Strana 2 z 2
Časování pamětí
Tuto část vezmu stručněji. Nemůžeme říci, že na časovaní nezáleží. Záleží, ale různé časování těch samých pamětí celkový výkon neovlivní více než o procenta. Pokud vezmeme 667MHz paměti se skvělým časováním 3-4-4-8 a 800MHz paměti s horším časováním 5-5-5-18, vyhrají jasně megahertze navíc.
Co to vůbec znamenají ty hodnoty časovaní?
5 - 5 - 5 - 15
CL - tRCD - tRP - tRAS
CL - CAS latency. Bývá udávána také jako samostatná (základní) hodnota u specifikace paměti, pro tento případ CL5. Jedná se o hodnotu, která nejvíce ovlivňuje propustnost dané paměti. Je to spoždění výstupu dat po každém zápisů nebo čtení.
tRCD - RAS to CAS delay time. Je to doba než se stabilizuje RAS řádek a může se načíst CAS sloupec, tak se hledá právě ta daná paměťová buňka. RAS je hledání v řádku a CAS ve sloupci (je to jako souřadnice na mapě) - zjednodušeno pro pochopení všech.
tRP - RAS Precharge time. Doba, za kterou může být vyslán další signál na RAS řádek pro hledání další paměťové buňky.
tRAS - min RAS aktive time. Opak tRP. Čas, jak dlouho musí zůstat řádek RAS po aktivaci signálem aktivní.
Vysvětlení jednotlivých pojmů není sice zcela přesné a doslova podle definice, ale věřím, že pro názorné pochopení je to dostačující. Pokud by měl někdo zájem sepsat větší článek o tom, jak taková paměť funguje - určitě uvítáme.
U AMD tedy uspějete s nižším časováním, u Intelu na časování zase nesejde. V Obchodech jsou paměti s lepším časováním na stejné frekvenci často o tisíce dražší - vyplatí se? Rozhodně ne! Přínos výkonu je maximálně v několika málo jednotkách procent. Pokud se rozhodujete mezi 667MHz s nižším časováním a 800MHz s vyšším časování, pak při stejné ceně doporučuji rychlejší paměti. Z 800MHz totiž ty 667MHz uděláte vždy, u 667MHz to být pravidlo nemusí.
Voltáž pamětí
Velmi podstatné nastavení pro správný běh paměti dle specifikace výrobce popřípadě při přetaktování. Základní hodnota voltáže pro DDR2 je 1.8V. Při této velikosti napětí pracují všechny paměti bez výjimky na své specifikované frekvenci (neberu oficiálně nepodporované paměti nad 800MHZ) při časování 5-5-5-18.
Všechny pamětí lze taktovat a u všech lze zvyšovat napětí. Ovšem chce to zkušenost a když ta není, tak velkou opatrnost a spíše se do toho nepouštějte. U samotného taktování bych strach neměl. Pokud paměť už „nemůže", systém se nenahodí - paměť si tím nezničíte, zabíjí Voltáž, která se nesmí přehnat. Obecně by se dalo říci, že paměti bez pasivního chlazení „unesou" do 2.1-2.2V, ty s pasivem o jednu dvě desetiny víc. Tuto informaci však poskytuji s upozorněním, že jednáte při zvyšování napětí na vlastní nebezpečí!
Výrobci udávají kolik je optimální napájení. Ty paměti, které mají agresivní časovaní, mají základní napájení zvýšené. Uvedu pár příkladů nejprodávanějších pamětí:
- A-Data 1024MB DDR II 800MHz - 1.8V - 5-5-5-18
- Corsair 1024MB DDR II 800MHz - 1.9V - 5-5-5-12 - pasiv
- Kingston 1024MB DDR II 800MHz - 2.0V - 4-4-4-12 - pasiv
- OCZ 1024MB DDR II 800MHz - 2.1V - 5-5-5-12 - pasiv
- Geil 1024 MB DDR II 800MHz - 2.1V - 4-4-4-12 - pasiv
Z přehledu vidíte, že až na vysoké napájení pamětí OCZ závisí lepší časovaní právě na vyšší voltáži. Geil udává možnost zvýšení až na 2.3V bez ztráty záruky, OCZ +5% z 2.1V. Už proto se nejvíce vyplatí koupit paměti Geil Ultra. U těchto dvou výrobců se mi to podařilo zjistit tyto dané záruky. Pokud víte jistě i o ostatních, můžete to pro informaci dopsat do diskuze ;). Také dávejte pozor při výběru základní desky, ne všechny totiž podporují vyšší nastavení napětí pamětí a tak se může stát, že paměti nerozeběhnete ani na jejich defaultu. Upozorňuji však také na to, že nestandardní nastavení, jako například lepší časování musíte u některých pamětí nastavit ručně, jinak například paměť 800MHz cl4 může fungovat na obligátních 800MHz cl5.
Shrnutí
Nastavení u pamětí a zejména u moderních BIOSů je hodně, ale rozhodně se zabývejte jen tím základním. Pokud koupíte paměti bez chladiče, tzn. ty nejlevnější, nepotřebujete nastavovat nic, vše se nastaví automaticky, tyto pamětí mohou, ale nemusí mít potenciál k taktování. Při koupi dražších kusů s nějakým tím nastavením počítáte a právě pro Vás jsem napsal tento článek.
Paměti vybírejte podle ceny a poskytnuté záruky. Mnoho výrobců dnes poskytuje doživotní záruku. Rozhodně nekupujte moduly s nižšími frekvencemi, ceny jsou velmi podobné jako u 533MHz, tak u 667MHz a hlavně 800MHz. V současnsoti jsou také ceny velmi nízké, rozhodně se Vám to nevyplatí. Nejlepší koupí jsou znakovější paměti 800MHz s pasivním chladičem, všechny takové jsou vhodné pro menší či větší taktování. Při poklesu cen bych také k procesorům Intel mohl doporučit 1066MHz paměti. Jsou rychlé a narůst ceny není až tak velký jako dříve. Předem je ale otestujte, či si ověřte, jestli budou s Vaší deskou spolupracovat. Rozhodně využívejte osazení DUAL. Nepřidá to sice moc, ale pár procent přeci. Výhoda DUAL packu od běžně zvlášť pořízených modulů pamětí již není, co bývalo. I zvlášť pořízené stejné moduly stejné značky by vám měly chodit na výbornou v zapojení DUAL DDR2. Při zakoupení v packu máte ovšem skutečně maximální jistotu.
Poznámka na závěr: Objevil jsem vcelku zajímavou Utilitu, bohužel pod XP chodí jen s nainstalovaným net.framework 2.0, jinak hodí chybovou hlášku. Samotná utilita je ke stažení zde.
Tématu paměti se budeme věnovat i nadále. V současnosti připravujeme nějaký ten test a pohled na výhodnost jednotlivých parametrů za danou cenu modulů.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|