Strana 3 z 3
- Intel 45nm vs 65nm vs AMD ...
První seznámení s 45nm procesory máme za sebou, známe přibližně výkon, a tak nás zajímá, jak je to se spotřebou apod. TDP testovaných Core 2 Extreme nejsou nijak nízká a do úsporných procesorů mají daleko, ale přesto, jak se 45nm výroba projevila proti 65nm na spotřebě?
Já bych řekl, že poměrně dost. Na stejné frekvenci při vyšším výkonu je QX9650 proti QX6850 úspornější o 80W v zátěži a skoro 30W v klidu. Samozřejmě záleží na způsobu měření a podmínkách měření. Vybral jsem graf z ComputerBase - zdá se mi nejpřehlednější.
Taktování je druhá věc, která nás zajímá. 65nm verze Core 2 Duo jdou taktovat výborně a přínos výkonu je ohromný. A 45nm rozhodně nezaostává. 4GHz? Žádný problém a výkon jde s tím ruku v ruce.
To, že se žádný současný desktopový model procesoru AMD dostupný na trhu výkonu 45nm Intel Penryn ani nepřibližuje, není asi žádné překvapení. Letitá technologie AMD K8 už má svá léta za sebou. Některé ze serverů samozřejmě porovnali výkon proti nejvýkonnějšímu AMD X2 6400+ a zjistili, že ten rozdíl je zhruba 45%.
Neznámou je výkon nových procesorů AMD - zejména nativních čtyřjádrových procesorů K10. V některých testech se vyskytly i tyto testy. Jak si tedy vede Intel 45nm proti 65nm AMD Phenom K10?
No, tak snadné, jako proti stařičkým AMD Athlon 64, to mít 45nm Intel určitě nebude. Nicméně o skutečném výkonu AMD Phenom toho prozatím skutečně mnoho nevíme, takže podrobnější hodnocení bude až AMD vydá první modely, což by mělo být v listopadu a prosinci letošního roku.
Pokud bychom tedy měli zhodnotit na základě zahraničních testů přínos 45nm technologie, tak na stejné frekvenci proti 65nm současným modelům, je to nárůst výkonu průměrně 5-8% v závislosti na složení testů. Jsou testy a aplikace, které jsou optimalizovány pro SSE4, kde může být nárůst několik desítek procent, ale pak je valná většina aplikací, kde je ten nárůst maximálně 2-5%. Nicméně pozitivní určitě je, že nikdy není nižší a 45nm výroba přinesla nižší energetické nároky proti stávající 65nm.
Jako běžní uživatelé a zákazníci ale nástup 45nm modelů Intel pocítíme až v příštím roce. Prozatím se na trhu objeví jen nejdražší varianty a podle odhadů by měly z počátku roku 2008 tvořit prodeje 45nm procesorů zhruba jen 10% prodejů procesorů Intel - Intel si právě v této době otevřel druhou továrnu na 45nm procesory. S 65nm modely tak ještě budeme několik měsíců žít a 45nm tak pro 99% z nás není tématem letošního roku. Každopádně i tak můžeme přivítat prozatím nejrychlejší desktopový x86 procesor na trhu - Intel Core 2 Extreme QX9650.
V článku byly použity data a informace z následujících serverů:
Pro šťouraly: Článek je jen delší aktualita s příslušnými odkazy a vlastními komentáři. Převzatá data nikdy nevydávám za svá!
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|