Na dnešní recenzi mi dorazil výkonný dvou-věžový chladič od společnosti Arctic spadající do naprosté výkonnostní špičky klasických tower chladičů na trhu vůbec. Vůči předchozím testovaným modelům tohoto výrobce tento model značně nabyl na objemu a také přidal několik RGB prvků, které dokonce u tohoto modelu lze manuálně měnit skrze dodávaný dálkový ovladač. Ovšem dobrou zprávou je, že pokud byste tento ovladač nepotřebovali, dá se koupit model i bez něj s poníženou cenou (což posouvá poměr cena/výkon proti podobně velkým modelům na až absurdně skvělou hodnotu). A pozor, má dokonce 6 let záruky.
Výrobce chladič navrhnul tak, kdy jde o klasickou dvouvěžovou konstrukci, jeden ventilátor je schovaný mezi těmi dvěma pasivy, skrze které prochází hned šest měděných heatpipe trubic pro co nejlepší odvod tepla z dosedací plochy na procesoru. Další ventilátor je pak upevněný na jeho boku. Dohromady tyto dva ventilátory poskytují opravdu masivní průvan. Prostřední ventilátor je větší s rozměrem 140mm, druhý má 120mm protože zde musí být místo na operační paměti. V maximálním osazení dvou ventilátorů poskytuje chladící výkon 260W TDP odpadního tepla se stále nízkou hlučnosti pouhých 0,4 Son, což je zhruba 23,5dBA. Ovšem pokud chladič osadíte na nějaký rozumnější procesor s menší výhřevností, není problém zkrotit hlučnost někam k 15 dBA, či méně.
Pokud jde o kompatibilitu s DDR moduly, doporučuju se zaměřit spíše ty s nižším profilem, protože třeba TridentZ se zde nevejdou a osadit jde pouze jeden modul do nejvzdálenějšího slotu od soketu. Pokud jsem použil nižší běžnější moduly, bylo po problému. Kompatibilní je se všemi současnými sokety na trhu včetně LGA1700, ovšem já ještě tento kit přibalený neměl, ovšem lze o něj bezplatně zažádat přímo u výrobce. Jako bonus je zde velmi snadná originální montáž, kde je chladič vybaven dvěma šrouby c jeho základně a ty se pak pouze zašroubují do protikusu, který připevníte na základní desku skrze díry kolem soketu. Pokud jde o cenu, ta se nyní pohybuje kolem 1600,- včetně daně. Pokud by Vám stačil model bez onoho RGB ovladače, ušetříte dalších 350,- a dostáváme se na cenu 1250 korun vč.DPH. Poměr cena/výkon je naprosto excelentní.
Hlavní body udávané výrobcem:
Působivý chladicí výkon až 260 W TDP
Šest vysoce výkonných heatpipe o průměru 6 mm
Generuje pouze 0,4 Sonů dle otáček ventilátoru
Snadná instalace
6letá záruka u výrobce
Chladič působí opravdu masivně, proto si předem zkontrolujte, zda se Vám opravdu vejde do vaší skříně. Rozměry pasivu jsou 148 x 149,5 x 166 mm a to už pojmou spíše ty větší skříně. Chladič se spoléhá se na šest heatpipe trubiček o průměru 6mm, které jsou poniklované a mají přímý styk s procesorem. Odvod tepla je tedy v tomto směru prvotřídní a díky 104 hliníkových lamel umístěných na heatpipe trubičkách lze uchladit až oněch papírových 260W odpadního tepla.
Já se samozřejmě zaměřím v dnešní recenzi hlavně na to, jak si tento model poradí s uchlazením procesoru Ryzen 1700X, jak v základním nastavení, tak i v přetaktovaným stavu na 4GHz. Dále otestuju i jeho chladící výkon s novějším procesorem Ryzen 9 5900X, což bude asi hodně lidí také zajímat.