Strana 3 z 4
Testovací sestava se skládá z procesoru Ryzen 7 1700X s 95W TDP, procesor je díky použití pájce mezi čipem a IHS velmi vhodný k otestování potenciálu každého chlazení. Základní desku poskytla společnost Gigabyte s modelem X570S AORUS Master. Grafickou kartu jsem použil GeForce RTX 3080 Eagle od Gigabyte.
Paměti dodala společnost ADATA s modelem Spectrix D35G 32GB (2x16GB) na frekvenci 3200 MHz. NVMe disk do M.2 slotu pak věnovala společnost Gigabyte s modelem AORUS Gen4 7000s 1TB s rychlostí 7GB/s, na který jsem nainstaloval Windows 11. Celou sestavu napájí kvalitní zdroj Sharkoon REBEL P30 1000W s GOLD certifikací a podporou nového standardu ATX 3.0.
Co se týče samotné instalace, je velmi jednoduchá, a celý systém uchycení využívá originální plech pod procesorem, který je již od výroby u základní desky. Celá instalace tak zabere pouze 3-4 minuty, což je takový průměr. Hadice od bloku jsou dostatečně dlouhé a velmi dobře ohebné a jsou potažené velmi příjemným materiálem.
Ten zároveň plní i ochranou funkci a zabraňuje ostrým předmětům, aby hadici nepoškodily. Posledním krokem je už pak jenom zapojení samotné pumpy do základní desky skrze klasický FAN konektor pro napájení pumpy a propojovací kabel na ARGB se sladění se základní deskou.
Samotné testování jsem se rozhodl provádět v zátěžovém testu OCCT, který opravdu dokáže z procesoru vyždímat maximum a otestovat chladič na hranici jeho možností. Dále jsem použil méně náročný Unigine Valey 1.0, jakož to simulací herní zátěže, kde ve většině her není využito všech 8 jader procesoru. Nakonec jsem otestoval chladič v režimu, kdy na PC neděláte nic náročného, například brouzdání na internetu apod. U všech měření jsem vždy počkal 30 minut, aby se teploty ustálily.
Z grafu teplot v programu OCCT jasně vyplívá, že i přes absenci celo měděné konstrukce, poskytuje chladič stále dostatek výkonu.
V Unigine Valey, kdy procesor neklade tak obrovské nároky na chladič, jsou výsledky napříč všemi vodními modely velmi podobné. Pokud Vás zajímá teplota v nečinnosti, zde se nakonec ustálila na 28°C při pokojové teplotě 22°C.
Jako bonus jsem ještě proměřil procesor v přetaktovaném stavu s velmi vysokým napětím 1.45V i když tento konkrétní kus zvládá tuto frekvenci i s 1.37-1.4V. Chci tím nasimulovat opravdu vysokou spotřebu třeba i horších kusů procesorů Ryzen, které pro chod na 4GHz vyžadují větší napětí a tím se pak i více hřejí. I v tomto nejvíce extrémním testu nakonec dokázal Sharkoon S80 zchladit procesor na stále parádních 66°C. Následně jsem také zkusil tento chladič osadit i na Ryzen 9 7900X a dokázal procesor uchladit pod 82°C i při té nejvyšší zátěži což je také vynikající výsledek. Jako malý bonus jsem otestoval chladič i s procesorem i9-13900K, kde jeho spotřeba sahá k 260W a zde jsem se dostal na stále slušných 84°C.
Co je velmi pozitivní že i při maximálním výkonu není pumpa ani ventilátory hlučné a většinu dnešních nejvýkonnějších procesorů od AMD i Intel to uchladí bez problému. Pro většinu ostatních méně výkonných procesorů tedy stačí nastavit otáčky na mnohem nižší režim výkonnosti. I zde jsou celkem slušné rezervy, a pokud máte slušně větranou skříň a nějaký rozumný procesor stačí ventilátorům pro slušný chladící výkon i velmi nízkých 1200-1500 RPM a máte krásně tiché chlazení, o kterém nebudete ani vědět.
Pojďme k závěru.
|