Strana 4 z 5
Samotné testování jsem se rozhodl provádět v zátěžovém testu OCCT, který opravdu dokáže z procesoru vyždímat maximum a otestovat chladič na hranici jeho možností. Dále jsem použil méně náročný Unigine Valey 1.0, jakož to simulací herní zátěže, kde ve většině her není využito všech 8 jader procesoru. Nakonec jsem otestoval chladič v režimu, kdy na PC neděláte nic náročného, například brouzdání na internetu apod. U všech měření jsem vždy počkal 30minut, aby se teploty ustálily.
Přiložené ventilátory jsem testoval v nastavení 5/7/12V v tomto případě tedy 140mm/120mm modely s následujícími hodnotami otáček (mající vliv na hlučnost):
- 5V – 600Rpm/600Rpm
- 7V – 700Rpm/1000Rpm
- 12V – 1000Rpm/1600Rpm
Jak je vidět z grafu Grandis 2 si se svojí cenou nevede vůbec zle. Dokázal procesor v tom opravdu extrémním vytížení uchladit jak na 12V, což se vzhledem k papírovým údajům dalo očekávat. Teplota se pohybovala na krásných 62°C. Chladič ale nezklamal ani v režimu 7V na obou ventilátorech, kde se stále držel pod hranicí 70°C. Procesor byl uchladitelný i na 5V ale teplota už byla opravdu velmi vysoká a u AMD procesoru doporučuji se držet pod 70°C, takže v OCCT už nemohu 5V na ventilátorech moc doporučit, i když jsou samozřejmě zdaleka nejtišší.
V Unigine Valey, kdy procesor neklade tak obrovské nároky na chladič, se Grandis 2 těsně před svého levnějšího „brášku“ v podobě Fortis 3, rozdíly byly naprosto minimální, kolem 1°C.
V době nečinnosti nejsou nároky na chlazení procesoru FX-9590 závratné. Procesor se dost podtaktuje a sníží svojí spotřebu na naprosté minimum jako u mnoha jiných modelů. SilentiumPC Grandis 2 už zde nemá tolik prostoru, aby ukázal svůj potenciál a srovnal se vedle podobně výkonných chladičů, které jsem již testoval dříve.
Takže jaký je závěr?
|