Strana 3 z 13
- AMD Llano – procesory, nové čipsety i patice a základní desky
Od teorie zpět do běžné praxe a věcem, které se nás potencionálně mohou dotknout. Pokud si budete chtít pořídit nový procesor AMD Llano a také jakýkoliv další nové APU architektury, musíte vědět, že s novými procesory nutně nastává změna patice a čipsetů.
APU procesory je v nabídce AMD něco zcela nového. Nové APU procesory AMD nejsou kompatibilní s AM3 paticí a tedy ani stávajícími deskami. Procesory mají patici FM1. Ta je sice téměř fyzicky stejně velká jako AM3, ale má zcela jiný počet pinů a uprostřed nemá dokonce piny žádné. Zajímavostí, kterou je třeba zmínit, je fakt, že Llano procesory jsou hlavně mobilní produkt. Proč?
Protože 70% všech dnes prodaných PC je mobilních. Do budoucna to nevypadá, že by se pro desktopy situace vyvíjela nějak lépe. Není tedy divu, že nemá smysl dělat pro mainstream samostatnou platformu a není ani důvod nepožít mobilní platformu. FM1 je tedy mobilní patice, ale bude i na desktopových deskách. Stejně tak je společný i nový čipset.
AMD uvádí na trh dvě verze. A55 a A75. A55 je úplný základ, je očesaný o některé funkce a nepodporuje nativně SATA 6G ani USB3.0. To A75 ano a je to také první čipset na trhu a na světě, který nativní podporu obou nových standardů má. Žádná konkurenční platforma se ničím takovým ještě dlouho chlubit nebude. Teoreticky tak budete moci využít možností nových rozhranní, i když buďte v klidu, přínos v praxi nebude tak markantní, jaks e to tradičně grafy výrobců snaží naznačovat.
Pokud jde o základní desky, do prodeje půjdou také příští týden. K dispozici bude široká nabídka modelů. A55 modely budou mít ceny kolem 1700-1900 korun. A75 modely kolem 2300-2400 korun. Předpokládám, že by ještě o nějakou tu stokorunu mohly během týdnů ceny spadnout, ale už tak je to velmi cenově dostupné a výhodné. Je to ale mainstreamová platforma, takže ceny tomu odpovídají.
Pokud jde o modely procesorů, které se dostanou na trh. Aktuálně míří do obchodů pouze 2 modely. A8-3850 na 2,9GHz a A6-3650 na 2,6GHz. Obojí jsou nativní čtyřjádro, oba mají nativní podporu DDR3 1866MHz pamětí. A8 má ale plnohodnotné GPU (HD 6550D) se 400SP na 600MHz. A6 má 320SP (HD 6530D) na 443MHz. Oba procesory mají 100W. Bohužel nemají Turbo, takže frekvence je bez běžného taktování konečná. Jejich ceny jsou ale příjemných 2750 korun včetně DPH a 2350 korun včetně DPH. O něco později dorazí v podstatě desktopové verze mobilních modelů s TURBEM. Úsporné 65W modely A8-3800 na 2,4/2,7GHz a A6-3600 na 2,1/2,4GHz. Parametry grafiky budou obdobou parametrů prvních dvou modelů. Jejich ceny neznáme.
AMD má dále v plánu letos uvést ještě levné modely A4, které mají jen dvě procesorová jádra. Musíme říci, že jsme čekali trochu vyšší frekvence 32nm desktopových modelů, protože maximální 2,9GHz není zrovna omračující a 2,6GHz se zdá už dost pomalé dnes. Zvlášť, když je to stará známá Athlon II architektura. Nicméně procesorový výkon není všechno, navíc když za cenu starého CPU X4 získáme nově i slušný grafický výkon a to je to, co nám AMD chce s Llano předvést.
|