Strana 1 z 18
- TEST: 22nm procesor Intel "Ivy Bridge" Core i7-3770K
a 5 zajímavých základních desek Z77 v testu!
Dnes se věcně, stručně a přehledně podíváme na nové 22nm procesory Intel a Z77 desky od Intel, ASUS, Gigabyte, MSI a Sapphire.
Samotný test procesoru Core i7-3770K by nebyl až tak zajímavý, protože řekněme si narovinu, novinek, které jako běžní uživatelé proti starším modelům Core i7-2xxx uvidíte a které skutečně přínosem pocítíte, není mnoho. Ty hlavní novinky přináší procesor hlavně uvnitř, na poli výrobních technologií. Spojili jsme tak test nového 22nm procesoru s testem několika zajímavých různorodých základních desek s čipsetem Z77 a dnes se podíváme na kompletní platformu Intel Z77 s 28nm CPU, z které se dá postavit zajímavě výkonný PC.
Hlavní zprávou dne je pokoření další hranice v našem IT světě. Intel jako první uvádí na trh velké 22nm čipy. A nebylo to vůbec jednoduché ani levné. Intel musel pro tyto procesory vyvinout zcela nové tranzistory a samozřejmě předělat řadu továren. Investice v řádech mnoha desítek miliard dolarů a mnoho let výzkumů tak právě v těchto dnech nesou ovoce v podobě prvních velkých 22nm procesorů, s čímž nikdo jiný nemůže zatím soupeřit a Intel tak opět všem ukazuje záda.
(22nm Wafer)
Musíme ale také zatím říci, že věci nejdou zdaleka tak dobře, jak Intel doufal. Nejen, že se 22nm výroba výrazně prodražila, ale nedosahuje zatím ani předpokládaných výnosů ani vlastností. Mezi vyrobenými kusy třeba i stejného modelu jsou poměrně velké "jakostní" rozdíly. Intel tak musel poněkud upravit parametry, se kterými jdou Ivy Bridge procesory na trh. Týká se třeba TDP kvůli nakonec zvolenému vyššímu napětí, které mělo být původně nižší. Nakonec Intel raději uvádí oficiálně vyšší TDP, tedy i 95W, protože předpokládanou nižší hodnotu 77W není prostě schopen u všech kusů plošně zajistit a garantovat. Bohužel výrobní problémy první generace 22nm procesorů zasahují i do jejich schopností taktování.
Ale říkám narovinu: právě proto se na 22nm jako první objevují procesory s již osvědčenou architekturou a cílem je zkrátka předně odladit výrobu a všechno tak, aby skutečně architektonicky nová procesorová generace za rok takovými problémy netrpěla. Vzhledem k tomu, jaké problémy obecně přicházejí se stále nižšími výrobními procesy, které se čím dál více blíží fyzikálním hranicím výroby křemíkových čipů, nejsou problémy Intelu vůbec nepochopitelné ani překvapující.
- Ivy Bridge = 22nm vyrobený Sandy Bridge s PCIe 3.0 řadičem a s lepší grafikou
Nebudeme to protahovat a řekněme si stručně a jasně, že Ivy Bridge, to je "jednoduše" stejná procesorová architektura jako Sandy Bridge, jen vyrobená 22nm s přidaným PCIE 3.0 řadičem a největší vylepšení zaznamenala integrovaná grafická část.
Samozřejmě až tak jednoduché to není a Intel samozřejmě kromě té nové 22nm výroby, trochu zapracoval na všech částech procesorů. Ale nová architektura to opravdu není, ta dorazí až příští rok. Intel se drží svého Tick-Tock plánu. Na čem Intel zapracoval?
Zvýšení výkonu na takt, vylepšené vnitřní vyrovnávací paměti a nativní podpora výkonnějších DDR3. Vše by mělo o nějaké to malé % zvýšit výkon proti Sandy Bridge. Největší novinkou v procesoru ale zůstává PCIE 3.0 řadič, který tak dá konečně základním deskám s LGA 1155 skutečnou funkční podporu PCIe 3.0. Zapracováno bylo i na úsporných funkcích a Turbo technologii - pro výrobce NB bude zajímavé například programovatelné TDP. Přidány byly další specializované instrukce, jež navyšují výkon v aplikacích, které jich dokáží využít.
Největší vylepšení udělal Intel opět na grafice. To je logické, protože se bavíme o mainstreamových CPU a ty jsou dnes hlavně určené pro mobilní segment a Integrovaná grafika v této oblasti hraje klíčovou roli. Nově Intel uvádí grafické karty HD 4000 a HD 2500, mezi kterými je značný výkonový rozdíl, protože HD 4000 má 16 výpočetních jednotek a HD 2500 jen 6. Obě ale konečně zvládají plně DirectX11 a mají podporu OpenCL 1.1. měly by také obsloužit až 3 monitory najednou a podporovat 4K video. Došlo také k výraznému zlepšení v kvalitě obrazu a AF. Samozřejmě narostl celkový grafický výkon.
Podívejme se dále ...
|