezi výkonem a hlučností. Nepřekvapuje, že mezi Z53 a X53 variantou není vlastně žádný rozdíl (ostatně je to stejný chladič, jen se liší tím LCD panelem).
Takže k závěrům …
|