Strana 6 z 10
- Praktické testy – WinRar, 3DsMax, MainConcept a TrueCrypt
Do praktických testů jsme zařadili několik aplikací, které zohledňují nejpoužívanější oblasti použití procesorů. Začněme u komprese a dekomprese …
Nejnovější verze WinRar přináší podporu více jader, ale jen asi maximálně 4. Přináší také 64bit instrukce a tak dále. Testujeme zabalení našeho testovacího 1GB souboru. A měříme jednoduše čas dokončení:
A první překvapení. Nový Core i7-2600 se dostává před šestijádrový a téměř 3x dražší Core i7-980X. Ale i výkon slabších modelů Sandy Bridge se 4 jádry je vynikající a dostávají se před ještě nedávno vrcholné čtyřjádrový modely. Díky vylepšením se relativně slušně daří i dvoujádrovému Core i3-2100 a předchůdce Core i3-540 nechává daleko za sebou. I když pouze 2 jádra v procesoru znamenají poměrně výrazný pokles výkonu.
- Autodesk 3D studio Max 2011
Jako další tu máme na řadě populární 3D modelovací a renderovací program. Co by testovací platforma, nám slouží speciálně vytvořená 1920x1200 scéna. Rendering dává procesorům opět pořádně zabrat. Opět samozřejmě měříme čas dokončení:
Není překvapením, že šest jader a 12 vláken má prostě v těchto náročných úlohách navrch, takže Core i7-980X kope samostatnou ligu. Za ním už je s odstupem ale Core i7-2600 a s dalším odstupem pak starší Core i7 modely a také zbytek Sandy bridge procesorů. Na tomto testu je vidět, že i vlákna navíc mají smysl. U dvoujádrových procesorů je už ale propad výkonu značný a na tento typ použití se vyloženě nehodí.
Na řadě je převod videa pomocí aplikace MainConcept. Osobně bych ale dnes na převod a úpravy videa používal grafickou kartu, která to dnes zvládne výrazně rychleji. Ale budiž, otestujeme to. Opět měříme čas dokončení převodu našeho 2GB testovacího videa:
I zde vítězí přesila 6ti jader. Ale opět nové procesory Sandy Bridge podávají výkon na úrovni starších čtyřjader Core i7-800/900, která stála podstatně více. Opět jsou také 2 jádra výkonová brzda, ale ještě horší je to se starým a frekvenčně pomalým CPU, kterým je Core 2 Quad Q6600, který zaostává skutečně značně.
A na závěr tu máme šifrovací program, u kterého si navíc ukážeme vliv nových instrukčních sad. Nová verze populárního TrueCrypt obsahuje podporu AES instrukcí, které obsahují některé z novějších modelů Intel. Poznáte je v testu snadno. Mají výrazně vyšší výkon, než ostatní procesory:
Rozdíl při použití AES instrukcí je doslova brutální a tak lze rozhodně říci, že jsou určitě krokem vpřed. Samozřejmě, pokud je váš procesor nemá, což platí pro všechny současné AMD modely a také pro nižší modely a starší procesory Intel, je výkon výrazně nižší. Z nových SandyBridge nenajdete podporu AES instrukcí u modelů Core i3-2000. Core i5/7 je mají. Má je ale také 32nm šestijádrový Core i7-980X, který svým výkonem kope jinou ligu.
Podívejme se ještě na herní nasazení …
|