Strana 18 z 18
- Hodnocení Intel Core i7-3770K
Pro uživatele, který kouká jen na cenu a výkon, je nový Core i7-3770K rozhodně překvapením, bohužel zdaleka ne tak příjemným, jak jsme očekávali a to i přes skromná očekávání, které jsme od nové generace procesorů Intel měli. Přeci jen architektura procesoru se v podstatě nezměnila, vylepšení výkonu proběhla hlavně u integrované grafiky, která ale u CPU za 7000 nikoho nezajímá, přesto jsme očekávali asi o nějaké to % více procesorového výkonu. Výkon procesoru se tedy s příchodem nové generace téměř nehnul z místa, ale nikomu to moc nevadí. Jasně, v případě grafických karet jsou i tací, kteří řvou, že 30-40% přínos nové 28nm generace vůči předchozí 40nm není dost, takže v případě několika jednotek % u 22nm vs 32nm procesorů těžko být nadšený. Být na trhu vyrovnanější konkurence, tedy AMD by mělo stejně výkonné s chopné CPU jako jsou ty Core i5/7, měl by Intel asi problém. Jenže na trhu nic lepšího není a tak Intel jen vylepšil už tak výborný a bezkonkurenční procesor. Intel se ale soustředí hlavně na integrovanou grafiku, kde má velké mezery proti konkurenci a to je vzhledem k vývoji mobilních PC a použitelnosti těch integrovaných grafik klíčová věc, jelikož procesorového výkonu je obecně dnes dost. A nová GMA HD 4000 vypadá velmi schopně
.
Intel ale ladí hlavně 28nm výrobu a nové 3D tranzistory, což je klíčové proto, aby tady vůbec nějaký další pokrok mohl být. Je to velmi drahé, je to podstatně náročnější a komplikovanější než i Intel čekal, o tom žádná, ale přeci jen to dokázal. Vyrobil opět o trochu výkonnější procesor, který je efektivnější než předchůdce, i když asi jeho současná výrobní cena nebude zdaleka ideální. Ale má na čem stavět a bude se to zlepšovat (doufejme). Otázkou je, jak vyřešit ten problém s vysokou teplotou na malé ploše. To bude větší oříšek.
Celkově tedy z hlediska technologického je 22nm Core i7-3770K úžasný kousek HW. Z uživatelského hlediska ale moc zatím nepřináší. Stojí stejně jako starší model a má jen o trošku lepší výkon při o trošku nižší spotřebě, ale s větším zahříváním a nižší spotřebou. Někteří to srovnávají i s FX procesorem, ale ten kromě problémů s pro AMD novou 32nm výrobou, má i problém se svou zcela unikátní a velmi pokročilou architekturou, s níž si většina současných aplikací nedokáže poradit a správně ji využít. Intel v případě nové generace ladí jen tu výrobu a architekturu nechal vlastně stejnou. Celkově je Core i7-3770K lepší než starší 2700K, i když ne o moc, má ale PCIex3.0, nové instrukce a pár drobných zlepšení ve výkonu na takt. Z hlediska architektury je tu hlavně vylepšená grafika, což ale bude téma až podstatně levnějších modelů, jež dorazí později. Pokud výrazně netaktujete, stačí vám těch 4,5GHz, není důvod, proč Core i7-3770K nebrat. Pokud chcete taktovat k 5GHz, je starší řada zatím stále lepší volba, ale to běžné uživatele moc nezajímá.
Osobně musím říci že největší konkurencí Core i7-3770K je hlavně model Core i7-3820. Je levnější, i když desky X79 stojí víc, ale díky síle X79 platformy má v podstatě stejný výkon jako 22nm novinky. Ano, žere více, ale má 4kanálový řadič pamětí a X79 je hlavně high end, kdežto Z77 je pořád jen mainstream, kam nic moc lepšího než Core i7-3770K pravděpodobně už nestrčíte. Do X79 ale můžete dát podstatně výkonnější procesory a přijdou tam pravděpodobně i 22nm novinky. Takže Core i7-3770K od nás dostane ocenění za svou technologickou pokročilost, ale i ta velmi skromná očekávání příliš nenaplnil. Jenže je pořád na vrcholu a opět nejlepším mainstreamovým CPU vůbec, takže ocenění si zaslouží. Výkonu má opravdu hodně a efektivitou je to špička, těžko jeho nákupem uděláte chybu, i když lákadlo v podobě Core i7-3820 a skutečně high-end platformy je možná ještě větší, než dříve. To samozřejmě s uvedením levnější 22nm modelů už nebude na pořadu dne. Příště si otestujeme cenově o dost atraktivnější Core i5 model.
"Technologická špička, i špička ve všech ohledech mezi "mainstreamovými" procesory"
Za zapůjčení procesorů a desky děkujeme společnosti Intel
Za zapůjčení základních desek děkujeme firmám:
Sapphire, ASUS, MSI a Gigabyte
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|