TEST: 8GB vs 16GB vs 32GB aneb kolik RAM potřebujeme? KINGSTON HyperX FURY DDR4 v akci. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pondělí, 25 leden 2016
Přejít na obsah
TEST: 8GB vs 16GB vs 32GB aneb kolik RAM potřebujeme? KINGSTON HyperX FURY DDR4 v akci.
Testy - má kapacita RAM vliv na výkon?
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

Jak se ukazuje, pro běžné aplikace a uživatele nemá smysl řešit nějaké enormně velké množství RAM v tuto chvíli. Ačkoliv ano, jsou aplikace, které i značné množství RAM, třeba 32GB ale i 64GB dokáží reálně využít k viditelnému výkonovému zisku. Těmi aplikacemi jsou zcela běžně hlavně renderovací programy, grafické programy, a to konkrétně například i pro pracování videa, Photoshop a úpravy objemných fotografií a obrázků či CAD aplikace a tak podobně. Tam pracujete prostě často s velkým objemem dat a tak velká RAM je na místě.

Nicméně pak je tady řada běžných aplikací, která z velkého objemu RAM nijak výkonově netěží a to i když třeba celková velikosti osazené RAM je menší, než kolik by aplikace byly schopny obsadit - odkládací (paměťový) systém Windows 10 funguje tedy velmi dobře. Příkladem jsou právě například hry, které dnes běžně využívají kolem 4-6GB operační paměti maximálně. Nové hry si dovolí více než starší, i proto je dnes často v minimálních požadavcích vidět 6-8GB, ale rozhodně běžně hry nevyužívají ani 8GB paměti.

Nicméně pokud jako já mnozí počítač skutečně používáte, tedy třeba máte běžně otevřený prohlížeč s více stránkami, k tomu nějaké ty dokumenty, hudbu, emailového klienta, upravujete něco v Photoshopu, případně vám v pozadí běží ještě hra, kterou si v přestávkách hrajete, pak se vaše běžné využití paměti i v těchto běžných aplikacích může souhrnně pohybovat kolem 10GB naprosto běžně, což by třeba při 8GB kapacitě proti 16GB znamenalo horší odezvu systému a pomalejší reakce. V aplikacích nezávislých výkonově na velikosti instalované RAM by sice rozdíl nebyl skoro žádný, v aplikacích, které ale více RAM výkonově využití, je už rozdíl poměrně znát.

  • Kolik paměti je tedy dobré v PC mít a osazovat?

8GB dnes tedy bereme jako minimum a to i pro slabší PC čistě pro kancelářskou práci. Asi by se dalo vystačit si i se 4GB, ale taková kapacita už by byla hraniční, zejména u PC, které využívá integrovanou grafiku, jež používá část RAM jako svou grafickou paměť. Takže zkrátka a dobře, 8GB operační paměti považujeme za minimum v dnešní době, což i vzhledem k ceně 8GB DDR4(3), která se pohybuje kolem pouhých 1200-1300 korun, dává samozřejmě smysl.

A kapacita je to zjevně výkonově dostatečná pro běžný, třeba i herní počítač. Dostatečná znamená, že ji lze naplno využít bez nějakého významně negativního vlivu na výkon či svižnost systému. To však neznamená, že by třeba 16GB bylo k ničemu. Ba právě naopak. Testy a praxe jasně ukazují, že při více aplikacích v pozadí už výkon trpí a také trvá déle počítači reagovat apod. Zkrátka 8GB je minimum, ale lze je snadno naplnit do posledního MB. To 16GB už se ukazuje jako ideální množství, které běžný uživatel i s více aplikacemi v pozadí, dokáže rozumně využít a má ještě volnou rezervu.

Pokud jde o využití 32GB a více operační paměti, tady už můžeme říci, že pokud neděláte výrazně v oblasti zpracování videa, grafických programů a podobných záležitostí, které dokáží z této, či větších kapacit RAM těžit výkonem i využitím, pak asi nemá smysl 32GB či 64GB osazovat. Pokud ale v některé z daných aplikací děláte, pak ano, má i třeba těch 32GB (případně i 64GB) do i do jinak běžného PC smysl dát.

  • Kingston HyperX Fury Black 32GB (4x8GB) DDR4 2133 (HX421C14FBK4/32)

Testovaný KIT pamětí je mimochodem jednou z cenově nejdostupnějších možností podobného 32GB KITu. Aktuálně stojí 4900 korun vč. DPH. Na rozdíl od vyšší řady Kingston SAVAGE nemají tzv.doživotní záruku ale "jen" 10let, což je myslím pořád více než dost :). Mají také o něco horší časování (CL15 vs CL14). SAVAGE stojí proto na jednom 8GB modulu o několik set korun více a u 32GB KITů je pak rozdíl ve výsledku už celých 1000 korun.

Nicméně frekvenčně se sice jedná o 2133MHz moduly v základu, lze i FURY BLACK ale snadno nastavit i na 3000MHz a drží frekvenci velmi dobře. Podařilo nám se dostat i na 3200MHz To nás ale moc nepřekvapuje, protože skoro všechny DDR4 2133MHz tohle dokáží, jen na to zkrátka nejsou certifikovány a výrobce je tedy takto neprodává. Na takových "zaručených" parametrech totiž pak přirozeně roste cena atd. Taktování jde totiž ruku v ruce se zvýšením napětí a zhoršením časování. Výrobci samozřejmě lepší čipy, které testují na vyšší frekvence a lepší časování, náležitě cení.

Zpět k FURY Black - dá se koupit i 8GB modul zvlášť stojí 1200 korun vč. DPH (2x 4GB je za 1300 korun), 16GB KIT (2x 8GB) je za 2350 korun, 32GB KIT (4x 8GB) stojí 4850 korun a v prodeji je i 64GB KIT (8x 8GB) za 9700 korun vč. DPH. DDR4 2133MHz Kingston FURY BLACK mají solidní časování CL14 a v rámci toho jsou vlastně nejlevnějším aktuálně na trhu dostupným modelem s těmito parametry a s pěkným provedením včetně rozumného heatspreaderu. Akutálně tak pro Intel LGA 1151 platformu (2kanálový řadič) tedy doporučujeme ten 16GB KIT, pro Intel X99 platformu (4kanálový řadič) pak ten 32GB KIT.

Kingston HyperX Fury Black 32GB DDR4-2133 udělujeme naše doporučení a ocenění za skvělý poměr cena-výkon, a vzhledem k ceně i dobré provedení a vlastnosti.

 

  • Závěr

Naše doporučení je tedy jednoznačné, pokud nejste vyloženě omezeni rozpočtem, tak i pro běžný PC je ideální osazení RAM v kapacitě 16GB. Pokud jste výrazněji omezeni rozpočtem, lze si vystačit s 8GB bez nějakého markantního vlivu na výkon, ale takovou kapacitu dnes lze zaplnit i běžnou činností, což se projevuje na svižnosti PC, zejména pokud navíc nemáte SSD disk. 16GB poskytuje ideální komfort pro většinu dnešních uživatelů. Větší kapacita, tedy 32GB nebo dokonce 64GB už pro běžného domácího uživatele přestavuje zatím nevyužitelnou kapacitu, nicméně pokud patříte k těm, kteří ve velkém pracující s multimediálními aplikacemi, vytváříte obsah, děláte s grafikou, fotkami či videem apod. tak pak naopak i těch 32GB je pro vás kapacita, jež dokážete reálně využít. Rozhodně si tedy netroufneme tvrdit, že 16GB musí stačit každému :).  

Pokud jde o vliv rychlosti RAM (2133MHz či 3000MHz apod.) případně časování RAM (LC 14, 15 ,16 apod.), tak to bude téma zase na někdy jindy. I tady ale budete překvapeni, že pro některé PC má smysl skutečně rychlé paměti vybírat (hlavně u těch levných spoléhající na integrovanou grafiku), ačkoliv většina PC to až tak moc řešit nemusí.

Za zapůjčení pamětí pro test děkujeme společnosti KINGSTON

Procesor zapůjčila společnost Intel

Děkujeme také našim dalším partnerům

  

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Friday, 10 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1549x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Thursday, 09 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1770x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdMonday, 06 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3906x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Sunday, 05 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1279x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Saturday, 04 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1253x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Friday, 03 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1215x
Komentářů: 1