Strana 8 z 10
- Intel GMA HD 2000/3000 – nové grafické karty Intel v testu
Ještě nemůžeme vynechat jednu část nových procesorů. A tou jsou nové integrované grafické karty Intel. Rozeznáváme dvě a to GMA HD 2000 a GMA HD 3000. Neplést s ATI Radeon HD 2000/3000 :).
Ve své podstatě se liší v tom, že u HD 2000 najdeme jen 6 výpočetních jednotek a u HD 3000 jich je 2x tolik. Že to znamená slušný výkonový rozdíl je jasné. Co tak trochu nechápeme, že zatímco na HD 3000 mají snad všechny mobilní verze Sandy Bridge, na desktopu je trochu nepochopitelně všude HD 2000 s výjimkou nejvýkonnějších K edic Core i5/7, kde ale zase nepředpokládáme, že by je někdo používal. Takže politika Intelu nám není moc jasná.
Ale pokud jde o výkon nových grafik, je to velký skok kupředu v rámci intelu, ale opět se to dalo čekat, protože když z 45nm GPU uděláte 32nm, znamená to hodně.
Nicméně stále nemá smysl čekat zázraky. Integrovaná grafika je integrovaná grafika a v podstatě stále nestačí ani na nízké detaily ve smysluplných rozlišeních, nemluvě o tom, že se 1920x1080 dnes stává standardem. Otestovali jsme je v 1680x1050 a vidíte sami. Proti grafické karty ATI Radeon HD 5570, kterou koupíte za 1250 korun včetně DPH, se o nějakém herním výkonu i přes výrazný pokrok u Intel grafik, nedá hovořit. Pokrok je už ale pouhý fakt, že většinu her lze spustit a bez artefaktů.
Jenže herní výkon není to, co se od integrovaných grafik očekává. Od nich se požaduje hlavně schopnost zvládnout HD video a případně jeho zpracování včetně podpory GPGPU. A v těchto oblastech nové grafické karty Intel doslova překvapují. Pokud jde o akceleraci HD videa, není s tím žádný problém a jede všechno perfektně s minimálním využitím CPU.
Překvapení ale nastává, když zkusíte v některých z kompatibilních softwarů převod videa. Technologie Intel Quick Sync doslova roztrhá veškerou konkurenci. Ani ATI STREAM, či NV CUDA s tím nemohou soupeřit. Rozdíl v kvalitě je přitom zanedbatelný. Nejvyšší kvality dosahuje v našem případě testovacího videa AMD-ATI, následuje Intel s NVIDIA. Ale rozdíly jsou malé, takže rozhoduje hlavně rychlost a tam Intel hází velkou výzvu AMD a NVIDIA.
Zmínit musím i funkční podporu OpenCL a tedy GPGPU akcelerace, což je také důvod, proč třeba Apple, který OpenCL vyžaduje, už nemá problém s použitím integrovaných grafik Intel. Také bych chtěl připomenout, že Intel ve spolupráci s Hydra Logic vyvinul software a čip, který bude umět na některých deskách přepínat mezi integrovanými grafikami Intel a přídavnými AMD/NV. Samozřejmě mám za to, že to fungovat bude jen tam, kde půjde k desce připojit monitor. Každopádně nové HD 2000/3000 jsou velký pokrok, i když nám příliš nesedí politika HD 3000 grafik na desktopu …
|