Strana 2 z 3
- Výkon 45nm Penryn vs 65nm Conroe ...
Velké zahraniční servery mají odpovědi na otázku, jak výkonný je 45nm Intel Core 2 proti současným 65nm verzím. Pojďme se tedy krátce podívat na jejich zjištění. Samozřejmě víme, že všichni testovali extrémní variantu, kterou si asi málokdo z nás pořídí. Nicméně můžeme alespoň dopředu odhadnout, jaký rozdíl asi bude mezi současnými běžnými čtyřjádrovými, případně dvoujádrovými,65nm modely a jejich 45nm nástupců, kteří nás čekají v příštím roce.
Všímat si budeme pro srovnání nejvíce těchto dvou procesorů:
- Intel Core 2 Extreme QX9650 - 3,00 GHz, 12 MB L2-Cache, FSB1333 (Yorkfield C0)
- Intel Core 2 Extreme QX6850 - 3,00 GHz, 8 MB L2-Cache, FSB1333 (Kentsfield G0)
Stejná frekvence, různé L2 cache, stejné FSB a hlavně různá výroba. QX9650 je 45nm, QX6850 je 65nm.
Začněme u takových teoretických testů, třeba výpočet Pi a PCmark05. Již zde je vidět, že se výkon 45nm verze hnul nahoru. Sice to není kdoví kolik, ale pár procent to udělá.
Podívejme se na trochu praktických testů, na některých serverech otestovali WinRar. Tedy pakování. Zde je vidět celkem zajímavý nárůst výkonu.
Bez zajímavosti rozhodně nejsou testy encodování videa apod. Vybral jsem DivX. Bez SSE4 není nárůst výkonu kdovíjak veliký, ale s SSE4 a optimalizací pro tyto instrukce je ten nárůst zajímavý. Spousta dalších testů v dalších aplikacích najdete v recenzích na konci článku.
A co hry? Optimalizované hry pro dvoujádrové procesory máme, pro čtyřjádrové už také, ale co pro SSE4 instrukce? Bohužel. V současných hrách je vám 45nm proces stejně výkonným společníkem, jako jeho 65nm starší bráška. Pár FPS se lehce ztratí při nastavení pořádných detailů na grafice.
Samozřejmě hromada dalších testů je opět v recenzích, ze kterých čerpáme a jsou uvedeny na konci článku.
|