Strana 15 z 18
Hlavně spotřeba je dnes hodně diskutovaným tématem a se spotřebou souvisí i zahřívání a tedy chlazení a pak je tu ještě další výkonový potenciál, který lze vydolovat taktováním.
Spotřeba je určitě oblast, kde podstatně jednodušší mainstreamová platforma LGA 1155 bude mít navrch proti LGA 2011. Hlavně od 22nm výroby očekáváme v tomto směru hodně. Realita?
Asi hlavní zklamání pro většinu uživatelů je, že ta 22nm výroba zatím v současném stavu u nového modelu nižší spotřebě výrazně nepomáhá. Ano, Core i7-3770K je o pár W úspornější než stejně taktovaný a o chlup celkově pomalejší Core i7-2700K, ale čekali jsme od 22nm rozhodně více. Jak už jsem ale napsal v úvodu, Intel má s 28nm výrobou a zcela novým typem tranzistorů větší problémy než čekal a vyšší než plánovaná spotřeba je jedním z nich. Mezi jednotlivými kusy vyrobených CPU jsou dost kvalitativní rozdíly a tak některé vykazují nižší spotřebu, jiné o něco vyšší.
Spotřeba Core i7-3770K na testovaných Z77 deskách je různá proto, že různé jsou i jednotlivé napájecí kaskády a technologie výrobců, různá je výbava desek a různé jsou i úsporné funkce, čipy atd. atd. Testy procesoru byly provedeny na desce Intel, ale vidíte, že lze mít s jinou deskou i nižší spotřebu, ale i vyšší spotřebu. V tomto ohledu si celkově nejvýkonnější ASUS SaberTooth naopak vybírá prvenství v celkově nejméně úsporné desce. Naopak příjemně v úspornosti příjemně překvapuje model od MSI.
Nyní se dostáváme k hodně zajímavé části naší recenze. Samozřejmě jsme vyzkoušeli i taktování s novým procesorem Core i7-3770K na všech testovaných Z77 deskách. Bohužel jsme příliš neuspěli. Taktovat samozřejmě jde, ale u našeho kousku bylo úplným maximem pouhých 4,8GHz a to s podstatně zvýšeným napětím. Problémem nového 22nm procesoru jsou teploty. Jednoduše je tu příliš mnoho tranzistorů na příliš malé ploše a ty tak soustřeďují teplo to malé plochy a to se špatně odvádí.
22nm procesory Core i7-3770K tak i s výkonným chladičem NOCTUA NH-D14 topí v klidu i zátěži více než 32nm model Core i7-2700K. A jak asi tušíte, s tím souvisí i to taktování. Prostě to neuchladíte. A důrazně doporučuji, vůbec nad 4,5GHz nechodit a nepřidávat příliš napětí. Ty teploty pak jdou hodně vysoko k 80°C i s tak výkonným chlazením jako je NOCTUA NH-D14, a to opravdu není dobré. Intel ale pracuje na zlepšení výroby a s nějakou z dalších revizí je tak možné, že se situace zlepší. Ale příliš bych nečekal, pořád bude zásadní problém v tom, na jak malou plochu se tolik tepla soustředí.
Musím říci, že s Core i7-3770K není příliš rozdílů mezi jednotlivými deskami, ale po první zkušenosti s tím, jak hodně Core i7-3770K na 4,8GHz topí, bylo jasné, že limitem bude právě procesor. Z hlediska taktování je nejlépe vybaven model od MSI a Intelu, solidně je na tom i Sapphire. Velmi dobře si ale vedou i pro OC méně vyhraněné SaberTooth a Gigabyte. Jenže všechny modely dají bez přidání napětí zhruba 4,4-4,5GHz s naším kouskem a na těch 4,8GHz s přidáním napětí se dostanou také, takže z hlediska běžného uživatele žádný podstatný rozdíl. Ty nastanou až se zkoumáním automatických OC utilit a různých podpůrných SW, které mají na vyrovnané úrovni ASUS, Gigabyte a MSI. U Intelu je to slabší a relativně nejhůře je v tomto ohledu stále Sapphire.
Podívejme se na další věci ...
|