Strana 1 z 3
- Patriot VIPER XTREME 5 DDR5-7600 CL36
– TEST a RECENZE rychlé paměti bez RGB v akci
Na dnešní recenzi mi dorazily operační paměti poslední generace DDR5 od společnosti Patriot z jejich řady Xtreme o frekvenci 7600MHz. Jsou velmi podobné již testovaným 7800MHz modulům stejné značky, které jsem měl možnost testovat minulý rok. Ovšem vůči nim postrádají RGB podsvícení, což ale mnozí uvítají. A samozřejmě díky tomu jsou i tyhle paměti o něco levnější. Pochopitelně, pokud se bez podsvícení neobejdete, má výrobce v nabídce i RGB varianty. Ačkoliv ceny DDR5 v poslední době rostly, ceny opravdu rychlých modelů klesají do cenově dostupnějších hladin.
Speciálně TOP variant, jako je ta dnes testovaná. Jde o nejlepší moduly, které Patriot v rámci své nabídky nyní má. Viper XTREME začínají na frekvenci 7600MHz a kapacitě 2x16GB, já tedy dostal na recenzi tento „základní“ model. Aktuálně jsou vedle 2x 16GB verze k dostání už i jako 2x 24GB kit.
Patriot je nabízí i v rychlejších provedeních, tedy 7800, 8000 a zatím nejrychlejší 8200MHz. Všechny mají solidní časování CL 38-48-48-84 (speciálně s ohledem na rychlost na jaké se pohybujeme). Nepřekvapí, že v tuto chvíli mají tyhle paměti jen časování XMP a nedisponují EXPO profilem pro AMD, jelikož na těch vysokých taktech mohou u stávající AMD platformy v kombinaci s RYZEN 7000 běhat jen s děličkou.
Ovšem na rovinu musím upozornit, že ani na Intelu není zaručené, že to bude fungovat. Speciálně paměti kolem 8000MHz prostě budou stabilně s tím XMP profilem fungovat jen na některých deskách, takže na to upozorňuji rovnou. Zkrátka ani jedna ze současných AMD a Intel desktopových platforem není dělána na využití a provoz takhle rychlých pamětí. Ty zkrátka poněkud předběhly dobru, ale je velmi pravděpodobné, že Intel a speciálně AMD u nových generací procesorů, to využití i takhle rychlých pamětí, vylepší. Každopádně ty paměti jsou na trhu a máme je, tak se podíváme, co se s nimi dá dělat už dnes.
Paměti jsou uloženy v plastovém výlisku a ten je vložen do papírové krabičky s líbivým designem. V Balení najdete i samolepku s logem výrobce, kterou si třeba můžete nalepit na skříň.
PCB má černou barvu a na paměťových modulech jsou na obou bocích masivní chladiče, které značně převyšují výšku samotného PCB. Proto si dejte pozor v případě, že budete paměti dávat pod nějaký větší vzduchový chladič, aby nedošlo ke kolizi. Chlazení je zde zcela na místě, protože paměti mají vůči základnímu napětí dle JEDEC 1.1V navýšené na 1.45V.
A jaké jsou tedy v praxi?
|