Strana 3 z 3
- Závěr - Kompatibilita s X399 zaručena, nové desky, chlazení atd.
Bude o tom řeč v testu 32jádrového TR 2990WX procesoru. Je totiž pravdou, že teoreticky jej mohlo AMD udělat ještě výkonnější. Chtělo ale zachovat kompatibilitu nových 12nm TR se stávajícími X399 deskami, které vyšly před rokem. Možná někteří uživatelé konkurenční platformy budou překvapeni, protože tam je zvykem měnit desky, i když třeba měníte jen 4jádro za nové 4jádro, které je nové jen podle jména. Ale u AMD prostě můžete použít starší desku pro nové procesory.
Stačí update BIOSu, což už všichni výrobci všech X399 desek nabízí. Někteří však budou nabízet ještě více, například ASUS má přídavné chlazení pro některé své desky. Je pravda, že zejména 32jádrový model, když se pustíte do jeho taktování, tak dokáže mít hodně vysokou spotřebu, ale také výkon, který je mnohem vyšší, než jakýkoliv procesor, kterým jsme doposud v desktopu viděli.
Přesto stávající X399 desky, původně navržené jen pro 16jádra, dokáží bez potíží 32jádro obsluhovat. Pro maximalisty pak Gigabyte a MSI nabízí i dvě nové desky s extrémně silnými napájecími kaskádami. Novou Gigabyte X399 zatím k dispozici nemám, ale MSI MEG Creation X399 ano.
Kromě ní tu mám v redakci i ASUS ROG ZENITH, právě vybavený přídavným chlazením. Desky jsou, nebo brzy budou dostupné v obchodech, ale jak jsem řekl, můžete použít i jakoukoliv stávající X399, kterou již máte doma. Stačí udělat jednoduchý update BIOSu.
Podobné je to i s chladiči. AMD nebude k žádnému ze 4 nových čipů přidávat v balení chladič. U procesorů tohoto typu je to docela pochopitelné. Nicméně „oficiální“ BOX Wraith cooler existovat bude a existuje. A mám jej také k dispozici, takže vám jej také brzy ukáži (a hlavně otestuji v praxi) …
Ve spolupráci s Cooler Master připravilo AMD referenční chladič Wraith Ripper. Jde o velkou věž se 120mm ventilátorem uprostřed a pěkným RGB posvícením. Samozřejmě má velkou základu, kryjící celou plochu procesorů TR. Chladič bude prodávaný samostatně. Na trhu existuje i několik dalších klasických chladičů podobného typu. V redakci máme například hned tři modely NOCTUA pro TR4 a v nabídce jsou i další klasické vzduchové chladiče od jiných výrobců speciálně pro TR4 (ty klasické univerzální se kvůli malým základnám a jiným upínkám použít nedají).
Ačkoliv se TDP procesorů (180W a 250W) zdá vysoké, tak i ten normální Wraith Ripper (nebo podobná NOCTUA NH-U12 TR4), bez potíží stačí na tiché uchlazení 32jádrového modelu a to i s přetaktováním! Nebudu vám zatím říkat podrobnosti, jen že stačí přepnout jediný přepínač v AMD Ryzen Master, a dostanu se na vyšší výkon, než jakýkoliv současný desktopový procesor od Intelu (včetně 18jádra) dokáže i s extrémním chlazením dusíkem apod. A pořád nemusím sáhnout po vodě. Ale i taková řešení budou. Nabídka AiO, ale i velkých vodních okruhů speciálně pro TR4, se rozrůstá, také máme jeden k dispozici a další jsou na cestě. Samozřejmě nadále je možné jako použitelné řešení použít jakékoliv AiO s ASETEK konstrukcí, spona je stále k dispozici v základu u procesoru v příslušenství. Ty klasické kulaté základny, které tato univerzální AiO mají, sice nepřekryjí celou plochu heatspreaderu, takže přenos tepla není úplně ideální, ale fungovat to bude bez potíží.
12nm RYZEN Threadripper procesory posouvají hranice běžného CPU výkonu. Bohužel také natvrdo odhalují, jak mizerná je optimalizace i profesionálních aplikací. AMD dodává hardware, ale tvůrci software selhávají v jeho využití. Katastrofálně je na tom například ADOBE se svými aplikacemi, ale i celá řada jiných. Neomlouvá je nic. Ne velké bohaté SW společnosti, které rozhodně mají peníze, vývojáře a čas i schopnosti ty optimalizace dodat dříve, než se daný hardware vůbec dostane na trh. Ale naštěstí ne všichni jsou přeplacení flákači a řada aplikací aktualizovaných už je a AMD hlásí, že lépe a s větším množstvím vývojářů a partnerů nikdy nespolupracovalo a situace se tak bude jen lepšit.
Také neexistuje nic jako dostatek procesorového výkonu. Dokud kliknete a musíte čekat na dokončení úlohy a výsledek, tak nemáte dost výkonu! AMD Threadripper ukazují, že ho ale můžeme mít mnohem více, než doposud, za mnohem lepší cenu. Zažíváme zlatou éru procesorů a fungující konkurenční nabídky v rámci trhu, kde konkurence skoro dekádu nebyla. AMD za jediný rok posunulo dostupný procesorový výkon o několikanásobek toho, co Intel za téměř dekádu svého bezkonkurenčního vládnutí. A to má Intel stále výhodu v tom, že drtivá většina aplikací je stále optimalizována výhradně na jeho čipy, používá zastaralé optimalizace a spousta aplikací ještě nemá ani pořádné optimalizace pro více jader. Situace se ale zlepšuje a zlepšovat bude. Nové verze aplikací se objevují, a druhá generace RYZEN procesorů už zajímá i velmi bohaté firmy. Nemohou totiž ignorovat výkon, efektivitu a tu cenu, za jakou je AMD nabízí a stejně tak nemohou ignorovat bezpečnostní nevyřešitelné bezpečnostní díry a problémy, které mají současné procesory Intel, kvůli kterým se záplatuje a klesá jejich výkon i spolehlivost. AMD naštěstí svou architekturu zabezpečilo více a nutné opravy a záplaty výkon a stabilitu jeho aktuálních RYZEN platforem neovlivňují.
Spousta firem potřebuje stále více výkonu, a hlavně platí licence za software podle počtu procesorů, tedy instalovaných socketů. A je velký rozdíl, když mají rozpočet třeba 1 milion dolarů a mohou za to nakoupit PC s 18jádrem nebo podobný počet PC s 32jádrem. Obrovský rozdíl ve finálním výkonu i následných nákladech na vše. Náš magazín vám bude moci nabídnout postupně testy novinek. DDWorld.cz získal k dispozici kompletní testovací set a TR 2990WX i TR 2950X procesory, spolu s novými deskami atd. Na testech už pracujeme, budeme je vydávat postupně od 13.8.2018, kdy končí NDA a začíná dostupnost v obchodech (32jádra). Již nyní si můžete v ČR před-objednat 2990WX. Mimochodem pokud se ptáte, zda bude k dispozici i 8jádrová varianta, tak nebude. AMD totiž podle prodejů první generace zjistilo, že 16jádrová nejdražší verze se prodávala mnohem lépe než 12 a 8jádrová verze dohromady (očekávalo přitom velkou poptávku hlavně po 8jádru). U nové generace se tak rozhodlo produkovat a nabízet zejména 32 jádrový a 16jádrový model přednostně. 24 a 12 jádrové verze budou proto později (říjen) a 8jádrová edice vůbec. Je pravda, že AMD má nyní docela velkou díru v nabídce mezi RYZEN 7 2700X AM4 za 329 dolarů a 12jádrovým TR 2920X TR4 za 649 dolarů. Ale starší čipy, které jsou v zajímavých slevách, se ještě budou nějaký čas doprodávat. Taktéž pokud jsou lidi ochotni dnes platit 10-12 tisíc za 6 jádrový čip a 13-14 tisíc za 8jádrový procesor konkurence, tak 17 tisíc za 12-ti jádro od AMD, zní pořád objektivně jako zajímavější nabídka a kdo má 10 – 14 tisíc na CPU má i 17 tisíc na něj. Ač by mě dával 8jádrový „TR 2900X“ za třeba 499 dolarů smysl v rámci nabídky, z prodejů z první generace vyplývá, že většina lidí stejně bude kupovat 16 nebo 32 jádro. To by ostatně byla i má volba, když už X399 platformu.
Pokud se mě ptáte, který procesor bych doporučil, tak pokud to s pracovní stanicí myslíte vážně, tak 32jádrový model je nepřekonatelná nabídka, který navíc bude jen „získávat na praktickém výkonu“, s každou další optimalizovanou aplikací. Zde mě trochu mrzí například ASUS a jeho absence X399-WZ modelu základní desky (ASUS měl vždy zajímavé Work Station modely). Ta by se na to přitom perfektně hodila. Vůbec všimli jste si, že ASUS má WZ modely pro Z370 i X299 ale ne pro X470/X399, kdy AMD platforma je pro WS použití z mnoha důvodů vhodnější a výhodnější? Nová MSI MEG Creation ale vypadá fantasticky a novinku od Gigabyte (AORUS X399 Extreme) už jsem si také mohl prohlédnout. Každopádně mám několik dní ve svém PC místo starého TR 1950X nainstalován právě nový TR 2990WZ, a je to absolutní masakr, když jeho výkonu dokáže aplikace využít. A stačilo jen vyměnit CPU a nahrát nový BIOS na stávající desku. Nicméně pokud zase neděláte tolik velkého počítání, pak je právě nový 16járový TR 2950X ideální domácí procesor pro hráče/streamera/tvůrce video-grafického obsahu. Hraji hry bez ztráty FPS při současném zpracovávání videa a několika stále puštěnými dalšími aplikacemi v pozadí. A žádný problém, žádné sekání, trhání, pokles FPS. Prostě vše běží plynule. Spotřeba není extrémní, chladit se dá tiše i vzduchem (mám na tom Noctua U12-TR4). Pro mě osobně je za současných podmínek TR 2950X ideální domácí procesor.
Ovšem pro náročné tvůrce obsahu, kteří dokáží využít maximum HW prostředků, je 32jádrový 2990WX doslova splněný sen za až neuvěřitelně nízkou cenu ve srovnání s tím, kolik mnoho set tisíc korun museli za alespoň podobný výkon dosud platit, nemluvě o spotřebě atd. Ale můžete jej mít i vy. 32jader / 64 vláken v kompaktním provedení domácího PC. Ještě začátkem loňského roku, pokud by někdo řekl, že AMD uvede na trh desktopový 32jádrový procesory za necelých 50 tisíc s výkonem několikanásobku toho, co jsme za ty peníze tehdy měli, zavřeli by ho do blázince. Dnes je to ale krásná realita.
Takže nás sledujte dále, budeme mít pro vás brzy další zajímavé informace, články i testy a možná nějaké to video :).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|