Strana 2 z 18
- Intel Z77 a desky LGA 1155 - 5x Z77 deska v testu
Dobrou zprávou na úvod je, že letos se nemění patice. Takže nové 22nm procesory Ivy Bridge jsou kompatibilní se staršími deskami. Určitě by měly být kompatibilní s většinou Z68 modelů, u starších P67 ale mohou být problémy kvůli určitým odlišnostem výbavy. U některých desek se tak nemusíte kompatibility dočkat. Ale s většinou Z68 modelů by být problémy neměly.
Samotný čipset až tak moc nový není. Zásadní novinky jsou jen nativní podpora USB 3.0, nativní PCIe 3.0 (v kombinaci s Ivy Bridge procesory s patřičným řadičem), a schopnost obsloužit až 3 nezávislé monitory najednou (souvisí s novou grafikou v Ivy Bridge). Nativně již je tu také podpora DDR3 1600MHz.
S čipsetem a deskami také souvisí podpora technologií Intel - Intel Smart Response a Intel Rapid Start, které sice fungují s určitým zajímavým přínosem i jsme to dříve vyzkoušeli, ale většina uživatelů je asi používat nebude. Snad všechny Z77 desky mají také technologii Lucid Virtu MVP.
K teto technologii řeknu ale asi jen tolik, že slide slibují až zázračné věci včetně zvýšení FPS, ale v reálu? Moc nefunguje, spíše vůbec, nic tedy celkově nepřináší a je úplně zbytečná. Takže v klidu tyhle Virtu technologie ignorujte, jako kdyby tam nebyly. Vážně nechápu, proč se tam cpe po nedávném ukončení dříve podobně nadějné a propagované Lucid Hydra, další "podobně" dlouhodobě nefunkční a neudržitelná věc, slibující bezmála zázraky.
Samozřejmě Intel uvádí kromě Z77 i celou řadu dalších čipsetů. Zajímat vás ale budou reálně jen Z77/Z75 maximálně H77.
Dnes se kromě testu samotného procesoru podíváme ještě na test pěti různorodých základních desek s čipsetem Z77. Do testu jsme tak nakonec dostali unikátní a různorodý model od každého výrobce:
Testu se dnes zúčastní modely: Intel DZ77GA-70K, ASUS SaberTooth Z77, Gigabyte Sniper M3 Z77, MSI Z77A-GD65 a SAPPHIRE Pure Platinum Z77/K.
V příslušných kapitolách si je samozřejmě podrobněji představíme a všechny si otestujeme.
|