Strana 1 z 3
- Preview: Core 2 Extreme QX9650
- 45nm nastupuje
Včera neskončilo jen NDA GF8800GT, skončilo také NDA na nové 45nm procesory Penryn. Chcete znát novinka a výkon 45nm verze Core proti 65nm?
Procesory Core2Duo se už nějakou dobu potulují mezi námi a výkonově nám dělají více než radost. Jistě mnozí mohou namítnout, že je to vlastně jen vylepšené Pentium 3 posléze Pentium M. To ale nic nemění na tom, že výkonu mají až až a AMD v současné době nemá v cenové hladině nad 4000 korun pořádného konkurenta. A to už Intel nabízí čtyřjádrové procesory za cenu kolem 6000 korun s DPH.
Jistě, čtyřjádrový Intel není nativní čtyřjádrový procesor, jsou to vlastně dva slepené dvoujádrové procesory, ale výkonu to nikterak neubírá. A Právě o čtyřjádrovém procesoru si budeme trochu povídat. Současné procesory Core jsou vyráběné 65nm výrobním procesem. Není žádným tajemstvím, že Intel již oznámil přechod na 45nm a ze současných Conroe se stanou procesory Penryn.
A prvním procesorem, který se v 45nm provedení ukáže, bude čtyřjádrový model Extreme QX9650 na 3,0GHz. Čtyřjádrové procesory mají označení Yorkfield a dvoujádrové 45nm procesory nesou název Wolfdale. V tabulce máte prozatím oznámené varianty. Prozatím se v letošním roce představí nejspíše jen skoro ta nejvýkonnější varianta, která je bohužel také nejdražší. Parametry tohoto procesoru jsou na desktopový x86 procesor vskutku impozantní.
Core 2 Extreme QX9650 tiká na 3,0GHz při FSB 1333MHz disponující obrovskou 12MB vyrovnávací pamětí L2. TDP tohoto procesoru je pak na dnešní dobu dost vysokých 130W, ale za ten výkon to určitě stojí. Navíc se na trhu objeví časem i podstatně levnější a úspornější čtyřjádrová varianta. S procesorem QX9650 jsme se mohli setkat osobně nedávno na Invexu, kde byl prezentován v jedné z vystavených sestav.
A změny 45nm proti 65nm verze Core 2 Extreme? Yorkfield je vlastně půlgenerace, která je vylepšena proti současnému Kentsfield. Přibily tranzistory - 810 milionů a zmenšilo se jádro na 214mm2. Současné 65nm čtyřjádra mají 682 milionů tranzistorů a plochu 686mm2. Narostla celková velikost cache, která dnes činí 6MB pro každé dvoujádro, celkem tedy 12MB a cache byla zrychlena. Procesor dostal nové Instrukce v sadě SSE4. Přidány byly i vylepšené úsporné instrukce šetřící energii. A praxe?
Hned několik serverů se pustilo do otestování tohoto nového procesoru, jak si tedy vede 45nm Intel proti současnému 65nm? Vyplatilo se?
|