Strana 7 z 7
- AMD Athlon II X2 250 vs Intel Pentium Dual Core E6300
Dostáváme se k samotnému závěru. Dnes nás primárně zajímaly dva levné dvoujdárové procesory. Oba jsou novinkami, ačkoliv v případě E6300 zase o nějakou velkou novinku nejde. U AMD je 45nm dvoujádro bez L3 opravdu novinka.
Do testování jsme ale také přizvali dva starší modely, jejichž názvy ale nové procesory stále používají. Dvoujádrový AMD Athlon X2 6000+ 65nm je jeden z posledních pravých 65nm Athlon K8 procesorů a je přeci jen výrazně mladšího data vydání než Pentium 4 630. Fyzicky má také 2 jádra, zatímco P4 má jedno a funkci HT. Frekvence jsou ale podobné a jsou srovnatelné i s oběma 45nm procesory. Je to tedy zajímavé srovnání přínosu.
Čistě výkonově majitelé X2 6000+ s 3,1GHz upgradem na 45nm X2 250 mnoho nezískají. Pokrok je ale vidět. 45nm X2 má nižší takt, přesto je její výkon o zhruba něco kolem 10% lepší. A samozřejmě při znatelně lepších provozních vlastnostech i výrazně vyššího taktovacího potenciálu. Rozdíl mezi Intel E6300 a P4 630 je daleko propastnější, ale mezi oběma procesory je také už dost velký časový odstup což dokládá i 90nm výrobní technologie u P4.
- Upgrade na AMD Athlon II X2 250
Vzhledem k ceně 1800 korun za tento procesor, se případně vyplatí téměř každému majiteli 90nm nebo 65nm AMD Athlon nebo X2 procesorů. Podmínkou je ale to, že máte základní desku alespoň AM2+. Se staršími AM2 deskami vám tento AM3 procesor fungovat nebude a upgradovat tak budete muset i základní desku, což upgrade prodraží i o DDR2, nebo dokonce DDR3 paměti. Oba druhy samozřejmě AMD Athlon II X2 procesory podporují. Do úvahy můžete vzít i rychlejší Phenom II X2 nebo X3, které stojí o pár set korun více. Ale na ty se podíváme až příště ….
- Upgrade na Intel Pentium Dual Core E6300
Tento procesor by mohl být upgradem snad jen pro majitele opravdu starých procesorů P4 nebo 65nm P4 DualCore. Podmínkou je nějaká modernější deska. Zajímavý by mohl být i pro majitele procesorů Intel Celeron D. Naopak nezajímavý je pro majitele procesorů řady E5xxx, protože je v podstatě stejný. Sám procesor lze použít jak s DDR2, tak DDR3 RAM, sám o sobě totiž řadič pamětí nemá a záleží tedy na konkrétním modelu desky, co a jak půjde dohromady.
- AMD Athlon II X2 250 vs Intel Pentium Dual Core E6300
Na závěr dnešního testovacího duelu je tu tedy finální hodnocení. AMD nebo Intel by samozřejmě mohla znít obecná otázka. U nás se ale obecně nemluví a rozhodně nedoporučuji házet všechno do jednoho pytle a paušalizovat. Vždy hovoříme a věci posuzujeme v konkrétním případě. Otestováno máme a hodnotit můžeme.
Nutno říci, že situace je opravdu velmi velmi vyrovnaná. Intel tradičně ale sází na to, že je schopen prodat stejný CPU dráž. AMD tradičně podle svého smart Choice staví svůj procesor výhodněji. Realitou je, že cenový rozdíl je v průměru o pár desítek korun horší pro Intel E6300. Ve srovnání výkonu je to hodně vyrovnané, ale zejména v herních testech je AMD Athlon II X2 250 rychlejší. I taktování jde u AMD o něco málo, ale bude to asi případ od případu. Provozní vlastnosti jsou pak opět mírně lepší u nového 45nm AMD.
Celkově tedy ačkoliv je to hodně vyrovnané, což je jedině dobře, je nové AMD Athlon II X2 250 celkově o chlup lepší, levnější a úspornější. To nic nemění na tom, že jak AMD Athlon II X2 250, tak Intel E6300 jsou v cenové relaci pod 2000 korun asi v současnosti nejatraktivnější procesory, které nabízejí dostatek výkonu pro všechny aplikace, nízké provozní nároky a skvělý poměr cena-výkon.
AMD Athlon II X2 250 a Intel Pentium DC E6300
... skvělý poměr cena-výkon!
Příště se podíváme zase na další dva konkurenční modely v dalším souboji.
Za zapůjčení komponent děkujeme společnostem:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|