Strana 6 z 6
- Corsair H70 - Závěr a hodnocení
Výhody a nevýhody vodního chlazení jistě znáte, a jestli ne, tak jsme je v úvodu krátce probrali. Jak dokázalo naše měření, chladič je mnohem výkonnější, než cokoliv, co mezi vzduchovými chladiči můžete nalézt.
Jestli ale máte nějaký slabší čtyř-jádrový procesor, nebo jestli netaktujete, anebo taktujete pouze mírně, má tento chladič pro vás smysl. Ale ne moc veliký. Stejnou službu vám udělá i nějaký ten vzduchový chladič z vyšší třídy. Teploty sice budete mít vyšší, ale ušetříte nějaké ty peníze a hlavně nebudete se muset strachovat, že byste museli za dva tři roky kupovat nový chladič. Životnost u Corsair H70 není vůbec známa. Výrobce poskytuje na něj dvouletou záruku. Není vyloučeno, že chladič bude sloužit dlouhé roky, osobně ale odhadujeme jeho životnost tak na pomezí tří let.
Galvanická koroze zajisté udělá své. Zvláště když tento set je kombinací hliníku (radiátor) a mědi (blok). Corsair sice do chlazení lije speciální kapalinu, (ta mimochodem není vůbec levná ) která by měla reakci hliníku a mědi co nejvíce utlumit. Přesto galvanická koroze zničila již nejednoho udržovaného vodníka a tak toto riziko platí i zde. Předpokládáme, že do dvou let tento chladič vyměníme za něco jiného, jen tak kvůli bezpečnosti. Takže si zvažte, jestli se vám vyplatí dát přes dva tisíce korun za chladič, který pravděpodobně více než tři roky nebudete moci používat.
Jinak ale, pokud jej využijete pro vysoce taktované procesory, tak za své peníze dostanete výborný chladič, který je ke všemu doplněn dvojicí velice kvalitních ventilátorů. Ty jsou doplněny regulací otáček a tak můžete počítat s velice tichým a kultivovaným chodem. To samé samozřejmě platí, i když vaše ventilátory pojedou na maximální výkon a to znamená 1800ot/min. Výměna chladičů zde tedy nebude nutná. Ale zase nesmíme ponechat stranou kvalitu a krásu ventilátorů Noctua, které na tomto chladiči vypadají zcela fantasticky. Ty by vám mohli trošku snížit teploty, ale hlavně budou ještě o trošku tišší, než ty přibalené od Corsairu. Cenově si nemáme nač stěžovat a řekli bychom, že cena je zcela odpovídající kvalitě a výkonu. Corsair by si klidně mohl nechat účtovat za tento chladič i o nějakou tu stokorunu více, vzhledem k tomu jak brutálně je výkonný, když je to nutné.
Špatnou vlastností tohoto chladiče je jeho zahřívání v oblasti bloku a pumpy. Když hodně přetaktujete váš procesor, tak se na tomto tělese nedá pomalu udržet ruka a bylo by vhodné něčím tuto oblast ofukovat. My jsme to vyřešili přidáním 80mm ventilátoru Noctua přímo nad chladící těleso. Teplotám to značně pomohlo. Vzduchové chladiče většinou ofukují kompletně oblast okolo patice, takže základní deska a napájecí komponenty nedosahují tak vysokých teplot v této oblasti. Jak jsme ale řekli, toto se dá vyřešit jednoduchým přidáním malého ventilátoru. Díky tomuto, jsou teploty napájecí kaskády na desce a teploty celé oblasti okolo patice o něco málo vyšší než s chladičem Noctua NH-U12P a to se samozřejmě projeví na OC potenciálu. Chcete-li taktovat nad 4,5GHz, je nutné celou oblast aktivně ochlazovat. Zvednete si tak životnost chlazení a základní desky.
Kdo má peníze na drahý vodní okruh, tak určitě nebude pokukovat po tomto chladiči a pořídí si nějakého drahého vodníka. Ten značí investici od šesti (většinou je minimální investice okolo osmi tisíc) až do dvaceti tisíc. Ale schválně položme si otázku, jestli to za ty peníze stojí. Určitě ne. Jestli chcete chladit vodou pouze procesor, tak není co řešit a utíkejte si do obchodu pro Corsair H70. Když si koupíte High-End vodní okruh pro váš CPU, dosáhnete o dost lepších výsledků, ale není to žádné terno, které omluví vynaloženou investici. Prostě drahé vodní okruhy jsou pouze pro lidi, které to baví a nevadí jim všechna ta práce okolo a také pro ty, kteří nehledí na finanční stránku věci. Ostatní co rádi nakupujeme výhodně a nestačí nám ani ten nejvyšší vzduchový chladič, se musíme spokojit s Corsair H70. Ale proč se vlastně ne. Toto chlazení doslova válcuje všechny instatní chladiče podobného typu, co jsme doposud znali a vcelku úspěšně útočí i mnohonásobně dražší vodní okruhy. Velikou škodou je nemodulárnost tohoto druhu chlazení. Jediné co vám bude chladit je procesor a na chlazení grafické karty vodou můžete zapomenout.
Je vážně škoda, že Corsair zatím nezačal vyrábět i něco podobného pro grafické karty. Kdyby to udělali trošku modulární, s tím, že si tam budete moci napojit větší radiátor a několik bloků, které by vám chladili vaše grafiky, nebylo by to vůbec špatné a rozhodně by to mělo veliký úspěch. V základu byste si například koupili blok s pumpou a radiátorem a později byste si jen dokoupili další blok s pumpou. No jediné co nám zbývá, je víra v to, že Corsair po tomto excelentním výkonu neusne na vavřínech a připraví si něco podobného i pro naše grafické karty. Jen tak mimochodem, Corsair si již pohrává s novým návrhem pro tento chladič. Jedná se o jeho novou variantu (pravděpodobné značení zní H90). Další podrobnosti nejsou známy, ví se jen to, že se na něm pracuje. Netušíme, jak vysoký výkon nabídne, ale je dost možné, že tato nová verze by již mohla chladit pouze pár stupňů pod drahými vodními okruhy. A datum uvedení na trh? Corsair H70 je novinka a ještě dlouho ji zůstane. Neočekávejte tedy, že byste se dočkali nové verze dříve než v roce 2012.
Určitě jste si všimli, že v některých testech tento chladič není, až tak o moc výkonnější než jeho konkurenti z řad vzduchových chladičů. Je to způsobeno tím, že testováno bylo na za a) starším procesoru, který nemá takovou spotřebu nebo za b) bylo testováno na "nízkých" frekvencích. Jak můžete vidět v našem testu, tak Corsair H70 je primárně navržen pro chlazení procesoru s odběrem okolo 220W a to je dámy a pánové spotřeba Core i7 na frekvenci okolo 4,5GHz! Ve zkratce, jestli nedisponujete alespoň Core i7-900 na 4,2GHz a výše, tak vám Corsair H70 neudělá tu pravou službu, na kterou je navržen. Zkrátka čím vyšší frekvenci pro procesoru požadujete, tím větší má toto chlazení smysl a přínos.
"Konečně použitelné a tam kde má, tak přínosné instatní vodní chlazení za zajímavou cenu"
|