Strana 3 z 3
- Závěr aneb AMD dokázalo v mnohém překvapit
Opět se musím vrátit tomu, jak těžké je dnes obvykle udržet informace o nových produktech pod pokličkou. Ano, ani ZEN3 nebyl úplně imunní, ale mnoho věcí se v tajnosti udržet podařilo. Například skutečný posun IPC, kdy se čekalo zhruba 13%, v nejlepším případě 15%. Ale finálních 19% napříč různými aplikacemi?! A tomu odpovídá i ten praktický výkon. Na jedno jádro dokáže RYZEN 9 5900X (4,8GHz) 631 bodů v Cinebench R20 a RYZEN 9 5950X (4,9GHz) dokonce 640 bodů!
Pro srovnání, současný RYZEN 9 3900X (4,6GHz) dokáže 531 bodů a 3950X (4,7GHz) má 536 bodů. Především však konkurenční Intel Core i9-10900K na 5,3GHz dokáže udělat nějakých 540 bodů. A jen tak mimochodem. Mnohem novější, vůbec nejlepší nejnovější architektura, kterou Intel vůbec má, tedy ta v nových 10nm čipech TIGER LAKE, tak Core i7-1185G7 s taktem 4,8GHz na jádře, dokáže pouze 595 bodů! Stejný 4,8GHz takt, obě nejmodernější architektury, a v CB R20 má AMD 631 a Intel 595 bodů. Ano, AMD vede o 6% nad architekturou Intelu, kterou v desktopové verzi ještě zhruba 2 roky neuvidíme. ROCKET LAKE alias Core 11000 oznámený na Q1 2021 má totiž o generaci starší architekturu, navíc jen na 14nm.
Ale tady zajímavosti nekončí. Pro mě osobně je velkým překvapením, že to vypadá, že AMD nepoužilo pro tyhle procesory ten lepší 7nm proces, který TSMC má! Vše nasvědčuje tomu, že jde o stále ten samý 7nm, jakým jsou vyráběny i ZEN 2 čipy. O to působivější je ovšem ten nárůst výkonu a současně efektivity. AMD jako by chtělo dokázat, že nejen lepším výrobním procesem, může být hnán výkon nové generace procesorů. Současně to ale podle mě vysvětluje, proč jdou na trh všechny RYZEN verze, včetně 16 jádrové, společně rovnou a hned v listopadu. To jsem nečekal.
Překvapením je ale pro mnohé asi fakt, že AMD zatím neoznámilo populární 200 dolarový model, tedy nějaký RYZEN 5 5600 bez X. Přeci jen nejlevnější 5600X za více jak 8 tisíc není úplně lidovka. Neobjevil se ani 65W 8jádrový RYZEN 7 5700X. Je ovšem asi jasné, že časem dorazí. AMD nám ale teď nechce tyto modely potvrdit. Ale ani je nevyvrací. RYZEN 3000 totiž stále zůstávají na trhu, i když jejich výroba asi bude utlumena, pokud je ZEN3 na stejném procesu, byla by škoda nevyužít ty omezené a drahé 7nm kapacity TSMC k výrobě modernější verze. U 12/14nm ZEN/ZEN+ to bylo jednodušší, protože linky Globalfoundries nejsou jinak moc využívány a jsou také mnohem levnější. V případě AMD RYZEN 3000 procesorů si tak nejsem jist, zda zůstanou na trhu podobně jako zůstávající RYZEN 2000. Nějakou dobu ale zatím ano, protože se budou doprodávat a tvořit zatím střed a nižší střed nabídky, když ZEN 3 začínají na 8 tisících.
- AMD by dokázalo i 5GHz – ale nechává si to v záloze!
Samozřejmě jsme se také ptali AMD na to, proč nedosáhlo na těch 5GHz, i třeba za cenu vyššího TDP (které nezvýšilo). Víme totiž, že existuje testovací vzorek ZEN 3 procesoru, který těch 5GHz má. Ovšem má na to také 150W TDP místo jen těch 105W. Překvapivě k tomu AMD vysvětlení poskytlo. Říká, že ano 5GHz by ZEN3 dokázal, ale kvůli výtěžnosti a efektivitě se rozhodli to zatím neudělat. Což je samozřejmě dobrý důvod. Víme ovšem, že v marketingu AMD chtějí těch 5GHz. Ale s tím výkonem který novinky mají, je zase nepotřebují teď hned nutně. A tak je možné, že až AMD nashromáždí ty nejpovedenější kusy čipů za pár měsíců, tak že dočkáme třeba 5GHz RYZEN 9 5900XT :). Popravdě já jsem docela rád, že AMD dalo přednost výtěžnosti, což v překladu znamená mnohem lepší dostupnosti produktu v obchodech. Produktů, na které se můžeme koukat tak leda na obrázku, protože se kvůli mizerné výtěžnosti se nedají moc vyrábět a tudíž vlastně nejsou dostupné, máme „na trhu“ dost a dost. To platí třeba o Core i9-10900K, který prakticky neexistuje, protože Intel ho není schopen vyrábět. Moc 14nm čipů nedokáže spolehlivě těch 5,3GHz v boostu. Takže Intel místo něj prodává o 100MHz pomalejší 10850K.
On je prostě rozdíl v praxi mezi 4,8GHz a 5,0GHz. Ani ne tak ve výkonu, jako právě v tom, že ze 100 vyrobených kusů křemíku třeba celých 70% dokáže spolehlivě 4,8GHz, ale třeba jen 5% dokáže spolehlivě 5,0GHz. Tomu pak odpovídá počet možných dodávaných procesorů s danou specifikací. A speciálně u 7nm výroby TSMC, která je 100% vytížena a TSMC si za to také hodně účtuje, je klíčové vyrobit co nejvíce těch použitelných čipů.
A z hlediska efektivity jsem vlastně také rád, že to AMD nad těch 105W kvůli 5GHz nehnalo. Ono sice 5,0GHz vypadá hezky, ale ten rozdíl výkonu mezi 4,8/4,9GHz a 5,0GHz, je naprosto zanedbatelný, zato je zde exponenciální nárůst spotřeby, TDP atd. A upřímně to za to nestojí. Samozřejmě jsou tací, kteří budou tvrdit, že když má Intel 5GHz takt na svém CPU, tak je určitě výkonnější než 4,8GHz AMD. Nicméně AMD a jeho ZEN 3 názorně a jasně ukazuje, že 4,8 je někdy mnohem víc, než 5. Každopádně od AMD nám bylo jasně naznačeno, že možnosti jsou, a ještě neukázali kolem toho, co dokáže ZEN 3, zdaleka všechno. Stále mají rezervu, včetně možnosti použít ten lepší (ale bohužel výrazně dražší) 7nm EUV proces. Což by mělo smysl, ale asi ne u desktopových CPU. Ale třeba takové mobilní ZEN3 APU … ;).
- Závěr - AMD má nejlepší procesory na trhu a to i ve hrách?!
Samozřejmě doporučuji počkat na testy a recenze, ale na rozdíl od Intelu, který dnes už dělá schválně zavádějící grafy a benchmarky, kterým se nedá vůbec věřit, protože není schopen najít prakticky žádnou reálnou smysluplnou aplikaci, kde by nad AMD měl smysluplně navrch, tak AMD a jeho číslům věřit můžeme. Ostatně řada těch čísel se dá ověřit už dnes a sedí. AMD je transparentní, a hlavně nemá za současné situace důvod lhát ani přehánět! Ty produkty jsou prostě tak dobré, že mluví zase sebe.
A Intel má obrovský problém, protože to vypadá, že už nemá nejlepší herní procesory na trhu a ztratil tak to poslední stéblo, kterého se držel. A kromě toho jej AMD rozdrtí všude jinde. Výkonem, efektivitou, lepší platformou atd. Pokud se potvrdí vše, co a jak AMD řeklo a ukázalo, tak nejen ta současná, ale i chystaná generace desktopových procesorů Intel pro aktuální LGA 1200, nemá absolutně co nabídnout. Intel by musel jít výrazně cenově níže a hrát to na lepší poměr cena/výkon (i tam dnes stále AMD vede), což určitě neudělá, protože by se dostal do pozice AMD FX. Ve které prakticky je, jen s tím rozdílem, že AMD FX bylo alespoň velmi levné a mělo výborný poměr cena/výkon. Intel ale nemá ani to.
AMD tak podle všeho dokonalo zázrak, ve který ještě před 4 lety nevěřil ani ten největší šílenec a fantasta. Ostatně kdyby mě někdo v diskusích psal, že AMD bude mít lepší procesory než Intel, a to ve všem a všude, ve hrách všech aplikacích, na jednojádrový výkon atd., a současně budou 2x efektivnější a stále cenově výhodnější pro současně mnohem modernější a lepší platformu, řeknu že jen dělá FLAME a dostal by BAN, protože na takové nesmyslné plácání tu nejsme zvědaví. Jenže máme říjen 2020 a AMD to natřelo Intelu takovým způsobem, že jeho marketing bude muset začít lhát a všem tvrdit, že vlastně žádné AMD neexistuje. A i kdyby se snažil hrát na lepší cenu, tak nemá šanci, protože na trhu zůstává zatím RYZEN 3000 i RYZEN 2000 série, které ho cenově a výhodností naprosto převálcují, jsou přitom také efektivnější a výkonově stále více než konkurenceschopné.
A do toho tak skvěle zapadají novinky. AMD RYZEN 5000 jsou tu jen pro ty, kteří chtějí to nejlepší a jsou ochotni si za to připlatit, protože TSMC tlačí ceny své 7nm produkce stále výše a nikdo jiný nedokáže takhle kvalitní a pokročilé čipy v takovém množství vyrábět. To je tedy jedinou kaňkou na kráse, že sotva tu máme konkurování mezi AMD a Intel, nějak nám přestává kdokoliv konkurovat TSMC a to tak zvedá ceny pro zákazníky, což je AMD a následně nám všem. Ale zase na druhou stranu, když Intel měl takový náskok, tak ty ceny byly mnohem vyšší a rozdíly mezi modely mnohem nižší. Takže RYZEN 5000 je i cenově stále skvělý a velmi dostupný vzhledem k tomu, co nabízí. Pokud ale chcete něco dostupnějšího, tak pořád jsou zde RYZEN 3000 nebo i 2000, kdy AMD má tak pro každého něco, jen Intel už najednou nemá nic.
Nikdy bych nevěřil, že se něčeho podobného dožiji. Každopádně recenze novinek vám nabídneme později, AMD nechává dostatek času na to, aby procesory byly skutečně dostupné na trhu toho 5.listopadu, takže času je dost a dost. Každopádně alespoň už víme, na čem jsme. A k tomu budeme moci mít o nové Radeon RX 6000 grafiky, které AMD překvapivě poodhalilo včetně výkonového náhledu. O tom ale až jindy.
Teď jen který RYZEN 5000si vybrat? :).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|