Strana 2 z 2
- Jak je to s chybou v procesorech AMD Phenom.
O chybě v revizi B2 v procesorech AMD Phenom jsem vám již říkal, o co přesně jde a jaké budou důsledky a nápravy? Informace kolem chyby v revizi B2 procesorů AMD Phenom, jsou kupodivu přesné a podrobné. Nicméně absolvoval jsem informační schůzku se zástupcem společnosti AMD-ATI a nemohl jsem se na problémy AMD Phenomu osobně nezeptat.
Chyba č.298. týkající se logiky TLB obsluhující L3 cache se stala již legendární. O co přesně jde? Dozvěděl jsem se, že jde o poměrně zajímavý, ale nepříjemný problém. Chyba se nachází v jednotce, které procesorům říká, kde má které informace hledat a to konkrétně v L3 cache. Chyba zase není tak závažná, aby ohrozila samotnou funkčnost již existujících procesorů, protože jen málokdy dojde k úplnému naplnění paměti a teprve poté se chyba projeví a to zatuhnutím systému. Většina recenzentů takový problém ale nehlásila, takže lze předpokládat, že v domácích podmínkách k úplnému vytížení a naplnění cache tohoto procesoru nedochází. Nicméně chyba je to nepříjemná, protože pokud chce AMD zvyšovat výkon procesorů, nesmí se stávat, že by procesor byl nestabilní.
Přirozeně mě tedy zajímalo, jak AMD opraví tuto chybu u stávajících procesorů revize B2. Existují tři způsoby. Ten první použila AMD hned, jakmile chybu lokalizovala, což se stalo zhruba při uvedení desktopových procesorů Phenom na trh. Chybu obsahují i Barcelony, tedy serverové verze. Zkrátka všechno, co je v B2 revizi vyráběno. AMD tedy připravilo microkód, který je součástí upravených BIOSů. Ten má za účel obejít problematickou část jádra tak, že prostě není využívána. L3 cache samotná je stále funkční, nicméně je zpomalována. Pro výkon je tahle BIOSová úprava nejhorší. V závislosti na tom, jak která aplikace využívá cache procesorů, znamená toto řešení ztrátu výkonu v závislosti na aplikaci od 10-30% a to je vážně dost.
V souvislosti s touto opravou AMD zvažuje, zda nedat určitou volbu uživateli. Aktivace nebo deaktivace této BIOSové úpravy buď z prostředí BIOSu nebo taktovacího softwaru AMD. Zkrátka dát na výběr, zda výkon, nebo maximální stabilitu.
Podstatně zajímavější je druhý způsob opravy. Ten má na výkon jen malý vliv, v řádech jednotek procent maximálně. Poměrně jednoduše lze opravit jádro operačního systému, aby využívalo efektivně většinu funkční části procesoru tak, aby se obešla vadná část čipu a zároveň to nesnížilo výkon. Tato oprava je již k dispozici pro operační systém Linux, kde je snížení výkonu jen nepatrné. A co ve Windows? Vzhledem k tomu, že například právě Vista má s Linuxem návrhově společného více, než by Microsoft byl ochoten přiznat, technicky by neměl být velký problém vydat záplatu, či hotfix, podobný tomu pro Linux. Bohužel přesvědčit Microsoft k tvorbě takové úpravy je prý poněkud složité a tak AMD bohužel není schopno říci, zda se něco takového objeví.
Výše uvedené dvě možnosti jsou způsoby, jak pomoci majitelům B2 revize procesorů AMD Phenom a Barcelona. Odstranit jádro problému lze jinak poměrně jednoduše, ale pro již vyrobené B2 revize bez efektu. Chyba je v samotné litografii čipu, tedy plánu, podle kterého se procesory vyrábějí. Drobná chyba způsobila celý problém. Nová litografie prý již existuje a objeví se tak revize B3. AMD oficiálně potvrdilo, že B2 revize produkty záhy končí a všechno další už bude B3 revize, která nebudete zmíněnou chybu obsahovat. Bohužel však zklamu všechny, kteří se těší, že si příští týden pořídí B3 revizi nových AMD Phenom. Opravený návrh je sice skoro hotov a B3 revize a její první vzorky skoro na světě, ale ty se budou ještě podrobně testovat. AMD oficiálně nechce spekulovat, kdy by se modely B3 revize mohly objevit v obchodech. Poměrně reálný je v tomto ohledu přibližně únor příštího roku. Bohužel i to nepřidává na jistotě ohledně dalšího fungování AMD a zejména velkého zlepšení v roce 2008. Rok 2007 totiž byla katastrofa a nejhorší rok AMD.
AMD si přes současné problémy a vykazování špatných hospodářských výsledků, je svými AMD Barcelona poměrně jisté a vůbec u AMD není ani náznak nejistoty, což je v pozici AMD poměrně zajímavé. Uváděny jsou nové roadmapy, mluví se o 45nm výrobním procesu i o následující generaci procesorů. Že by už o AMD někdo zajímavý zájem projevil a byla již ruka v rukávě? Každopádně 13.12. budeme zase o něco chytřejší. Pád AMD není v zájmu nikoho z nás. Monopol Intelu by nepřinesl nic dobrého a díky tomu, že je ATI součástí AMD, tak ani monopol na poli herních grafických karet firmy Nvidia, by nebyl pro nás, zákazníky, přínosem. Zahraniční redaktoři se vzácně shodují, že AMD-ATI je technologickým tahounem a její vliv na trh a další vývoj a směřování PC, je i přes velikost firmy a její zastoupení na trhu, velmi významným. Konec AMD procesorů a ATI grafik by znamenal konec možnosti výběru, zpomalení vývoje, značné omezení konkurence, pakliže by se vůbec o nějaké dalo pak ještě mluvit. Do nového roku tak nezapomeňte kromě všem známým popřát hodně štěstí i AMD. Ani skalní příznivci dnes konkurenčních značek by neměli z pádu AMD radost. Mohlo by se totiž také stát, že by najednou nebylo na počítačových magazínech o čem psát a o čem diskutovat. Na trhu by totiž byly jen jediné stejné produkty jednoho jediného výrobce, a co by na tom bylo k testování a diskutování a porovnávání, vážně nevím.
A co myslíte vy? :)
Zdroj: AMD, The Inquirer, Bit-tech.net, Fudzilla, X-Bitlabs ...
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|