Strana 2 z 13
- AMD Llano – nová kapitola v historii AMD a x86 CPU
Než se vrhneme na samotné testy, je třeba si představit novinku, se kterou se AMD pouští na trh. Jistě jste slyšeli o FUSION, což je projekt takzvaného APU procesoru, tedy čipů, který má jak procesorovou, tak grafickou část, ale obě části se podílí i na výpočtech. Cílem FUSION je vytvořit APU čip, který bude mít architekturu schopnou zastat veškerou práci grafických karet, ale zároveň být i výkonným čipem a zastat práci CPU. AMD Llano je první velký čip, který se v tomto dlouhodobém projektu dostává na trh. Před ním se v lednu na trh dostal Brazos, což je malý 40nm APU procesor, který míří na konkurenční Intel ATOM a zasáhl ho velmi úspěšně. Nicméně Llano je o poznání výkonnější a komplexnější než Brazos. Oba čipy jsou ale tím produktem, kvůli jehož vývoji AMD udělalo před lety strategické a náročné rozhodnutí, a odkoupilo společnost ATI. Nakonec ale jejich uvedení na trh trvalo o 2 roky déle, než se původně plánovalo. Jenže ani konkurenční společnost Intel, který dává na vývoj mnohonásobně více miliard dolarů, to nestihl o moc dříve a první velký procesor, který má na jediném čipu CPU i GPU, uvedl na trh teprve letos v lednu.
AMD je samozřejmě na své Llano velmi hrdé. Tvrdí, že je to největší změna v oblasti x86 procesorů za posledních 30 let a má pravdu, i když tu změnu udělal i Intel. V letošním roce zkrátka přestaly být procesory jen procesory.
Většinu z nás příliš nezajímají podrobné detaily o architektuře nových procesorů. Alespoň pár technických detailů bychom vědět měli, takže si řekněme, co vlastně nový procesor AMD Llano přináší a v čem je tak přelomový.
- AMD Llano – čipset, procesor a grafika v jediném čipu
Celá historie počítačů je o tom, že se všechno neustále zmenšuje a integruje. Pokud jde o procesory, je integrace něco, co je provází celou dobu jejich existence. Není tomu tak dávno, co se do procesorů integroval třeba řadič pamětí. V následujících letech se pak do procesorů stěhovala stále větší část čipových sad, až dnes je vlastně celý severní můstek integrovaný v procesoru. A jako další krok v integraci si výrobci procesorů vyhlídli grafické karty. A tak se také stalo. Dnes už celý grafický čip s celou logikou je naintegrovaný do procesoru. A protože GPU je dnes dokonce i všestrannějším procesorem s velikým potenciálem než běžné x86 CPU, je integrace GPU obvodů do CPU skutečně tím nejvýznamnějším krokem v oblasti x86 procesorů za posledních 30 let …
První z nich ale uvedl na začátku roku Intel. Architektura Sandy Bridge má vedle sebe CPU a GPU, nicméně protože Intel je v oblasti GPU technologicky hodně daleko za konkurencí, je to stále hlavně x86 procesor, na který Intel spoléhá. Z toho také pramení konstrukce celého procesoru, kde CPU část zabírá největší prostor.
(AMD Llano A8 APU)
AMD má v oblasti GPU na Intel náskok několika generací a má i výkonná klasická GPU, což Intel ne. A protože AMD má i výkonné procesory, je jeho APU mnohem vyváženější. Pozoruhodné je, že oba čipy jsou vyráběny 32nm a oba jsou přibližně stejně velké. Procesorová část AMD zabírá menší část čipu než u Intelu, u grafických částí je to ale výrazně naopak.
AMD dokázalo do procesoru standardní velikosti, nacpat jak 4 CPU jádra, tak právě GPU se 400SP, což jsme doposud mohli najít jen na slušných lowendových samostatných grafikách. Ještě před pár lety tolik výpočetních jednotek měly jen mainstreamové grafiky typu Radeon HD 3800 s RV670! Ještě ale k těm čtyřem CPU jádrům a 400SP GPU jednotkám, AMD nacpalo celý severní můstek čipsetu. Výsledkem je tedy Llano APU procesor.
Nemyslete si ale, že je cokoliv z těch částí nějak očesané. Procesorová část je nativní čtyřjádro se vším všudy, osvědčené architektury Athlon II X4. Grafická část je plnohodnotný Radeon HD 6000 řady s podporou DirectX11, Open CL, DirectCU, 3D a prostě všeho, co umí běžná samostatná grafická karta AMD Radeon. Pochopitelně grafické paměti chybějí a grafická část si tak bere paměť z RAM. Výpočetní výkon integrované grafiky v tomto procesoru je úžasných 480GFLOPS. A grafický výkon zcela konkuruje běžným low endovým grafikám, což bude znamenat skutečně velké změny na trhu s GPU, protože Low end čipy tvoří 80% odbytu výrobců GPU.
Výkon integrovaných grafických čipů navíc rychle roste, a zatímco výkon běžných CPU už přesáhl potřeby většiny uživatelů, Integrované grafiky stále mají rezervy a nestačí úplně na vše. Avšak AMD Llano ukazuje, že už příští rok by výkon Integrované grafiky mohl dosáhnout úrovně, kdy bude naprosté většině uživatelů stačit i na náročné hraní her. Letošní Llano posunuje hranice výkonu integrovaných GPU vysoko nad úroveň toho, jak jsme integrované grafiky znali a mnoha uživatelům bude stačit už tato.
Na výkon integrované grafiky se dnes samozřejmě také podíváme v přímém souboji Intelu a AMD a o jejich schopnostech si také řekneme více.
|