Strana 13 z 13
Llano určitě není dokonalý produkt, ale v oblasti cenově dostupných a dostatečně výkonných procesorů se slušnou grafickou kartou, drtivě poráží konkurenční Intel Core i3-5 architektury Sandy Bridge. Ačkoliv ty jsou procesorově určitě lepší, v případě Core i3-2000, které jediné cenově konkuruje A6-A8 procesorům AMD Llano, jsou 4 jádra AMD prostě lepší volba do moderních aplikací. Intel Core i5-2000 je sice vynikající čtyřjádro s procesorovým výkonem i o polovinu vyšším v některých hodně specializovaných aplikacích než má AMD X4/A8, ale protože i zmíněné AMD procesory jsou dnes velmi výkonné pro běžného uživatele, rozhoduje cena. A Core i5 stojí výrazně více (až 2x tolik co AMD a o tolik zase ve většině běžných aplikacích AMD nezaostává). Poměr cena-výkon je tedy výrazně na straně AMD.
Jenže tohle už není jen o souboji CPU, ale také o souboji GPU. S procesorem si dnes kupujete grafickou kartu a od té má i méně náročný uživatel určité požadavky. Ačkoliv Intel udělal u Sandy Bridge s HD 2000/3000 grafikami velký pokrok, ve srovnání s AMD Radeon HD 6500D integrovanými v AMD Llano, vypadají jako VW Brouk vedle vozu Formule 1. Rozdíl ve výkonu, technologiích a kvalitě obrazu je tak propastný, že se to ani nedá srovnávat.
AMD je v oblasti APU a hlavně grafické části minimálně 2 generace a několik let vývoje před Intelem. Všechnu energii AMD věnovalo tomu, aby integrovalo GPU do CPU, takže použilo starý, ale osvědčený Athlon II X4. Jenže o to více zapracovalo na GPU části. V této oblasti posunulo hranice daleko a vysoko. Mnohem dál, než jakákoliv Integrovaná grafická karty kdy předvedla a než jsme si mysleli, že předvede. A to ještě GPU akcelerace funguje jen na půl a zatím tedy FUSION stále není ve stavu, kde by mělo být. Akcelerace videa v různých aplikacích prostě zaostává za možnostmi síly GPU – opět jsou kamenem úrazu ovladače, nebo špatná spolupráce s výrobci softwaru?! Nejpozoruhodnější je ale ten celkový výkon, když se umí využít. Na téhle grafice se dá i hrát. A to nemluvíme o nízkých detailech a rozlišení 1024x768 ve starých hrách. Tahle grafika zvládne moderní DX11 hry často na střední detaily a to v rozlišení 720p a některé i v 1080p! A to i přes výkonovou brzdu v podobě postarší procesorové architektury a nízké frekvence. Tohle je integrovaná grafika, díky které klasické Low endové grafiky s cenovkou do 75 dolarů, prostě skončily. Ztratily smysl.
- Aktuálně bych za největší slabiny nových 32nm procesorů AMD označil tyto věci:
1, Je to první 32nm procesor od AMD a tak je 32nm výroba teprve na začátku. Jenže jak jsme dokázali, Llano dokáže být úsporné a při vyšším celkovém CPU-GPU výkonu než má Core i3-2000 je jen o málo žravější. Takže prostor pro zlepšení ze současného zbytečně vysokého napětí tam je. Navíc je to jen první B0 revize zatím.
2, Procesorová část kromě změny výrobního procesu neudělal žádný krok vpřed. Výkon na jádro je v zásadě stejný jako u 45nm CPU, žádné nové instrukce ani nic podobného ve srovnání s Athlon II. Jediným a viditelně úspěšným krokem je vylepšený paměťový řadič, který využívá nativně 1866MHz paměti a dokáže s nimi pěkných pár % občas někde nabrat. Ale pozor, musíte mít osazen jen jeden slot, což dnes ale není problém. Jenže v procesorové části se změny dít ani neměly. A tak z toho mohou být zklamání jen ti, kteří nečtou DDWorld.cz a nevěděli to. Nicméně čekali jsme přeci jen vyšší frekvence a Turbo nastavující frekvenci ke 4GHz – ale asi kvůli první B0 revizi a učení se práce s 32nm, zatím nic. Na druhou stranu označovat výkon jako slabý? Hloupost. Výkonné je to pořád více, než většina uživatelů vůbec využije a hlavně konkurence nic výkonnějšího za danou cenu také nenabízí, takže v čem je to slabé?
3, FUSION je stále zatím jen na papíře. Princip jednoho čipu se schopnostmi CPU a GPU využívající to nejlepší z obojího je stále nedosažen. Takže zatím ani Llano tak nefunguje. A vůbec celá GPU část se ve většině GPGPU aplikací fláká a není vůbec využita. Intel je dokonce v některých výpočetních oblastech GPU daleko výkonnější, protože má prostě v daných aplikacích podporu! Chtělo by to zapracovat a dodat podporu akcelerace skrze GPU, protože je to ostuda, když v několika aplikacích parametrově o tolik horší GPU Intelu poráží o tolik lepší GPU AMD. Zatím koncept FUSION prostě nefunguje a plýtvá potenciálem čipu, kterým Llano je …
Ve všech ostatních ohladech je AMD Llano jasný úspěch – cílem bylo integrovat výkonný procesor a relativně výkonnou grafiku do jednoho malého a cenově přijatelného čipu a to se podařilo lépe, než jsme čekali. Samozřejmě pokud chcete upgradovat váš starší Athlon/Phenom II X4 je tato nová platforma jaksi nezajímavá. Ale to dá celkem rozum. FM1 platforma označená jako LYNX je mainstream, který má základ v mobilním segmentu, což ale ničemu nevadí a neubírá. Desktopový PC má stále řadu výhod, a procesory A8 určitě po odladění 32nm a větším rozjetí výroby rozhodně nabídnout více než 2,9GHz v základu. I tak je podle mě za daných cen procesorů a základních desek hodně zajímavá pro velikou část zákazníků, kterým výkon integrovaných nebo low endových grafik prostě stačí. Výkon GPU části v A8-3850 jim bude připadat až neuvěřitelný.
Ačkoliv AMD Llano procesory nejsou dokonalé, jsou jako celek o lepší, než co v oblasti CPU s GPU nabízí konkurenční Intel, nebo kdokoliv jiný. Pro 80% uživatelů současných PC je Llano naprosto ideální základ počítače s vysokým a zcela dostatečným procesorovým výkonem a až překvapivě vysokým grafickým výkonem a všemi moderními technologiemi. Až bude lépe fungovat i akcelerace té hromady možných aplikací skrze GPU, bude to úplně perfektní. A to všechno za velmi nízkou cenu. Tím samozřejmě hned naznačují, kam patří a pro koho jsou určeny.
Naháněči co nejvyššího výkonu nad úroveň potřebnosti, honiči ega píšící urážející příspěvky do diskusí a článků vůči všem, kteří mají nižší score v 3Dmarku nebo hardware jiné, údajně podle nich „horší“ značky, ti všichni mohou Llano v poklidu ignorovat a jeho hodnocení ponechat těm, kteří vědí, o co vlastně jde. Pro všechny ostatní je totiž AMD Llano téměř splněným snem o levném a dostatečně výkonném CPU a zároveň levném a téměř dostatečně výkonném GPU a to v jediném malém čipu. A vězte, že bude ještě lépe. Zhruba za rok totiž AMD na trh uvede další generaci APU. Tentokrát už zapracuje na procesorové části a to tak, že dostane zcela novou architekturu. Procesory už nyní existují v testovacích vzorcích a očekávejte nárůst výkonu kolem 50% proti současným A8-3800. Cenově ale pořád tyto procesory budou určeny do stejné mainstreamové hladiny.
Pokud hledáte vysoký procesorový výkon a výkon integrované grafické karty vás nezajímá, tak se vaše oči upínají na platformě AMD k Bulldozer procesorům, které dorazí někdy v září. Platforma Intel vám pak nabízí Core i5/Core i7 procesory. Bohužel nových Sandy Bridge-E se na 99% pravděpodobně letos nedočkáme, takže honiči maximálních výkonů budou mít letos na hraní z novinek už jen Bulldozer. Zbytek, asi 80% uživatelů PC, může být ale více než spokojeno, protože po letech v krizi AMD novými procesory Llano dokázalo, hlavně na mobilní a teď i desktopové platformě, nabídnout skutečně celkově lepší produkt, než jaký má Intel, škoda, že to tak dlouho trvalo. Není však čas na spaní, protože na začátku nového roku Intel představí nové Core i3/5/7 procesory architektury Ivy Bridge, které už bude vyrábět 22nm a pokusí se tedy vrátit úder rychlým přechodem na další nižší výrobní proces. Technologicky musí zapracovat hlavně na grafické části, protože procesorového výkonu máme skutečně dost a dost.
"AMD Llano A8 - nová dimenze integrace: výkonný CPU a výkonná DX11 grafika v jednom malém a cenově dostupném čipu!"
Za zapůjčení procesorů děkujeme společnosti AMD
a společnosti Intel
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|